Weer raak in Kuitaart: auto tegen boom ZEEUWS-VLAANDEREN 5 MUSEUM DRIJVENDE KRACHT HENK HOMMERS BENADERD DOOR ISRAËLISCHE UNIVERSITEIT Wie zou nou verwachten dat onderzoekers van een Israëlische universiteit contact leggen met het Zeeuws-Vlaamse Zaamslag? Maar als je meer wilt weten van de Minox-camera is Zaamslag juist heel voor de hand liggend. Henk Hommers drijft daar al een kleine twintig jaar het Mi- noxmuseum. Een piepklein museum vol piepkleine camera's. Hommers werkte in het verleden als foto graaf en ontwikkelde daardoor een diepe bewondering voor het Duitse perfectionisme op micro formaat van de Minox-camera. In 1936 ontwikkelde Walter Zapp de Minox. In een tijd dat ca mera's onhandelbaar grote dozen waren, maakte hij een camera die in een gesloten vuist paste. Van wege het formaat werd de Minox een geliefd gereedschap voor spi onnen als 007, die hem in On her majesty's secret service ook han teerde. Zij het verkeerd om. Bijzondere verhalen Twee weken geleden werd Hom mers benaderd door onderzoekers van de Bar-Llan universiteit in Ra- mat Gan, een van de topuniversi teiten van Israël die zich met name bezighoudt met onderzoek. ,,Ze vertelden dat ze onderzoek deden naar de Minox en de uitvinder. Ze vroegen me met name om bijzon dere verhalen. En nou, die heb ik genoeg. Ik heb ze een lange lap tekst gestuurd." Dat Hommers als autoriteit en vraagbaak door Israëlische onder zoekers werd benaderd verbaast hem niet. ,,Zoek je op internet naar meer informatie over Minox dan kom je nogal snel op mijn mu seum uit. Wij waren het eerste Minoxmuseum. Ik heb de uitvin der van de Minoxcamera Walter Zapp nog ontmoet en ik heb goede contacten met de huidige baas van Minox. Alles wat de firma Minox ooit gemaakt heeft heb ik in mijn museum. Ik ga niet zeggen dat ik alles van de geschiedenis van Mi- nox weet, maar toch zeker wel heel veel." Maar waarom nu een Israëlische universiteit zich stort op het werk van de in Letland geboren uitvin der van de spionagecamera? Hom- Ik ga niet zeggen dat ik alles van de Minox- camera weet, maar toch zeker wel heel veel mers kan er alleen maar naar gis sen. ,,Ik weet dat ze veel onderzoek doen en bezig zijn met het verza melen van zoveel mogelijk infor- matie. Waarom de Minox? Dat weet ik niet." Ver over de grenzen Sinds een maand is het museum in Zaamslag weer open. Ander halve meter afstand houden gaat er wel, mits er niet te veel bezoe kers komen. Hoe klein het Minox- museum ook is, aan belangstelling ver over de grenzen is Hommers wel gewend. ,,Vooral veel Duitsers, maar dat kun je verwachten. En pas nog uit Amerika maar ook uit Brazilië en Chili zelfs. Die man uit Brazilië kwam helemaal vanuit de buurt Ik ontvang hier regelmatig bezoekers uit Duitsland maar onlangs ook uit Amerika en Brazilië bij Bonn speciaal naar Zeeland ge reden. Een paar dagen later wilde hij weer even kijken. Het kwijl liep uit zijn mond." De dorpsraad van Kuitaart trekt er al jaren over aan de bel en de Hul ster politiek heeft er zorgen over: Kuitaart is verkeersonveilig. Het fietspad ligt op veel stukken tegen de provinciale weg aan, de huizen staan dicht bij de weg en er wordt vaak te hard gereden, ondanks de verkeersremmende maatregelen die in 2015 genomen zijn. Het probleem is bekend en daar wordt aan gewerkt: tekeningen van de provincie om de weg vol gend jaar en uiterlijk in 2023 veili ger te maken, worden binnenkort besproken met de dorpsraad en de gemeente Hulst. ,,Toevallig zijn ze net afgeleverd, we gaan ons erop beraden." Oplossingen Er wordt naar oplossingen gekeken in het dorp zelf: er moet een extra versmalling ten zuiden van de Fre- derik Hendrikstraat komen, een vangrail op een gedeelte tussen het fietspad en de rijbaan en verkeers- afremmers aan de zuidkant. Daar naast wordt onderzocht of Kui taart een 30-kilometerzone kan worden. Nu is dat 50 kilometer per uur. De plakken verf hangen nog aan de boom. Allebei de auto's zijn total loss Het ongeluk van afgelopen weekend bevestigt dat er dringend iets moet gebeuren en dat som- mige automobilisten de huidige verkeersafremmende maatregelen aan hun laars lappen. Van den Bergen vertelt dat in de nacht van zaterdag op zondag twee auto's in volle vaart het dorp in reden, volgens een reconstruc tie van de politie. Bij de midden geleider haalde één van de auto's links langs de rijbaanscheiding het andere voertuig in. ,,Die auto heeft een opstaande rand geraakt, verloor de controle en raakte de andere auto." Hij hoorde een klap, een remgeluid en daarna een doffe klap. Eén van de auto's was door zijn afrastering geknald en tegen een boom tot stilstand gekomen. De brokstukken lagen over de hele straat verspreid. ,,De plakken verf hangen nog aan de boom. Allebei de auto's zijn total loss." De dorpsraadvoorzitter maakt zich zorgen: Kuitaart is de door gaande weg vanuit Hulst naar Perkpolder, waar het steeds druk ker gaat worden met alle ontwik kelingen die daar op stapel staan. ,,Ik voorzie problemen." Met nieuwe maatregelen blijft het pleisters plakken, vreest hij. ,,Er hadden ook fietsers kunnen rijden of iemand die een hond uitliet had daar kunnen lopen." Een rondweg zou volgens de dorpsraad de beste oplossing zijn. ,,Maar de kern van het probleem is volgens ons dat er niet geïnves teerd wordt voor een handjevol mensen." dinsdag 20 juli 2021 VL Geschiedenis Minox ligt in Zaamslag Guido van der Heijden Zaamslag -Henk Hommers, Minoxmuseum Zaamslag -Henk Hommers Een klap, het geluid van de rem men en daarna één harde doffe klap. Een auto denderde afgelo pen weekend de tuin in van Han van den Bergen uit Kuitaart en kwam tot stilstand tegen een boom. „Iemand die driehonderd meter verder woont, hoorde de klap ook." Sophie Stockman Kuitaart - Han van den Bergen, dorpsraad Kuitaart NHNOX Henk Hommers met een casette uit 1958 in zijn Minoxmuseum in Zaamslag. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59