't Gao wèrm worren vandaoge 10 ZEELAND Zuiderburen AUDIOWANDELING ZOMER VAN ANTWERPEN In het programma van stadsfestival Zomer van Antwerpen lijkt de audiowandeling Verwonderende Voetschrapers een aanrader. Elke Lemmens plaatste miniaturen in deze oude voorwerpen. Daarbij hoor je een verhaal dat soms erg indringend is. Streektaal kinderen ernaar kwamen kijken. Dat was zo leuk. Daarom vroeg ik me af of ik niet meer voetschra pers kon versieren. Mijn plan was om dat samen met de bewoners te doen. Plots kon dat niet meer door corona. Daarom deed ik het maar zelf. Ik ging wel praten met de be woners. Welke verhalen hadden zij te vertellen? Dat zorgde voor interessante gesprekken. Die verhalen probeerde ik om te zet ten in wat je daarna in de voet schraper ziet." Erg persoonlijk Vaak kwamen buurtbewoners met erg persoonlijke verhalen. Dat zorgde voor taferelen in voetschra pers die niet altijd zo vrijblijvend zijn. Bij een bepaalde woning zie je een kind dat vrolijk op een paard rijdt. In dat huis woonde een kind dat stierf en van paarden hield. ,,Die verhalen kan je tijdens de wandeling ook horen in een pod- cast. Anke Van Meer zorgde voor deze audiowandeling. Soms zijn de verhalen ook heel gewoon. Maar dat vind ik net zo leuk. Je weet nooit op voorhand wat je gaat horen, elk verhaal is anders. Toch gaat het enkele keren over rouw en verdriet." Zo hoor je een vrouw vertellen over het fatale ongeval van haar man. De vrouw bleef achter met twee jonge zonen.Daarom zie je in de voetschraper een man die in een bootje naar een andere wereld vaart. De kinderen lijken vrolijk op een draaimolen te zitten. Of zijn ze bang? De moeder staat he lemaal alleen, ze heeft ook letter lijk een groot hart. Het laat bij de luisteraar en toeschouwer een diepe indruk na. ,,Wat bindt jullie? Of wat maakt jullie heel blij? Wat is voor het ge zin belangrijk? Dat vraag ik altijd bij elk gesprek", meldt Elke. ,,Het gaat echt om die verhalen. Dit pro ject gebeurde ook toen de corona crisis bezig was. De wereld van de mensen werd plots heel klein. Je moest echt gaan leven onder je ei gen kerktoren. Heel veel mensen gingen dan maar wandelen. Al die kleine verhalen werden plots heel belangrijk, maar daar zitten wel ongelooflijke verhalen bij die erg diep gaan. Die hoor je zomaar als je bij mensen binnenstapt. Ik vond het echt een eer om die te mogen horen. Om van die verhalen een deel te mogen zijn. Met heel veel van die mensen heb ik nog altijd een sterke band. Dit is mijn geluk geweest tijdens de coronacrisis." Voetschrapers kom je in een stad als Antwerpen nog vaak tegen. De meeste mensen lopen er zomaar aan voorbij. ,,Voetschra- pers werden geplaatst bij huizen die gebouwd zijn tussen 1850 en 1920", vertelt Elke Lemmens. ,,In die tijd kwam je vaak zandwegen tegen, vaak lagen die vol modder. En er reden paardenkarren rond. Die paarden lieten stront achter. En zo werden de schoenen van de mensen vuil. Ik merk nu hoe erg die voetschrapers zijn afgesleten. Die werden vaak gebruikt om de schoenen proper te maken." Elke begon met voetschrapers een nieuw leven te geven op het Kiel, een multiculturele wijk in Antwerpen-Zuid. Wat startte als een klein project haalde intussen The Washington Post en The New Indian Express. Nu staan de voet schrapers ook op de affiche van Zomer van Antwerpen. ,,Ik begon bij de voetschraper voor mijn deur. Ik zag dat heel wat a gao beter