Buren niet blij met nieuwbouw Britannia 5 De Joodse begraafplaats aan de Vredehoflaan blijft in gebruik na de ontmanteling van het naastliggende werkplaatsterrein van Stadsbeheer Vlissingen. VERHUIZING GEMEENTEWERF VERKAST NAAR BEDRIJVENTERREIN/ De begraafplaats met metaheerhuisje, de plek waar lichamen van te begraven Joden ritueel worden gerei nigd, ligt geheel verscholen, maar heeft een eigen ingang, die bereik baar blijft. Naast die aan de Vrede hoflaan kent Vlissingen ook nog een Joodse begraafplaats aan de Ju- lianalaan. Die 'oude Joodse be graafplaats is tussen 1835 en 1907 in gebruik geweest. De 'nieuwe Joodse begraafplaats' is in 1907 in gebruik genomen en raakte na de Tweede Wereldoorlog - toen er bijna geen Joodse gemeenschap over was in Vlissingen - in on bruik. Ingewijd In 1954 is een gedenksteen ter na gedachtenis aan oorlogsslachtof fers geplaatst en een halve eeuw daarna is de begraafplaats aan de Vredehoflaan weer officieel inge wijd. Tussen de bijna dertig graf stenen die nu op het veldje achter het metaheerhuisje staan, zijn er enkele van de laatste jaren. Joodse overledenen moeten eeuwig op hun laatste rustplaats blijven lig gen, ruiming van graven is niet toegestaan. Dat ruimingsverbod geldt niet Zo'n vijftien bezwaarmakers, on der wie bewoners van het naastge legen appartementencomplex, ageerden gistermiddag mede na mens tientallen andere omwo nenden tegen de bouwplannen voor een nieuw Hotel Britannia tijdens een hoorzitting van de Vlissingse bezwaarschriftencom missie. Directe omwonenden vre zen geluidsoverlast: van wind én van af- en aanrijdende bezoekers. Daarnaast zijn diverse naaste bu ren bang voor inbreuk op de pri vacy, omdat bewoners en gasten van het toekomstige Britannia rechtstreeks in vertrekken van ap partementen kunnen kijken. Bij sommige bewoners zouden ze zo het balkon op kunnen stappen. Te massaal Verder hebben de naaste buren de zelfde klachten als mensen die en kele tientallen tot driehonderd me ter of meer van het nieuwe hotel komen te wonen. Te hoog, te groot, te massaal, gevaarlijke val- en ruk winden, schaduwwerking bij wo ningen, die zowel vlak naast als ver der weg van de bouwplek tussen Boulevard Evertsen en Kenau Has- selaarstraat liggen, aanslag op de verkeersveiligheid en parkeerover last. Kortom, de bouwplannen voor een nieuw Hotel Britannia mogen niet doorgaan, betoogden bezwaar makers in allerlei toonaarden. Windschermen Om de windoverlast te minimalise ren, willen gemeente en bouwers windschermen aan voor- en ach terkant plaatsen. Een aantal omwo nenden vreest ondanks de scher men overlast te houden en/of vindt de schermen esthetisch niet mooi. De uitkomsten van in opdracht van gemeente en bouwer AVV uitge voerde windmetingen worden door een aantal omwonenden in twijfel getrokken. Woordvoerders van bouwer en gemeente benadrukten dat ze om windoverlast te voorkomen meer maatregelen willen nemen dan Uitkomsten van uitgevoerde windmetingen worden in twijfel getrokken strikt (juridisch) gezien noodzake lijk is. Een windscherm op de par keergarage van het hotel zou vooral een buurman ten goede komen, terwijl ook zonder dat scherm aan de regels wordt voldaan. De discussies van bezwaarma- kers en verweerders spitsten zich verder, zoals een half jaar terug na presentatie van de bouwplannen al bleek, toe op windhinder en de le gitimiteit van het hoger bouwen dan de eerder vastgelegde 52 meter. 'Buurvrouw' Annemieke Hilbert, die bang is dat haar nu ervaren 'woonplezier na bouw van het ho tel geheel wordt vergald', voelde zich 2,5 uur nadat de hoorzitting begon nog 'totaal niet serieus geno men door de gemeente'. De bezwaarschriftencommissie beraadt zich op haar oordeel en zal vervolgens een advies bij burge meester en wethouders van Vlis- singen indienen. Dat advies zal pas na het zomer reces besproken kunnen worden, is de verwachting. voor de algemene begraafplaats. Die dodenakker naast de Joodse begraafplaats werd ook in 1907 in gebruik genomen. Maar de be graafplaats werd niet meer ge bruikt na de inundatie van Wal cheren in 1944, waarbij een be hoorlijk aantal grafmonumenten en -gedenktekens verloren ging. Veel stoffelijke resten zijn in de decennia daarna overgebracht naar nieuwe (verzamel)graven op de Noorderbegraafplaats. Bij de ont ruiming van werk- en opslagplaat sen van team Stadsbeheer wil het gemeentebestuur de paar laatste graven die nog op het terrein lig gen ook ruimen. Het terrein van Stadsbeheer aan de Vredehoflaan moet binnen een jaar of twee ontruimd zijn De laatste begrafenis op de alge mene begraafplaats dateert uit 1924. Nabestaanden van de men sen die er nu nog liggen, kent de gemeente niet. Omdat Vlissingen de stoffelijke resten wil opgraven en naar een verzamelgraf op de Noorderbegraafplaats wil bren gen, roept ze eventuele belangheb benden op zich te melden. Die hebben nog tot 1 augustus volgend jaar de tijd om hun voorouder of familielid naar een andere laatste rustplaats te begeleiden. Het ko mende jaar laat Vlissingen de gra ven en gedenkstenen ook onder zoeken op historische waarde. Mochten er bijzondere monu menten onder de stenen en graven zijn dan kunnen die misschien een plaats op de Noorderbegraaf plaats krijgen. Het terrein van Stadsbeheer aan de Vredehoflaan moet binnen een jaar of twee ontruimd zijn, omdat de gemeente het opnieuw bouw rijp wil maken. Stadsbeheer ver huist met zowel de gemeentewerf aan de Vredehoflaan als de afval- verwijderingsdienst aan de Edi- sonweg naar een nog te bouwen en aan te leggen nieuw onderko men op bedrijventerrein Souburg II. De voertuigen van Stadsbeheer hoeven dan niet langer voor stal ling en uitrukkingen door een woonwijk of de drukke Kennis- werf te manoeuvreren. Door alle diensten op een centrale plek tus sen Oost-Souburg, Ritthem en Vlissingen te concentreren, kan Stadsbeheer straks een stuk effi ciënter werken, is de verwachting. dinsdag 20 juli 2021 Joodse begraafplaats blijft René Hoonhorst Vlissingen Het woonplezier van buren en Vlissingers die verder van Bou levard Evertsen en de Kenau Hasselaarstraat af wonen wordt sterk vergald door nieuwbouw van Hotel Britannia. René Hoonhorst Vlissingen l'SH" De Joodse begraafplaats bij de gemeentelijke werkplaats (de grijze 'golfplaatgebouwen' op de achtergrond) aan de Vredehoflaan. Het pandje daarvoor is geen kerkje, maar een metaheerhuisje, de plaats waar Joodse overledenen ritueel worden gereinigd. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33