'Ervan afzien? Daar komt spijt van' Bij sluis gevonden mammoetbotten te zien in Portaal van Vlaanderen Tientallen Zeeuwen hielpen in Limburg 8 Getijdencentrale in de Brouwersdam staat op de tocht ,,Laat de toekomst maar beginnen", zei toenmalig PvdA-leider Diederik Samsom toen hij zes jaar geleden de getijdencentrale in de Oosterschel- dekering in gebruik nam. Zeeland moest een etalage worden van steeds grotere projecten die laten zien hoe stroom kan worden opge wekt uit eb en vloed. Maar het tij is gekeerd. De bouw van een testcen trum voor getijdenenergie in de Grevelingendam werd stilgelegd vanwege geldgebrek. Het is onzeker of op die plek ooit nog een getijden centrale komt. En ook het meest in het oog springende project staat nu op lossen schroeven. De doorlaat in de Brouwersdam, die in 2026 klaar moet zijn, wordt veel te duur als er turbines in komen om stroom op te wekken. Een expertteam adviseert om zelfs ook de optie te schrappen pas later een getijdencentrale toe te voegen. Twee keer failliet De centrale in de Oosterscheldeke- ring draait nog, al ging initiatiefne mer Tocardo twee keer failliet. Na de zomer komt er nog wel een kleine turbine te hangen in de spui- sluis bij het station in Vlissingen. „Zeeland is dé locatie om de tech niek van de getijdenenergie een stap verder te brengen", zegt gede puteerde Jo-Annes de Bat. ,,Het is ook een pijler onder het Delta Ken niscentrum dat we hier krijgen. Maar we moeten vaststellen dat er op dit moment geen ondernemers zijn die een sluitende business case kunnen presenteren voor een getij- dencentrale." De betrokken gemeenten en pro vincies laten nog een second opi nion uitvoeren om te kijken of dat ook geldt voor de Brouwersdam. Bang maken ,,Het expertteam wil de minister bang maken met een verhaal over enorm hoge kosten", verklaart Scheijgrond, voorzitter van de par tijen die zich toeleggen op elektri citeit uit water. ,,Bij de Brouwers- dam ging men uit van een Rolls Royce-versie waarvan niet eens ze ker is of je die hier kunt gebruiken. Nogal wiedes dat je dan uitkomt op hogere kosten." In de Brouwersdam was een reeks turbines gepland met een doorsnee van acht meter. Zo groot bestaan ze nog nergens. In Korea worden turbines gebruikt die daar bij in de buurt komen, maar daar is Het expertteam wil de minister bang maken met een verhaal over enorm hoge kosten het hoogteverschil tussen eb en vloed veel groter dan in Zeeland. Scheijgrond: ,,Het is wel degelijk mogelijk tegen minimale kosten getijdenenergie toe te passen in de Brouwersdam als je kleinere turbi nes gebruikt. Die zijn als een muis in het oor van een olifant. Die heeft daar helemaal geen last van." Link met waterveiligheid Als de zee verder stijgt, zijn in de doorlaat van de Brouwersdam mo gelijk pompen nodig om het getij te regelen. Getijdenturbines kun je omgekeerd als pomp gebruiken. ,,Dan moet je er in je ontwerp wel rekening mee houden dat je die la ter nog kunt plaatsen", legt Scheij- grond uit. ,,Het advies is nu om dat niet te doen, maar dat kunnen we ons niet veroorloven gezien de kli maatverandering." Jacob van Berkel, lector duur- zame energie aan de HZ in Vlissin- gen, wil niets zeggen over het ad vies van het expertteam, maar be nadrukt wel dat de kansen voor ge- tijdenenergie groter zijn als een link wordt gelegd met waterveilig heid. ,,De marktomstandigheden maken het moeilijk om kostenef fectief getijdenenergie op te wek ken. Overal ter wereld is er vraag naar pompen. De combinatie daar mee levert een interessante busi ness case op. De pompen later toe passen is natuurlijk veel duurder. Het spreekt vanzelf dat de sector het jammer vindt als een getijden- centrale in de Brouwersdam niet doorgaat. Dat is een mooie kans om op grote schaal systemen te testen en door te ontwikkelen." Behalve botten van de wolharige mammoet zijn er ook botdelen te "fü bekijken van een wolha- rige neushoorn, een paard en verschillende zeezoogdieren. Het gaat om slagtanden, wervels van een wervelkolom en een kies van een kleine mammoet. Op een scherm kunnen bezoekers puzze len om de gevonden botten naar de juiste plek in het skelet van een mammoet te slepen. Een meetlat naast de kast laat zien hoe groot de dieren waren. Het Portaal van Vlaanderen is elke dag k open van 10.00 tot 17.00 IJ uur. De entree is gratis. 15 miljoen jaar De botten werden vorig jaar gevonden op een diepte van achttien meter. Tijdens het uitgraven is de grond op een grote zeef gegooid om brokstukken uit het zand te filte ren. Deskundigen van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen en een archeoloog van Erfgoed Zee land hebben de vondsten bestu deerd. Daaruit bleken de botten in leeftijd te variëren van 15 miljoen tot 42.000 jaar geleden. Het favoriete onderdeel van Hes ter Loeff van het Zeeuws Genoot schap is een stuk schouderblad van een mammoet. ,,Uit dat bot is zo veel af te lezen van de geschiedenis. Je ziet dat de mammoet niet gezond was, omdat er een grote ontsteking in het bot te zien is. En het bot was vervolgens voeding voor hyena's, want het is helemaal aangeknaagd." De expositie wordt vandaag ge opend door de burgemeester van Terneuzen, Erik van Merrienboer. MIDDELBURG Waterschap Scheldestromen heeft tot en met zondag zijn collega's in Limburg geholpen met het be strijden en voorkomen van de wateroverlast. Er zijn 45 mede werkers vanuit de crisisdienst in Middelburg ter plekke in Limburg dagenlang in de weer geweest. Het waterschap le verde ook materiële hulp in de vorm van 12.000 zandzakken en vier noodpompen. Nadat eerst twee verkenners naar Limburg waren gegaan om te peilen hoe er bijstand kon wor den verleend, gingen donder dag tien medewerkers naar het noodgebied. Later zouden nog eens twintig volgen. In Zeeland wisselden vijftien mensen el kaar af om contact te houden met het Landelijke Crisis Ma nagement Systeem. Ter plekke in Noord-Lim burg waren twintig Zeeuwen actief bij het versterken van de rivierdijken en waterkeringen in Venlo, Horst en Well. Drie specialisten op het gebied van geografische informatiesyste men hielpen bij het maken van berekeningen en Zeeuwen ver leenden assistentie in het steunpunt in Horst en aan de veiligheidsregio in Limburg. dinsdag 20 juli 2021 GO Zit er voor Zeeland nog toe komst in elektriciteit uit water? Die vraag komt op nu de getij- dencentrale in de Brouwersdam op de tocht staat. Eerder dit jaar ging al een streep door een test centrum voor getijdenenergie in de Grevelingendam. „Hier krij gen we spijt van", voorspelt voorzitter Peter Scheijgrond van de branchevereniging EWA. Ernst Jan Rozendaal Scharendijke Een impressie van de doorlaat in de Brouwersdam. foto rijkswaterstaat -Peter Scheijgrond, voorzitter branchevereniging EWA De botresten van - onder meer - een wolharige mammoet (foto) zijn vanaf morgen te zien in het haveninformatiecentrum Portaal van Vlaanderen in Terneuzen. De botten zijn gevonden bij de bouw van de zeesluis. Ab van der Sluis Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36