K3-]urkjes en de robot van Bassie O 1 Wf 22 Ml CULTURELE SCHATKAMERS ft j COVERFOTOGRAFIE LINDA. Putjes in je billen, een buikje als je zit (of staat) en her en der wat rimpels: het is voor veel vrouwen een crime. Waarom omarmen we ons lichaam niet zoals het is en blijven we onszelf vergelijken met perfect afgetrainde modellen, waarbij - na wat hulp van Photoshop - nergens meer oneffenheden te zien zijn? Om die reden keert Linda, morgen terug met een cover waarop diverse bekende vrouwen hun lichaam blootgeven. Het Museum van de 20ste Eeuw Wat Deze praktische rubriek maar aftrappen met een tip: bezoekers aan het Museum van de 20ste Eeuw die hun auto parkeren in de nabijgelegen, schitte rende monumentale binnenstad van Hoorn, ko men in de problemen. De maximale parkeerduur is daar twee uurtjes en dan ben je nog lang niet klaar met kijken, kijken en nog eens kijken in het museum, gevestigd op een voormalig gevangenis eiland in de Noord-Hollandse plaats, direct aan het IJsselmeer. De vaste expositie, met allerlei ge bruiksvoorwerpen uit de vorige eeuw, is al prach tig. Denk aan Meccano-dozen, de oranje blikken van Brabantia, de inrichting van typisch Neder landse huiskamers in de verschillende decennia van de vorige eeuw. In het toegankelijke depot kun je met gemak uren rondsnuffelen, bijvoorbeeld langs de forse collectie mobiele telefoons (koelkasten, met de ogen van nu) uit de eerste generaties. En tot eind 2021 huisvest het museum niet alleen een fijne expositie over stripfamilie Jan, Jans en de Kinderen, maar ook de waanzinnige tentoonstel ling Kijkbuiskinderen, over zeventig jaar kin dertelevisie. Een greep uit de objecten: de porte monnee van Malle Pietje, de tandjes van Theo en Thea, de robot van Bassie en Adriaan (Robin), meneer de Uil, het door Leen Jonge- waard uitgetypte script van De Fabeltjeskrant, de bril en bolhoed van Tita Tovenaar, K3-jurkjes. Echt te gek, voor jong en oud. Om uren en uren rond te kijken, dus neem vooral de trein. Of nog beter: op het eiland, in de panden die tot 2003 dienst deden als penitentiaire inrichting, is nu een gevangenishotel gevestigd. En een filmtheater en dus het heerlijke museum. Aanrader voor een weekendje weg in eigen land? Waar Krententuin 24 in Hoorn (Oostereiland) Wanneer Maandag t/m vrijdag van 10-17 uur, zaterdag en zondag 12-17 uur. ANGELA KIJKT EVEN GEEN TV .ili' 1 -4 y>! 1 'tl; i Evers in De Bonanza SPLNTR! over Pride Het is voor veel vrouwen herken baar. In reclames, in de bladen en op sociale media zien we veelal foto's van de 'perfecte vrouw' voorbij komen. Maatje 34, geen rimpels, geen vetrol te beken nen en ze hebben al helemaal geen last van slappe armen of putjes in hun billen. Het maakt dat we onze ker worden en moeite hebben met het accepteren van ons eigen li chaam. Terwijl die perfecte foto's niet de realiteit zijn, stelt L/fidfl.-hoofdredacteur Ka rin Swerink. Dat is precies waarom Swerink zich heel het jaar inzet om zo veel mogelijk verschillende vrouwen, in alle vormen, maten, kleuren en leeftij den, in het blad te laten zien. En nu de zomer weer van start is gegaan en bikini's weer uit de kast worden getrokken, pleitte Swerink voor een extra steuntje in de rug met een jaarlijkse bikini cover. Dat er behoefte is aan het delen van die eerlijke foto's, bewees het blad vorig jaar al. Toen gaven Sonja Bakker, Berget Le wis, Nance Kooien en Linda de Mol zelf zich bloot. De boodschap: zo, dit ben ik. Het bleek een goede inschatting: lezers van het blad herkenden zich in de kiek jes en waren vol lof over de achter liggende gedachte. ,,Het is