Door thuisquarantaines is er nauwelijks personeel te vinden in horeca en retail 16 ECONOMIE u:% -AT'- 1^ TRENDWORKATION Kort Goedkeuring steun KLM De Europese Commissie keurt de staats steun van 3,4 miljard euro aan KLM in ver band met de coronacrisis opnieuw goed. In juli oordeelde de Europese rechter dat de staatssteun aan KLM niet geoorloofd was, omdat het dagelijks EU-bestuur niet genoeg onderbouwd had waarom voor die steun de concurrentieregels opzij werden geschoven. De EC heeft die onderbouwing alsnog aan geleverd. De zaak bij het Gerecht van de Eu ropese Unie was aangespannen door con current Ryanair. Benzineprijzen amper lager De Nederlandse benzineprijzen zullen ko mende tijd, ondanks een akkoord over de verhoging van de olieproductie, waarschijn lijk nog niet echt omlaag gaan. De markt voor ruwe olie is in een evenwicht beland, zegt marktdeskundige Paul van Selms van consumentencollectief United Consumers. De extra olie zal volgens hem nodig zijn om aan de toegenomen vraag te voldoen die de huidige economische groei veroorzaakt. Oliekartel Opec en andere olieproducerende landen, waaronder Rusland, sloten zondag een akkoord om meer olie op te pompen. De benzineprijzen in Nederland waren een dag na het productie-akkoord nog niet veran derd. Veel geld naar start-ups De investeringen in Nederlandse start-ups trekken weer aan. Dat geldt ook voor zoge heten scale-ups, jonge bedrijven die na hun eerste succes flink proberen te groeien. In vesteerders waren kort na de uitbraak van het coronavirus terughoudend, maar dit jaar is er over de hele linie een inhaalslag, meldt onder meer de Dutch Startup Association (DSA). De beginnende bedrijven haalden gezamenlijk dit eerste halfjaar bijna 3 mil jard euro op, tegen ongeveer 500 miljoen euro dezelfde periode een jaar eerder. Vooral de afgelopen drie maanden werd er veel geld opgehaald, ruim 2 miljard euro. Dat is meer dan in heel vorig jaar, aldus DSA. Just Eat Takeaway Air France- KLM Fugro Unibail Bij de klantenserviceafde ling van Natuurhuisje.nl kwamen eind vorig jaar de eerste vragen binnen van gasten die wilden weten of het huisje dat ze op het oog hebben voor een zogeheten workation een goede en stabiele internetverbinding heeft. ,,Voor corona hadden we nooit een vraag over workation", zegt Robert van Veen. Inmiddels krijgen ze elke maand wel een paar vragen bin nen. Van Veen denkt dat het alles te maken heeft met het advies om zoveel mogelijk thuis te werken en de behoefte bij veel thuiswerkers om zo nu en dan in een andere werkomgeving te zijn dan thuis. Dat gasten naar natuurhuis- jes kijken, verbaast hem niet. ,,Veel huisjes zijn gelegen op rustige plekken omgeven door de natuur. Je kunt vanaf je werkplek de rust en ontspanning van de natuur op snuiven, na werktijd even naar buiten en je werkbatterijen opla den", aldus Van Veen. Animo Consultant Nout van Zon (27) van het internationale advieskantoor Simon-Kucher Partners is niet verrast dat er opeens animo is voor de workation. Het sluit aan bij de uitkomst van een onderzoek dat zijn bedrijf onlangs deed naar trends in de reissector. In het on derzoek (gehouden in zeven lan den onder zevenduizend mensen, waarvan duizend in Nederland) zegt maar liefst 38 procent van de Nederlandse respondenten van plan te zijn een werkvakantie te plannen voor de nabije toekomst. Ongekend veel voor een nieuw fe nomeen, vindt Van Zon. ,,Natuur- lijk zal niet iedereen het ook daad werkelijk doen. Maar al boekt slechts 10 procent van de circa 4,5 miljoen thuiswerkenden een wor- kation, dan heb je het al gauw over honderdduizenden mensen." Vooral werkenden onder 45 jaar (met en zonder kinderen) die wo- Bij onlinesupermarkt Picnic zat er twee weken geleden sporadisch ie mand in quarantaine, inmiddels gaat het volgens mede-eigenaar Mi- chiel Muller om ruim negentig werknemers. „Gelukkig is het van wege de vakantietijd iets minder druk.'' Het gros van de quarantai nes is volgens Muller preventief. ,,Aan de ene kant zonde dat men sen thuiszitten zonder klachten, aan de andere kant bieden we me dewerkers zo wel een veilige werk omgeving.'' Horecabedrijven moeten soms óf noodgedwongen de deuren sluiten óf ze moeten hun openingstijden aanpassen. ,,Veel van onze collega's zaten door de crisis al niet ruim in het personeel. Veel mensen zijn aan de slag gegaan in andere sectoren, die krijg je niet snel terug. En het stijgende aantal besmettingen werkt ook niet mee. Veiligheid voor alles, dus sommige zaken sluiten tot er weer voldoende mensen be schikbaar zijn'', aldus een woord voerder van Koninklijke Horeca Nederland (KHN). Ook winkeliers hebben grote moeite om voldoende medewer kers in te zetten. ,,Het is zorgwek kend'', verzucht Jan Meerman, voorman van INretail; branchever eniging van de retail. ,,In de retail zijn we tussen de 10 en 20 procent van de medewerkers kwijtgeraakt. Zij hebben elders werk gevonden. Naast dit structurele probleem hebben we ook te kampen met de thuisquarantaines. Sommige win kels moeten hierdoor hun ope ningsuren aanpassen.'' EUROPESE COMMISSIE PRODUCTIE-AKKOORD INVESTERINGEN O dinsdag 20 juli 2021 Maaltijdbezorg dienst dook als enige hoofd fonds niet in de rode cijfers. Ondanks goed keuring staats steun toch geen zwarte cijfers voor vliegmaat schappij. 71% Bodemonder zoeker gaat on deruit in reactie op lagere olieprij zen. Vastgoedfonds heeft last van on zekerheid over deltavariant. a> E o PC Thuiswerken doe je Natasja de Groot Rotterdam Werkroosters komen steeds meer in de knel door oplopende coronabesmettingen. Een stij ging van het aantal thuisquaran taines zorgt ervoor dat sommige bedrijven hun openingstijden moeten aanpassen. Sanne Schelfaut Rotterdam De werkplek van Nout van Zon in Cadiz. foto xnout van zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16