Jeugdmonitor: in coronatijd kleine kinderen van streek Verdachte verkrachting in november voor hof CDA: 'Sluit N289ook niet af in september' 2 WENDY WAGENMAKERS Column Ineens was Well wereldnieuws. Well, een dorp zo groot als Westkapelle. Waar mensen niet leefden in de ijstijd, maar in de ie- stied, en waar je riestevlaoj bij de koffie krijgt. Een dorp dat tot voor kort meer seksclubs telde dan winkels, en waar mensen wonen die hun oprit stofzuigen. Een dorp aan de Maas. beste vriendin woont er. Na onze studietijd waaierde ik uit naar Zee land en zij naar Limburg, en sinds dien leggen we een paar keer per jaar 222 kilometer af om elkaar te zien. We lopen over de boulevard en zij laat het Leukermeer zien alsof het de zee zelve is. De rest van de tijd sturen we foto's van ons kroost en schrijven we dat het te lang geleden is dat we elkaar zagen. vulde onze app zich met foto's van drijvende caravans en voorbijtrek kende zandwagens. Want Well dreigde te verzuipen. De modde rige dijk begon het te begeven en het water kwam nog hoger dan ge dacht. Mijn vriendin schreef hoe ze bij de schotten stond en mui zen opeengepakt zag staan op het laatste stukje gras, en hoe de koeien zich niet lieten vangen. Dat haar man al de hele dag zandzak ken stond te sjouwen in de bran dende zon. Ze stuurde een drone- filmpje van een ME-truck die door het bruine water waadde. Alleen aan de bomen kon ik zien dat het de weg is waar wij altijd rijden. Ze schreef hoe haar dorpsgeno ten versteviging van de dijk al ja ren tegenhouden, omdat ze het niet mooi vinden. Hoe bewoners van een gehucht verderop eigen handig met schoppen in de weer waren geweest, om de verhoogde dijk daar een kopje kleiner te ma ken. Dezelfde schoppen als waar mee ze afgelopen weekend zand zakken stonden te vullen. ze, om te helpen evacueren. Mis schien kunnen die nog eens terug gaan om de Limburgers wat reali teitszin bij te brengen. Dat kunnen ze wel gebruiken. Muizenstonden opeengepakt op het laatste stukje gras DE STELLING Vandaag: Kleine kinderen zijn grotere slachtoffers van corona dan volwassenen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Niet meer coronapatiënten in ziekenhuizen Man verongelukt op Marina Beach TERNEUZEN Man stept rond met alarmpistool Van 2001 tot 2017 was sprake van een positieve trend. In het vierjaar lijkse onderzoek gaven steeds meer Zeeuwen aan dat hun kind niet snel van streek raakt. Vorig jaar duikelde dat percentage naar beneden, onge veer weer naar het niveau van twintig jaar geleden. ,,We zagen steeds een verbetering", zegt Esther van Sprundel van het HZ Kennis centrum Zeeuwse Samenleving. Zij is projectleider van de Jeugdmoni tor. ,,Nu was er ineens een verslech tering. Dan kun je verwachten dat er een link is met corona." Moeite met afscheid Onderzoekers van de Universiteit Leiden tekenden hetzelfde op: 'hui len, terughoudendheid, eenken- nigheid, gespannenheid, weerstand om naar de opvang te gaan of meer in het algemeen weer moeten wen nen of moeite hebben met af scheid'. Het Zeeuwse onderzoek heeft plaatsgevonden in het najaar van 2020, dus de effecten van de tweede lockdown zijn nog niet gemeten. Die zijn ingrijpend geweest voor kleine kinderen, staat in de conclu sie van de Jeugdmonitor. 'Er was tij delijk minder of geen fysiek contact met grootouders mogelijk. Ook konden er minder speelafspraakjes worden gemaakt. Met name kinde ren zonder broertjes of zusjes zijn hierdoor geraakt'. Meer kans op armoede Na de zomer wordt een werkplaats georganiseerd om de uitkomsten van het onderzoek met deskundi gen uit Zeeland te bespreken. Dan komt ook de toegenomen kans op armoede bij ouders van kleine kin deren aan de orde. ,,Hoe hard zijn die geraakt door de coronacrisis?", vraagt Van Sprundel zich af. ,,We hebben nu cijfers uit 2019. Die ma ken wel een beetje ongerust." Een 36-jarige Vlissinger moet op 15 november voor het gerechtshofver- schijnen, maakte het hof gisteren bekend. Dat zal bepalen of hij inder daad zes vrouwen verkrachtte en welke straf hij daarvoor dan moet krijgen. Bij de rechtbank in Middelburg kreeg hij in december 2019 een cel straf van zeven