worren deze Iweke," roept de buurman toen 'k gisteren in mijn 'ofje wat vuulte stoeng te kappen. Deu de regen van de leste weken is de winde in m'n 'aoge flienk an 't groeien ge- gaon. „Winde", zegt de buurman die even d'r bie was kommen te staon. „Winde, joengen, da's bienao nie klein te kriegen. Da moe je eigenlijk in 't voorjaor bots pakken. Anders kom je d'r nie vanaf." Ik knikken maor 's en gaon rustig deu. Vooral tussen m'n ro- zebottels bluuf die smerige winde te rugkommen. Altied staon ze net vlak tegen de stammetjes van de bottels mee die doorns. En die winde krult al tied rond die bottels. Op die maniere trek je die nie uut de grond. Da breekt altied af. ,,Jao joengen", gaot ie vèder, ,,da spul noemen ze nie voo niks duu- vels naoigaoren Dan kiekt ie nog 's even nao m'n rööie beiers, die onder m'n ouwe troenke staon. ,,Maoke hie dao gêên beierpap van?", vraogt ie zö langst z'n neuze weg en stapt op z'n fiets. Even laoter zien 'k 'em bie de bezinnepompe rechts afslaon. Beierpap, jao lekker, vooral as 't net uut de koelkasse komt. Kiek, 's morgens dan is 't lekker om wat in den 'of te wèrken. Dan is 't lek ker fris. Mao nao de koffie, dan is 't be ter om binnen te bluven of onder 't zonneschèrm te zitten. 'k Moen èèrlijk zeggen dan 'k slecht tegen de wèrmte kan de leste jaoren. Da 's mee ouwer worren zeker? Onwillekeurig moen 'k dan dienken aan Stijn Streuvels. Die boeken van 'em las ik vroeger gèèrn. Die kon prachtig schrieven over 't platteland. Kènnen judder dat boek van 'em dat over die mannen gaot die in de zeumer uut Vla onderen nao Noord-Frankriek goen- gen om dao den 'oest binnen t' aolen? Die stoengen den 'êêlen dag in de brandende zonne om de tèrve af te doen. Jao, mee de pikke. Den 'êêlen dag gebukt op 't land. En dienk je dat ie in de middag 'n uurtje an de kant goen- gen zitten? Bel nêê. Gêên spraoke van. Die beulende udder den ganzen dag af en 's aovus vielen ze 'alf dood in een bos ströö om 's morgens weer aan de slag te gaon. Zes, zeven weken an één stik. D' ouwe mènsen in Biervliet stoen- gen vroeger ook den 'êêlen dag in land. In de brandende zonne, mao 's middag durvende ze toch wel 'n uurtje boven op den diek te gaon zitten. ,,Lekker in de wind. Da was nie te harden joeng, zö 'êêt tussen die lange vruchten." Daoran most 'k toch wel dienken een paor weken geleejen, En toen was 't nog gêên dèrtig groaden. En ook an dat vintje in Veere, die jaoren geleejen in 'n werme klasse zat te zwêêten. Die stoeng op en liep zachtjes nao de mêês- ter die an z'n bureau wat schriften zat nao te kieken. ,,Mêêster", zei tie zacht jes. ,,Mêêster, mag ik 'n bitje drien- ken?" De oude man knikte. Hij had medelijden met het eerlijke ventje. Waarop het mannetje zich omdraaide en zachtjes fluusterende: ,,Mêêster, hie zwêêt ook en je doe glad niks." dinsdag 20 juli 2021 Bij de voetschrapers in Antwerpen is nu iets te zien én te horen. fotos arthur vanobost In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Voet schrapers in de Antwerpse straten krijgen een verhaal Voetschrapers krijgen een verhaal Een miniatuur in een voet schraper. Dominique Piedfort Antwerpen Elke Lemmens. Op www.zva.be/verwonderende- voetschrapers kun je een wandel- kaart downloaden. Je kunt de wandelingen nog doen tot 5 sep tember. De verhalen hoor je door een QR-code bij de schrapers te scannen. Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38