Bolt vindt nieuwe schoenen niet fair Bouwmeester krijgt broek niet over billen andere worden straks weer afgebroken Toyota: geen commercials 11 [XI gekregen, met de scherpe hoekda- ken geïnspireerd op de Japanse vouwkunst origami. Een prachtig strijdtoneel voor Ranomi Kromo- widjojo en Femke Heemskerk, straks toegankelijk voor alle Tokioërs zonder watervrees. Iets ten noorden van de Tokio Bay Zone wordt gebokst in de Ko- kugikan Arena, het spirituele thuis van het Japanse worstelen. Twee maanden terug werd het nationale vaccinatieprogramma er nog met veel bombarie opgestart door be kende sumoworstelaars, nu mag Nouchka Fontijn er rake klappen uitdelen. Buitensporten Met veel minder historie door spekt? De buitensporten. Tom Du- moulin en Mathieu van der Poel zien helemaal niets van Tokio, met alle fietsonderdelen nabij Mount Fuji. Nog veel verder van Tokio ver wijderd blijft Eliud Kipchoge. Abebe Bikila won in '64 (na Rome nu wel mét schoenen) zijn tweede marathongoud nog in de afgeladen straten van Tokio. Nu zou die me tropool veel te heet zijn voor 42 ki lometer afzien, oordeelde het IOC tot afgrijzen van Tokio. Ironisch genoeg kampt het 800 kilometer noordelijker gelegen Sapporo nu al dagen met recordtemperaturen. Voor het eerst sinds 2000 tikken de thermometers er de 35 graden aan. KINGSTON Usain Bolt, wereld recordhouder op de 100 en 200 meter, vindt dat de vooruitgang in schoentechnologie in de atle tiek lachwekkend en oneerlijk is. Nadat atleten de records van het langeafstandlopen hadden verbeterd met koolstofhoudende schoenen met dikke zolen, is die technologie inmiddels ook toege past op spikes voor de sprint. Hoewel er op de kortere loop nummers minder tijd is om een verschil te maken, is het voordeel van de nieuwe schoenen mogelijk nog steeds genoeg om records te verbreken. ,,Ik kan niet geloven dat de spikes zijn aangepast tot een niveau waarop het atleten nu een voordeel geeft om sneller te lopen. Het is ook lachwekkend dat de atletiekbestuurders nu de re gels veranderen terwijl ze dat in het verleden zo lang hebben te gengehouden'', zegt Bolt. De Jamaicaan liep zijn hele car rière op traditionele spikes en is van mening dat de nieuwe schoe nen ook een oneerlijk voordeel geven ten opzichte van atleten die ze niet dragen. De Amerikaan Trayvon Bromell is de favoriet om de 100 meter-titel van Bolt over te nemen in Tokio. Hij is dit jaar met 9,77 seconden de snelste ter we reld over de afstand, maar de bronzenmedaillewinnaar van de WK van 2015 is minder overtuigd van de impact van de schoenen. ,,Ik denk niet dat er veel gegevens zijn om aan te tonen dat ze zo'n grote verbetering teweeg bren gen", stelt Bromell. ENOSHIMA Zeilster Marit Bouwmeester heeft kort voor vertrek naar Japan voor de Olympische Spelen andere kle ding moeten regelen. Het kledingpakket dat de re- a gerend olympisch kam- ff- pioene in de Laser Ra dial ontving van sport- koepel NOC*NSF bleek niet te passen. Een gevolg van haar trainingspro- gramma van de afgelopen jaren. ,,Bij de vorige Spelen in Rio voe ren we met aluminium boven- masten, daarna zijn we met mas ten van carbon gaan varen. Car bon reageert veel sneller, dus je kan nu op iedere golf eenflick ge ven'', zegt Bouwmeester over het trekken aan het zeil, om zo snel- heid te genereren. ,,Alle vrouwen zijn daarvoor best wel wat aange komen. Ik ben zelf vijf, zes kilo gram zwaarder dan ik was in Rio. Dat is vooral spiermassa, ja. Ik voel me sterker en fitter dan ooit. Ik heb een paar winters als een body builder getraind." Toen de 33-jarige Frie zin onlangs in Schevenin- gen haar olympische kle dingpakket kreeg, zat alles te krap. ,,Ik wilde niet als een rollade naar Tokio'', aldus Bouwmeester. ,,Ik paste niets meer, ik kreeg die broeken niet over mijn billen. We hebben enkele jaren geleden al de maten opgemeten en alles was nu dus een beetje aan de kleine kant.'' dinsdag 20 juli 2021 GO VANAF KOMENDE VRIJDAG TOT EN MET 8 AUGUSTUS nw m |-'v' .•>=-. Yoyogi Stadion, in 1964 zwembad, nu handbalhal. foto getty images Usain Bolt is geen fan van de nieuwe spikes. foto reuters TOKIO De Japanse autofabrikant Toyota, een van de belangrijkste spon sors van de Olympi sche Spelen, zal geen tv-commerci als uitzenden die aan de Spelen zijn gerelateerd, meldt het Japanse dag blad Yomiuri. ,,De Olympische Spelen worden een evenement dat het publiek niet be- grijpt'', zo citeert de krant een vertegen woordiger van het bedrijf. Ook zal Toyota-ceo Akio Toyoda volgens het bericht naar ver wachting de ope ningsceremonie niet bijwonen. De Spelen begin nen vrijdag terwijl het aantal besmet tingen in de gast stad Tokio stijgt. De Japanse krant Asahi Shimbun meldde gisteren op basis van onder zoek dat 68 pro cent van de onge veer 1500 telefoni sche respondenten zegt dat door de aanhoudende coro- napandemie veilige Spelen niet moge lijk zijn. Ongeveer 55 procent is rond uit tegen het door gaan van het sport evenement. Nippon Budokan, net als in '64 de locatie voor judo. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55