jaar. Daartegen ging hij in hoger beroep. De man werd overigens voor vier verkrachtingen veroordeeld. Het Openbaar Ministe rie verdacht hem van zes verkrach tingen. De officier van justitie eiste tien jaar cel, maar ging niet in hoger beroep tegen de twee vrijspraken. De man maakte afspraken via da- tingsites op internet. Hij bouwde daarna een vertrouwensband op met de vrouwen. Vervolgens werd de seks steeds gewelddadiger. Op een honkbalknuppel werd dna van één van de vrouwen gevonden. Een andere vrouw liep blijvend letsel op. Volgens de verdachte was er sprake van 'ruige seks', maar nooit tegen de zin van de vrouwen in. De recht bank oordeelde dat de Vlissinger 'een grove inbreuk heeft gemaakt op de lichamelijke, psychische en, meer in het bijzonder, seksuele integriteit van zijn slachtoffers.' De omstreden afsluiting van de Oude Rijksweg (N289) bij Krabben- dijke tijdens de zomervakantie is van de baan, maar CDA-raadslid Olaf Buteijn betwijfelt of het alter natief beter is. De provincie wil het werk nu in september uitvoeren. ,,Dan is het oogsttij d voor de fruitte lers. Kunnen onze inwoners dan nog veilig naar school en werk fietsen?" Het werk aan de N289 had nu in volle gang moeten zijn. Maar omdat de provincie was vergeten de afslui ting te overleggen met de gemeente Reimerswaal, zijn de werkzaamhe- den op het laatste moment afgebla zen. De gemeente had grote vraagte kens bij de omleidingsroute door polderwegen en woonstraten in Krabbendijke. Ook over de periode was wethouder Maarten Both 'niet direct enthousiast'. De zomer is de drukste periode op de A58 en de N289 fungeert als calamiteitenroute. Vanwege de drukte rond de fruit oogst roept Buteijn het college van B en W op samen met de provincie een geschikter moment te kiezen of te onderzoeken of de klus (het ver vangen van een duiker) kan worden uitgevoerd zonder de weg helemaal te sluiten. INDUSTRIE KAMPT MET WERELDWIJS* TEKORT aan CHIPS dinsdag 20 juli 2021 Ik kom er geregeld, want mijn Maar het afgelopen weekend Er waren veel Zeeuwen, vertelde Reageer op pzc.nl Gisteren: Het Zeeuws is het behouden waard 1413 stemmen GOES Hoewel in de afgelopen periode veel meer Zeeu wen positief zijn getest op corona is het aantal coronapatiënten bij de Zeeuwse ziekenhuizen niet toegenomen. In zie kenhuis Adrz in Goes is sinds vorige week het aantal patiënten met een coronabesmetting iets afgenomen van vijf naar vier. ZorgSaam in Terneu- zen was en is coronavrij. In het Adrz liggen drie patiënten op de intensive care. Dat is één patiënt meer dan een week gele den. Eén Covid-patiënt wordt op de verpleegaf- deling behandeld. HOEK Bij een ongeluk op vakan tiepark Marina Beach bij Hoek is gistermiddag een 63-jarige man uit Oost burg overleden. Rond 13.00 uur kregen de hulp diensten het bericht van een gaslekkage op het park, in of vlak bij een chalet. De woordvoerder van Marina Beach meldde dat het slachtof fer er mogelijk aan het graven is geweest en dat er daarbij iets is fout ge gaan. De directe omge ving werd na het ongeval afgezet voor politie-on- derzoek. De politie liet gisteravond weten dat er sprake was van een triest ongeluk en dat de man tijdens de re paratie van het gaslek is overleden. De politie heeft in de nacht van zondag op maandag in Terneuzen een man aangehouden die rondliep met een alarmpistool. De 28-ja- rige man uit Mijdrecht reed rond 01.30 uur op een elektrische step door de Rooseveltlaan. Hij werd gecontroleerd, waarbij agenten volgens de politie twee zakjes hennep en een pistool aantroffen. De man moest mee naar het bureau. Daar bleek het te gaan om een ge laden alarmpistool. Hij moest de nacht in de cel doorbrengen en werd daarna verhoord. Je zou denken dat het aan ze voorbijgaat, maar ook kinderen van drie en vier lijken van streek te raken door de coronacrisis. Dat blijkt uit onderzoek van de Jeugdmonitor Zeeland onder 1125 ouders van jonge kinderen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Pieter van Klinken Den Bosch Joeri Wisse Krabbendijke maar raab eens welke bame TOCH MOS TBE LAATSTE ZAKKEN HEEFT WETEN TE BEMACHTIGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2