Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen SCHOUWEN-DUIVELAND 5 GOEDE DOEL VAKANTIE VOOR EEN ZIEK KIND Kofferbakken vol mosselen in een oneindige stroom auto's. Zo zou Marieke Braber- Schot willen dat de tweede Mossel Drive Thru verloopt. Een geslaagde tweede Mossel Drive Thru op 7 augustus in Renesse betekent dat er weer een jaarrond vakanties kunnen worden bekostigd voor gezinnen met ernstig zieke kinde ren en mensen met multiple scle rose (MS). ,,We staan op het eiland bekend als die stichting met die moeilijke naam", zegt Marieke Braber-Schot. ,,Dat is oké, maar we zouden willen dat veel meer men sen Thuredriht leren kennen." Niet om vakantie te vieren in een van de drie huisjes in Renesse. ,,Dat zijn de enige drie vakantie- huisjes waarbij ik blij ben als ze leeg zijn, want dan betekent het dat er geen zieke kinderen zijn." Nee, Braber-Schot wil dat zoveel mogelijk mensen geld doneren of de stichting sponsoren. Normaal gesproken koken Bra- ber met haar gezin en de vele vrij willigers mosselen waar en wan neer het maar kan, bijvoorbeeld voor een zeilclub of in een bejaar dentehuis of gewoon thuis op hun vakantiepark Zonnedorp in Re nesse: de opbrengst gaat altijd een- op-een naar Stichting Vakantie huis Thuredriht. Zo wordt er ook al jaren een Mosselfeest gehouden, maar dat werd vorig jaar noodge dwongen een Mossel Drive Thru bij Braber Groenvoorziening. Wat mosselen met een vakan tiepark en een groenbedrijf te ma ken hebben? ,,Dat weet nog steeds niet iedereen, terwijl het voor ons zo vanzelfsprekend is", zegt Bra- ber-Schot. Haar vader Bart Schot komt uit een vissersfamilie en hij richtte dertig jaar geleden de Stichting Vakantiehuis Thuredriht op: drie huisjes bij het CJV-kamp in Renesse, waarvan Schot voor zitter was, werden in samenwer king met de Lions Club bestemd voor gratis vakanties voor gezin nen met kinderen met kanker. Om geld in te zamelen kookte Schot mosselen. En de vader van John, de man van Braber-Schot, die had het groenbedrijf en werkte met haar vader voor het CJV-kamp. Opladen Het is er bij Marieke Braber-Schot met de paplepel ingegoten. ,,Ik weet niet beter dan dat we, vanaf dat ik een jaar of tien was, mosse len gingen koken voor de mensen. En als je het zelf goed hebt, kun je wel wat voor een ander doen, is mij altijd geleerd. Het kost heel weinig moeite en het brengt de mensen zoveel meer. Je geeft ge zinnen met een ziek kind even een moment van rust. Even weg van alle zorgen, even opladen. Het is mooi als een gezin terugkomt, maar je wordt er ook nederig van en stil van het rouwkaartje dat erna in de bus valt." Hond met duikbril Van het geld inzamelen wordt al tijd een feest gemaakt. ,,Vorig jaar vroegen we of mensen verkleed wilden komen. Ik heb gewoon een golden retriever met een duikbril voorbij zien komen", zegt Braber- Schot. Mensen mogen op hun grasmaaier, fiets, scootmobiel of Als je het zelf goed hebt, kun je wel wat voor een ander doen, is mij altijd geleerd ADVERTENTIE Erfrechtspecialist Marco Driesprong geeft woensdag 4 augustus een lezing in Dorpshuis De Schutse ERFRECHTPLAN. www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 dinsdag 20 juli 2021 nog gekker SD Mossel Drive Thru Vorig jaar werd voor het eerst een Mossel Drive Thru gehouden bij Braber Groenvoorziening in Renesse. Dit jaar mag het groter en gekker en kunnen mensen bijvoorbeeld ook op de grasmaaier door de drive-thru voor een emmertje mosselen. foto ernesta verburg Valeska Nastaly Renesse - Marieke Braber-Schot wat dan ook door de drive-thru komen. Er is een fotoshoot in de auto en er zijn spelletjes met prij zen. Voor wie geen mosselen lust, is er saté of een zeewierburger. Aanmelden kan vanaf 23 juli tot 6 augustus 15.00 uur op mosseldrivethru.nl en mosselenrenesse.nl. BURGH-HAAMSTEDE - Er bestaan veel misverstanden over de verdeling van een nalatenschap wanneer één van de twee partners overlijdt. De meeste vijftigplussers denken dat de afwikkeling van een erfenis in Nederland prima bij wet ge regeld is. Maar niets is minder waar, stelt erfrechtspecialist Marco Driesprong van Erfrechtplan. Volgens hem kan een goed testament veel familieleed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een over lijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door wets wijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu wettelijk is geregeld. "Met een testament weet men vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt", zegt Marco Driesprong. "Bij verhalen over testamenten en erfenissen wordt vaak ge dacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Marco Driesprong verder. "Binnen de generatie vijftigplussers heeft misschien niet iedereen een kapitaal op de bank opgebouwd. Een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheek- vrij is. Ook dat is vermogen waarover erfbelasting verschuldigd kan zijn." Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Marco Driesprong uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlijden van een partner tot een financieel drama voor de achterblijvers kan leiden. "De nog levende partner heeft wel iswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afrekenen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erf belasting betalen?" Marco Driesprong kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig familieleed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een nota ris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Marco Driesprong ook. "Mensen vrezen vaak dat het handenvol geld kost of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of pra ten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt bedenken, dus schuiven ze het opstellen van een testa ment voor zich uit. Soms té ver." Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de part ner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten van een testament wegen niet op tegenover de lasten die anders voor rekening van nabestaanden en part ners komen", zegt Marco Driesprong tot slot. "Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Lezing op locatie Woensdag 4 augustus om 13:00 uur geeft Marco Driesprong een lezing over de noodzaak van een testament en levenstes tament. U kunt deze lezing kosteloos bijwonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl ofte bellen naar 085 - 8000 100. Door de nieuwe anderhalve meter maatschappij zijn er maar een beperkt aantal stoelen beschikbaar. Daarom is aanmel den noodzakelijk. We houden uiteraard strikt rekening met de RIVM richtlijnen. In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden, de over blijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstleven de is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn wel iswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Erfrechtplan heeft in samenwerking met een groot aantal no tariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opge steld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze erfrechtspecialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taal. De erfrechtspecialist gaat samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook. Naast een testament kan ook een levenstestament familiedra ma's voorkomen, legt Marco Driesprong uit. "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan be schikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Blijft u liever thuis? Geef u dan op voor onze online lezingen. Deze worden dagelijks gehouden op verschillende tijdstippen. U bepaalt zelf wanneer u de lezing volgt via uw eigen compu ter, tablet of smartphone. Locatie: Datum: Aanvang: Inschrijven kan via: Dorpshuis De Schutse Julianastraat 22 4328 AS Burgh-Haamstede woensdag 4 augustus 2021 13:00 uur www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57