belang rijk dat dit een keer per jaar extra aandacht krijgt", legt Swerink uit. ,,Ook voor jongeren. Sociale media kunnen heftig zijn. Daarom hebben we dit nummer drie vrouwen op de cover. Want met één vrouw kun je geen diversiteit laten zien." Die drie vrouwen zijn actrice Es- mée van Kampen, modeontwerper Winonah de Jong en actrice en schrijver Isa Hoes. Al twijfelde laatstgenoemde of zij wel de aange wezen persoon was voor een biki nicover. ,,Maar juist door die ge dachte dacht ze: ik moet het wel doen. Achteraf vond ze het gewel dig, ze was heel blij dat ze ja heeft Waarom nemen vrouwen elkaar zo de maat in alles? Ik ben een Surinaamse vrouw; ik heb curves en daar ben ik trots op gezegd", vertelt Swerink. Voor Winonah de Jong was het juist geen moeilijke keuze. Zij zei direct ja. ,,Ik vind het mooi dat dit soort dingen aangekaart worden. Ik heb een dochter van 14 en wil laten zien dat diverse lichamen normaal zijn. Ze moet niet verblind raken door wat nu het beeld is. Mijn dochter is pittig en zelfverzekerd, maar je weet nooit hoe ze later gaat denken. Het blijft een kind in ont wikkeling en daar komen soms ook onzekerheden bij kijken." Boven dien is de modeontwerper meer dan trots dat zij als tweede donkere vrouw, na Michele Obama, alleen (zonder Linda de Mol) op een cover van het blad staat. Want ook dat is diver siteit. „Toen ik op groeide, was er voor mij heel weinig her kenning. Ik heb veel jonge meiden als vol gers die mij als hun voorbeeld zien. Dat ik nu op de cover sta, bete kent heel veel voor me. Het is een stap in de goede richting." Curves Zelfacceptatie dus. Dat is waar het om draait, bena drukt De Jong. Ook zij moest na haar twee zwangerschappen wen nen aan haar lichaam en werd onzeker van het buikje dat ze er bij kreeg. „Het maakte niet uit hoeveel ik sportte, ik kreeg het niet weg. Mijn man zei: waar zeur je over? Toen heb ik het losgelaten. We zijn ge weldige vrouwen, ons lichaam doet zoveel voor ons." Toch heeft De Jong op de rem getrapt toen ze werd gevraagd voor de shoot. Ze ging weer op haar eten letten en dook de sportschool in. Iets wat ze voor de pandemie vier tot vijf keer per week deed. ,,Ik heb me tijdens de pande- mie een beetje laten gaan. En dat ben ik niet. Dat heeft niks te maken met mager of slank willen zijn, hoor. Ik ben een Surinaamse vrouw; ik heb curves en daar ben ik trots op. Maar ik ken ook genoeg vrouwen die daar moeite mee heb ben. Ik zeg tegen hen: doe het stap voor stap. Zelfacceptatie is een pro ces en door dit soort shoots en me- Het Rijksmuseum en Mauritshuis kennen we wel, maar Nederland heeft nog zo veel mooie, onbekendere musea. Wij lichten er deze zomer vier dinsdagen lang eentje uit. Vandaag: de tandjes van Theo en Thea en veel meer moois in Hoorn. dinsdag 20 juli 2021 GO Klaslokaal uit de 20ste eeuw. foto marco okhuizien Jeroen Schmale Wie V,' f 1 Grote strippagina. FOTO MARCO OKHUIZEN RADIO Edwin Evers is weer even terug op de radio. De voormalig 538- dj vervangt Rob Stenders, die corona heeft. Evers zal tot en met vrijdag De Bonanza op Radio Veronica presenteren. Gerard Ekdom deed dat vorige week. TELEVISIE Voorafgaand aan de start van een nieuw sei zoen SPLNTR! maakt Splinter Chabot op 7 au gustus een uit zending die in het teken staat van Pride Am sterdam. In Lieve SPLNTR! bespreekt hij dilemma's van kijkers. ■u Bekijk het, Maxime Segers 44 —Karin Swerink, hoofdredacteur Linda, wil eens per jaar extra aandacht voor eerlijke foto's. FOTO VALENTINA VOS 44 —Winonah de Jong, modeontwerper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22