elijk energieprijzen en bespaar 21 Vraag het onze specialisten Steeds meer generatiegenoten vallen weg. Hoe kan ik daarmee omgaan? welkom bij jindepender ,,Nee, het doet vooral pijn bij degene die het voelt. Het is steeds een beetje gif in je gedachten en lichaam. Dat is zo ondermijnend dat je er ziek van kunt worden: het kan leiden tot fy sieke pijn, ernstige vermoeidheid of gebrek aan levensvreugde. Ken je het boek van Hank Heijn, de weduwe van Gerrit Jan Heijn? Zij zat in een jappenkamp en later werd haar man vermoord. Op een gegeven moment merkte ze wat het gif van haar woede aanrichtte; ze kwam er bijna door in een rolstoel. Nadat ze tot vergeving was gekomen, werd ze weer een opgewekt en positief inge steld mens.'' ,,De eerste stap is tot het besef komen dat niet-vergeven je lichaam en geest schaadt, maar ook je relaties. Als je gevoelens van wrok houdt, projecteer je die onbewust op andere mensen. Zo had ik een vrouw in mijn prak tijk die twee of drie keer met een alcoholist was getrouwd. Op een gegeven moment zag ze in dat er een patroon was. Dat had te maken met haar alcoholistische vader. Door dat inzicht kon ze in het reine komen met haar verleden. Je moet de wil hebben om je wrok los te laten.'' ,,Eerst moet je naar de pijn: wat heeft iemand meegemaakt? Bijvoorbeeld: 'Mijn moeder had nooit aandacht 'Een groot misver stand is dat je excuses of erkenning nodig hebt van de ander om te kunnen vergeven' voor me'. Probeer dat om te buigen naar een lagere verwachting: 'Ik had liever gehad dat mijn moeder meer aandacht voor me had gehad, maar dat was niet zo'. Op die ma nier constateer je dat het verleden niet zal veranderen. Vergeven is het loslaten van de hoop op een beter verleden. Je kunt trouw blijven aan je verlan gens en toch stoppen iets anders te verwachten dan wat er is gebeurd. Het helpt om dat uit te spreken: 'Nu laat ik die verwachting over jou los', en diep uit te ademen. Zo maak je jezelf vanbinnen schoon.'' ,,Het grootste misverstand over vergeving is dat je erkenning of excuses van de ander nodig hebt om te kunnen vergeven. Daarmee blijf je in de slachtoffer-daderrela tie vastzitten. Het klinkt hard, maar dat is een keuze. Je hebt macht over je eigen gevoelens, je hóéft geen slachtoffer te blijven. Het werkt niet zo dat vergeving betekent: oké, zand er over, alles is vergeven en vergeten. Vergeven is een actief proces, je moet daarna nog iets met je onver werkte emoties.'' ,,Als je denkt dat iets niet vergeven kan worden, geef je jezelf levens lang. Door je te verlossen van wrok, geef je jezelf een vrije geest, een vrij hart en vreugde in je leven. Het is een geschenk van liefde aan jezelf.'' Na de overgang kreeg ik stijve gewrichten. Gaat dat over? Hoe kan ik ervoor zorgen dat ik minder suiker gebruik? GO DINSDAG 20 JULI 2021 Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl Als je steeds die pijn voelt, kun je er erg onder gaan lijden. ILLUSTRATIE JASMIJN EVANS Helpt wrok voelen je? Maar hoe dóé je dat, vergeven? En als je eenmaal het inzicht hebt, hoe ga je dan te werk? - WILLEM GLAUDEMANS Dat klinkt logisch. Waarom is het voor veel mensen dan toch zo moeilijk? Kan alles vergeven worden, hoe erg het ook is? Van Willem Glaudemans ver scheen onder andere Boek van vergeving (AnkhHermes, €21,50). HUISARTS RUTGER VERHOEFF Gewrichtsklachten na de overgang komen vaak voor. Het vermoeden is dat deze, net als andere overgangs klachten, te maken hebben met een tekort aan vrou welijke hormonen, met name oestrogeen. Het is belangrijk om eerst an dere oorzaken uit te slui ten, zoals bijwerkingen van medicijnen, een lever- of nierziekte, bloedarmoede, een tekort aan VOEDINGSDESKUNDIGE MONICA MARS In Nederland drinken en eten we ongeveer 110 gram suiker per persoon per dag. De meeste suiker krijgen we bin nen via (fris)dranken, snoepgoed, koek, gebak en zuivel. Begin simpel: drink bijvoorbeeld geen suikerhoudende fris dranken en doe geen suiker in de koffie en thee. Probeer er dan steeds een product- OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG Ouder worden betekent soms ook dat je vertrouwde mensen in je naaste omgeving moet loslaten. Dat doet pijn. Het lijkt alsof je een stukje van jezelf verliest, vooral wanneer er dierbare mensen wegvallen die je je hele leven hebt gekend, zoals broers en i zussen en vrienden van vroeger. Het komt er dan op aan dat je het beste maakt van een situatie die je niet had ge wenst. Dan is het goed om je zegeningen te vitamine D, afwijkingen in de schildklier- en bijschildklier- functie, reumatische aandoe ningen, infecties en kwaad aardige gezwellen. Hormoon supplementen kunnen helpen, maar er zijn andere opties. Zorg voor gezonde voeding (minder suiker en rood vlees, geen alcohol en koffie). Be weeg voldoende, maar niet te intensief. Soms helpt het om een fysiotherapeut in te scha kelen. Probeer stress te voor komen. Ook manuele en houdingstherapie en massages kunnen de klachten verminderen. Bespreek klachten met je omgeving en een arts. De huisarts kan even tueel verwijzen naar een over gangsconsulent. groep bij te pakken. Koop bij voorbeeld geen zuivel meer waaraan suiker is toegevoegd en doe zelf geen suiker of ho ning in de yoghurt. Neem ver volgens het broodbeleg eens onder de loep. Bij koekjes en andere zoete versnaperingen is het lastiger een alternatief te vinden, dus eet die bijvoor beeld alleen bij bijzondere gelegenheden. Zo verlaag je je suikergebruik al snel met een paar klontjes per dag. En onthoud dat er suiker in verschillende vor men is. Zo heb je naast kristal- of tafelsuiker (sa- charose) ook fruitsuiker (fructose), druivensuiker (glucose) en melksuiker (lactose). Ook in honing, stroop en siroop zit suiker. tellen: je gedachten te laten gaan over wie en wat je wél hebt en daar een goed beeld van te houden. Langzamer hand zullen die mensen of situaties aan belangrijkheid winnen. Er komt dan wellicht ook ruimte voor nieuwe con tacten. Accepteer advies of hulp als je er zelf even niet uit komt. En het biedt misschien troost om te beseffen dat jij zeker niet de enige bent die met zo'n verlies (of zulke verliezen) verder moet leven. Het over komt iedereen die maar oud genoeg wordt. Je kunt bij anderen die het al hebben meege maakt als het ware af kijken hoe je nu verder kunt. We worden oud met velen, dus voorbeel den te over. Daar uit kun je de ma nier kiezen die jou het beste ligt. ;el op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke nders. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw doucheverslaving tder.nl en bespaar gemiddeld 258 euro per jaar! nu vergelijken door de QR-code te scannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21