c* »'->• F Slomo-man Pim beleeft de Spelen van a tot z Opleiden gaat slimmer, sneller, korter en flexibeler Nancy Vinke (50) is een vrouw van de grote infrastructurele projecten in Zeeuws-Vlaanderen. Ze begon op 27- jarige leeftijd als projectmanager bij de Westerscheldetunnel, schoof door naar de Sluiskiltunnel en 'doet' nu de Nieuwe Sluis in Terneuzen. Ze ondervond in de liefde dat een kortere reistijd door de tunnel aangenaam is en door de Sluiskiltunnel wonen haar ouders ineens een stuk dichterbij, in reistijd dan. Ze is een Topvrouw in de Bouw en moedigt meiden aan dat ook te worden. ,,De bijdrage van vrouwen aan grote infrastructurele projecten is belangrijk.'' »zeeland 6 Ze komt bepaald niet voor het eerst kijken in het ziekenhuis. Denise Schikker (23) heeft hbo-verpleeg- kunde gedaan aan de HZ en heeft al twee jaar op de longafdeling van Adrz gewerkt. ,,Dat vond ik heel leuk. Maar ik zoek meer uitdaging en verdieping voor mezelf. Ik denk dat ik die met specialisatie kan vin den." Denise had daarvoor tot voor kort opnieuw naar de schoolbanken ge moeten. In anderhalfjaar tijd zou ze zijn klaargestoomd om te kunnen werken op de spoedeisende hulp, de afdeling waar ze graag wil wer ken. „Omdat het mij trekt om ad hoc te moeten reageren. Het snel moeten handelen en nadenken en de variatie: er komt iemand met een gebroken been, maar ook iemand die wordt gereanimeerd." Heeft zij even geluk. Want sinds kort is er een nieuwe manier om je in het ziekenhuis te kunnen speci aliseren. Voor wie het wil weten: de opleiding Basis acute zorg (Baz). Duurt slechts een halfjaar en com bineert theorie en praktijk. Maar het belangrijkste: je kunt er alle kanten mee op. ,,Want op die basis kun je allemaal blokjes opleiding stapelen, afhankelijk van wat voor werk je wilt doen", legt Denise een voudig uit. Dat scheelt veel, vertelt ze. ,,Ik wil dus graag verpleegkundige worden op de spoedeisende hulp (seh). Normaal had ik daarvoor een speci fieke opleiding gevolgd. Dat zou - net als met de nieuwe opleiding - anderhalf jaar duren. Maar er is nu een heel groot voordeel. Stel dat ik Op die basisopleiding kun je allemaal andere blokjes opleiding stapelen, afhankelijk van wat voor werk je wil doen over een aantal jaar van de seh naar de intensive care (ic) zou willen, dan hoefik alleen maar de modules ic te volgen. Die stapel ik bovenop de basisopleiding die ik nu doe. In het oude systeem - als ik dat zo mag zeggen - was dat lastiger. Dan had ik vrijstellingen moeten regelen, en wellicht nieuwe opleidingen moe ten volgen." En er is nog een groot voordeel. ,,Afhankelijk van wat je in de prak tijk doet, krijg je theorie gedoceerd. Dat is echt fijn. Op de HZ liep ik in de eerste twee jaar stage in een ver pleeghuis en kreeg ik veel theorie over anatomie, fysiologie, en patho logie. Maar die kennis had ik in het verpleeghuis niet nodig. Toen ik la ter in het ziekenhuis kwam, dacht ik: oh ja, maar hoe zat het ook al weer? Nu kun je de theorie de vol gende dag in de praktijk toepassen." Dat alle ziekenhuizen in het land de opleidingen gaan opdelen in blokjes, is niet uit luxe. Voor corona hadden ze al een tekort aan perso- neel. De pandemie heeft nog eens extra laten zien hoe belangrijk het is om het weinige personeel zo flexibel mogelijk in te kunnen zet ten. Dat vergt ook een andere ma nier van opleiden. ,,Er waren 21 verschillende oplei dingen", schetst Marieke Elst van Adrz. ,,Een wirwar dus. Landelijk is besloten om die opleidingen anders in te richten." Kort gezegd: het opleiden gaat voortaan slimmer, sneller, korter en flexibeler. ,,Afhankelijk van het werk dat iemand gaat doen, kun nen we kijken welke modules ie mand moet volgen. Zo kunnen we mensen flexibeler en breder inzet ten." Noodzakelijk, omdat het perso neelstekort in de nabije toekomst nog groter wordt, zegt Elst. ,,Als we dan bijvoorbeeld weer een heftige pandemie krijgen, kunnen we makkelijker mensen van andere af delingen inzetten daar waar het no dig is." 1% I dinsdag 20 juli 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 11 Adrz leidt op in blokjes praktijk Denise is pas een week of twee bezig en zegt nu al: schot in de roos. Ze volgt een nieuw soort opleiding in ziekenhuis Adrz in Goes. Niet eentje van de klas sieke school: eerst anderhalf jaar stampen en in de praktijk piekeren hoe het ook alweer zat. Nee. ,,Hier leer je stukje bij beetje en pas je het gelijk toe." Ze doet dat op een veeleisende plek, de acute zorg. Jeffrey Kutterink Goes -Denise Schikker, verpleegkundige op acute zorg 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29