Makers van Zodiac willen veel te veel vertellen TUDS@HRIFT Alle ogen op Tijdschrift.nl Lees nu twee weken gratis! Ga snel naar tijdschrift.nl MEDIA CULTUUR 23 AUe populaire tijdschriften in een handige app: dat is Tijdschrift.nL Hoe vaak gebeurt het dat je als mu sicalbezoeker in Nederland echt van je stuk wordt gebracht door het decor? De voormalige Koepelgevan genis in Breda is fantastisch geko zen voor een onheilspellend toe komstverhaal als Zodiac. Op de koe pel wordt van alles geprojecteerd, lichtbundels schijnen vanuit de voormalige cellen. Het is uitermate fraai en je blijft om je heen kijken. Dat is maar goed ook, want de aandacht voor het spel verslapt tij dens de musical keer op keer. Het begin is goed te volgen en origineel bovendien: tijdens een vergadering van de Dierenriem besluiten de sterrenbeelden dat het maar eens afgelopen moet zijn met het experi ment aarde, waar de mensheid alles kapotmaakt. Bo de boogschutter (Samir Hassan) reist naar de planeet af om vier elementen (lucht, water, vuur en aarde) op te halen, daarna is het basta. Het beeld dat hij van de aardbewoners krijgt is niet best. Oorlog, honger, een ongecontro- leerde machtsstrijd. Zoals bij vrij wel elk dystopisch verhaal geldt Zo diac als een waarschuwing, een angstaanjagende blik in een toe komst niet eens zo heel ver hier vandaan. Maar de makers halen er veel te veel bij, waardoor het ver haal amper te volgen is. Big data, euthanasie, deportaties. Het ene zware thema is nauwelijks blootge legd, of het volgende dient zich al weer aan. Er wordt constant ge schreeuwd, iedereen is boos, maar op wie? De makers hebben tal van idealistische boodschappen, maar het valt niet mee voor het publiek om die uit het verhaal te pikken. Daarbij levert het hoge gevange nisgebouw een lelijke akoestiek op. De vocale solo's gaan nog wel, maar van de vele samenzang is vaak geen lettergreep te verstaan. Ook omdat het orkest telkens te hard speelt en de zangers letterlijk overstemt. Zonde, want de makers hebben potentieel goud in handen. Een schitterende locatie, puike techni sche kunststukjes en een cast die er echt mag zijn. Vooral het samenspel tussen secretaris-generaal van de Wereldbond Frederik (René van Kooten) en zijn rebellerende doch ter Evi (uitblinker Dominique de Bont) is mooi, net als hun zowaar verstaanbare duet. Als je dan toch een avond in de bak doorbrengt, dan graag samen met hen. dia-aandacht wordt het normaal." Swerink kan zich daar in vinden. ,,We maken onze onzekerheid vaak groter in ons hoofd. Ja, als je ouder wordt, worden je armen vaak ook minder strak. Maar die armen heb ben wél je kinderen gedragen." Zelf acceptatie is trouwens makkelijker gezegd, dan gedaan, weet de hoofdre dacteur. „Probeer stapje voor stapje van jezelf te houden, trots op wie je bent. Al zijn het kleine stapjes, elke stap is er een. Koop gewoon een gro tere maat spijkerbroek, wurm je niet in die te kleine broek. En voldoe niet aan opgelegde normen.'' Ook belang rijk: wees wat liever voor elkaar. ,,Waarom nemen vrouwen elkaar zo de maat in alles? Laten we elkaar steunen en zelfacceptatie aanleren." dinsdag 20 juli 2021 Zodiac in het decor van de Koepelgevangenis. foto karin jonkers MUSICAL Regie: William Spaaij. Hoofdrollen: Samir Hassan, René van Kooten, Dominique de Bont. De locatie voor de musical Zo diac, de voormalige Koepelgevan genis in Breda, is waanzinnig. Decor en effecten zijn magnifiek. Helaas blijven verhaal en zang er mijlenver op achter. Jeroen Schmale Zodiac is tot en met eind augus tus te zien in de voormalige Koe pelgevangenis in Breda. dit ben ik! Winonah de Jong, Esmée van Kampen en Isa Hoes. FOTO VALENTINA VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23