Max versus Lewis Terneuzense moeder krijgt tien jaar cel in zedenzaak Ziekenhuizen plannen ook ingrepen in avond en weekend Kunnen de kemphanen nog samen door één bocht? Sportzomer 2 'Ze krijgt haar verdiende loon', vindt jongste dochter James Zoetewey en Kaley Hartensveld (5) beleefden gisteren een bijzondere dag. Zij sloten op hun school De Welle in Kruiningen vriendschap voor het leven. De ringen werden armbandjes, maar verder was het een complete 'trouwerij'. En mooi weer dat ze hadden! Veel ziekenhuizen gaan pas na de zomervakantie aan de slag om zorg in te halen. Cijfers van de Neder landse Zorgautoriteit (NZa) wijzen uit dat er naar schatting 320.000 minder operaties zijn geweest tus sen maart 2020 en mei 2021. Maar de meeste ziekenhuizen zeggen eerst hun personeel rust te gunnen voor dat ze de achterstanden gaan weg werken, blijkt uit een rondgang. Wel liggen plannen klaar om vanaf september gas te geven. Met name bij orthopedie, kno, gynaeco logie, urologie en plastische chirur gie zijn wachtlijsten ontstaan. Doordat deze zorg planbaar is, ver dween die als eerste uit het opera tieschema. De Noordwest Ziekenhuisgroep in Alkmaar belt deze zomer alle 3500 patiënten die op een ingreep wachten om te horen hoe het met ze gaat. ,,Onze specialisten bepalen vervolgens de urgentie", aldus Personeel moet extra werken, maar mensen zijn bereid om dat te doen woordvoerder Marieke de Vries. Diverse ziekenhuizen onderzoe- ken welk personeel extra wil wer ken om ook in de avonduren en weekenden te kunnen opereren. ,,Om te beginnen gaan we op zater dagen zes operatiekamers gebrui ken voor inhaalzorg en we onder zoeken of dit uit te breiden is", zegt Eveline Henneke, woordvoerder van het Isala in Zwolle. In het Erasmus MC in Rotterdam worden enkele operatiekamers al in de avonduren gebruikt. ,,Dat bete kent dat personeel extra moet wer ken, maar mensen zijn bereid dat te doen. Het is extra werk met een doel. Dat maakt het anders dan Co- vid, waarbij onduidelijk was hoe hoog de piek zou zijn en hoe lang de extra inzet nodig was", stelt Jo- hanneke Mulder, directeur ok. Om zoveel mogelijk patiënten snel te kunnen helpen, kijken zie kenhuizen bovendien naar een ef ficiënter gebruik van operatieka mers. ,,Door veel dezelfde operaties te doen op één dag, zoals galblaas- of liesbreukoperaties, hoefje niet elke keer de operatiekamer aan te passen en kan je sneller wisselen van patiënten. Daardoor kun je een a twee extra patiënten opereren op een dag", verklaart Ellen de Jong, woordvoerder van ziekenhuis Nij Smellinghe in Drachten. P13 ZEELAND2 ZEELAND9 Inzet: kinderburge meester Boaz begeleidt James en Kaley bij het tekenen van de vriend schapsakte. FOTO'S HANS PUIK Zorg werkt hard aan inhaalslag Ziekenhuizen gaan in de avond uren en weekenden opereren om de wachtlijsten weg te wer ken. Ook proberen ze zoveel mogelijk dezelfde ingrepen ach ter elkaar te plannen om tijd te winnen. ,,Zo kunnen we een a twee patiënten per dag extra helpen." Ellen van Gaalen Rotterdam —Johanneke Mulder, Erasmus MC Aangenaam zomerweer Nieuw in de PZC app Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530 Vrienden voor altijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1