Nederland koploper bierexport, België zit ons op de hielen Unieke beleving ll ECONOMIE 17 Bestel nu op pzc.nl/zodiac Werken vanuit een vakantiehuis of hotel ergens in Nederland of het buitenland was voor corona ondenkbaar. Maar nu het werk digitaal gaat, is workation (een samenvoeging van worken vacation) een serieus alternatief voor thuiswerken, vooral voor werkenden onder de 45 jaar uit de grote steden. NU TE ZIEN Verwachting is dat we toch hybride blijven werken nen in steden met meer dan 100.000 inwoners zijn enthou siast, blijkt uit het onderzoek. Van hen zegt 54 procent dit te willen doen. Oudere werknemers en mensen die wonen in een lande lijke omgeving malen er veel min der om. Van hen heeft slechts 16 procent trek in de workation. Van Zon snapt dat wel. ,,Als je in een appartement zit in een drukke stad, misschien met kinderen om je heen, kan het fijn zijn om even in een andere omgeving te zijn." Van Zon heeft het ook zelf erva ren. Onlangs heeft hij een week gewerkt in het huisje van zijn ou ders in het Spaanse Cadiz. ,,Het fijne van Spanje is: je komt aan en het is meteen 32 graden. Als je dan 's avonds je laptop dichtklapt, kun je heerlijk genieten van de avond." Van enig productiviteitsverlies, door de hitte overdag of de gezel lige avonden, is volgens Van Zon geen sprake. ,,Je werk is hetzelfde, alleen ben je in een andere omge ving, waardoor je 's avonds ofin het weekend het gevoel hebt dat je uit je werkomgeving bent." Hij had nooit gedacht dat het mogelijk was, totdat vorig jaar in de eerste lockdown een aantal bui tenlandse collega's besloot om te rug naar hun eigen land te gaan. ,,We werken allemaal digitaal, dus waarom ook niet?" Vastplakken Van Zon heeft meer collega's en kennissen die een workation boe ken. De een plakt een week vast aan de vakantie en de ander gaat bewust naar een plek om daar te werken. Zijn indruk is dat veel werkgevers er flexibel mee om gaan. Als een workation voor een paar maanden is, dan zou het juri disch lastig kunnen liggen, denkt hij. ,,Maar of je nu thuiswerkt of vanuit een vakantiehuisje, maakt niet uit. Zolang natuurlijk het in ternet maar goed is." Dat kwam ook naar voren in het onderzoek van Simon-Kucher Partners: 60 procent vindt goed internet de belangrijkste voor waarde, 40 procent vindt het be- langrijk dat er een aparte werkka mer is in het vakantiehuis of het hotel, 32 procent kiest voor een lo catie waar extra faciliteiten zijn, zoals een muis, tweede scherm en/of toetsenbord. Van Zon gaat ervan uit dat wor- kation een blijvertje is. ,,We zullen zien hoe het zich in de toekomst ontwikkelt als we weer terug mo gen naar kantoor, maar de ver wachting is dat we toch hybride blijven werken." En dat biedt kansen voor de reis sector, denkt Van Zon. Daar sluit reisorganisatie TUI zich bij aan. Naar aanleiding van consumen tenonderzoeken besloot de reisor ganisatie vorig jaar oktober een pi lot Workation te starten in de Al- garve. ,,Werknemers van verschil lende grote bedrijven gingen met ons mee en ervoeren de voordelen van een workation: ontspannen werken en nieuwe energie en mo tivatie opdoen. Het bleek een suc ces en we hebben het verder uitge rold", vertelt woordvoerder Petra Kok van TUI. Sinds de eerste lancering zien ze bij TUI een flinke stijging in het aantal boekingen. Vooral Curasao, Bonaire en de Griekse eilanden zijn populair, maar ook de Droom- parken in Nederland. Het plan is om steeds meer locaties en ac commodaties aan TUI Workation toe te voegen. Bij Natuurhuisje is dat zeker het overwegen waard, zegt Robert van Veen. ,,Op Natuurhuisje.nl is nog geen aparte sectie met workation accommodaties aanwezig, maar dat is zeker niet ondenkbaar aan gezien thuiswerk een blijvertje lijkt te zijn, ook na corona." ,,In de VS ontdekken ze het genot van Belgische speciaal- bieren, zoals de bekende tri pels'', zegt Rick Kempen van bierdistributeur Bier&Co. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat Nederland al twin tig jaar op rij de grootste bier exporteur in de EU is, maar het verschil met onze zuider buren wordt steeds kleiner. De exportwaarde van bier ligt 75 procent hoger dan in 2000, maar de Belgische ex portwaarde is in de periode 2000-2020 bijna vervijfvou digd. ,,Dat heeft vooral met de VS te maken. Daar is al een tijdje een bierrevolutie aan de gang. Niet alleen pils uit ons land is er populair, maar ze ontdekken ook meer andere smaken. Vooral de Belgische tripels scoren goed. België zit Heinekeri ons op de hielen'', legt bier ambassadeur Kempen uit. Wereldwijd is er één land dat aanzienlijk meer bier in het buitenland afzet dan Ne derland: Mexico. Vooral de laatste vier jaar heeft de Mexi caanse export een enorme vlucht genomen en het land exporteert nu twee keer zo veel bier als Nederland. Amerikanen De belangrijkste bestemming van Nederlands bier is de Verenigde Staten, maar buur land Mexico is voor de Ame rikanen de grootste bierleve rancier. Maar liefst 71 procent van het bier dat de Verenigde Staten in 2020 invoerden, kwam uit Mexico, 14 procent kwam uit Nederland en 6 procent uit België. Vanuit Nederlands oog punt is de VS met afstand de belangrijkste afnemer van al coholhoudend bier. Maar liefst 37 procent van het Ne derlandse bier gaat ernaartoe. Daarna volgen Frankrijk (10 procent) en het Verenigd Ko ninkrijk (5 procent). Kempen: ,,Het hoge exportcijfer rich ting de VS komt voorname lijk door Heineken. Amerika nen zijn nog steeds gek op dit bier. Heineken brouwt overal ter wereld bier, maar niet in de VS. Daar willen ze per se dat Heineken uit Ne derland komt.'' Ook het Neder landse alcoholvrije bier gaat overwegend naar de Verenigde Sta ten (42 procent), op grote afstand gevolgd door het Verenigd Ko ninkrijk (8 procent) en Canada (7 procent). De Nederlandse ex port van alcoholvrij bier groeide vorig jaar veel harder (+83 procent) dan de export van bier met alcohol (+11 pro cent). X dinsdag 20 juli 2021 PC op je vakantieadres - Nout van Zon, I consultant FOTO MARCO OKHUIZEN Nederland is binnen de Eu ropese Unie nog steeds de grootste exporteur van bier. Vorig jaar is voor ruim 2 miljard euro bier geëx porteerd, waarvan 121 mil joen euro alcoholvrij. Met name Amerikanen zijn dol op onze pilsjes, maar ook Belgisch speciaalbier stijgt in populariteit. Sanne Schelfaut Den Haag Van het bier dat de VS in 2020 invoer den, kwam 14% uit Nederland. THEATERSPEKTAKEL OP ICONISCHE LOCATIE DE MUSICAL" i □□«□ÜL 'Overdonderend, ontzettend gaaf, absoluut verbluffend' - BN DeStem ZODIAC opent als eerste grote musicalproductie de deuren voor publiek. Een innovatief theaterspektakel voor jong en oud dat verwondert en verbindt. Vol passie, humor en prachtige muziek. Het jaar 2031: Boogschutter wordt naar de aarde gestuurd om de vier elementen, Vuur - Aarde - Lucht - Water, terug te halen. Daar ontdekt hij hoe mooi het eigenlijk is om mens te zijn. Kan hij het tij nog keren? Met o.a. René van Kooten, Samir Hassan en Dominique de Bont. Slechts een paar maanden te zien, mis het niet! E KOEPEL BREDA *ZomervoordeeL geldig op rang 1 en rang 2 en geldig bl| voorstellingen In Juli en augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17