NIEUWS 13 Gt if M ft Ff Fg OPERATIES UITSTEL WEGENS CORONA Precies op de dag dat de ic's uitpuilden van coronapatiënten zou de 24-jarige Ken een nieuwe lever krijgen. Zijn zus Bo (26) zou hem een deel van de hare doneren. Door de coronahectiek ging dat aanvankelijk niet door. ,,Dat was heel spannend, want mijn uitzaaiingen mochten echt niet verder groeien." Als zijn telefoon op dinsdag 13 april rinkelt, houdt Ken uit Horst aan de Maas zijn hart vast. Een slechte scan, is het eerste dat door zijn hoofd flitst, want een paar dagen eerder moest hij door de scan om te controleren of de uitzaaiingen in zijn lever niet zijn uitge breid. „Gelukkig was mijn ziekte stabiel ge bleven." Maar toch is het telefoontje slecht nieuws: de geplande levertransplantatie die hij een week later - op 22 april - zou krijgen, gaat niet door. Er liggen te veel coronapatiënten op de ic van het Rotterdamse Erasmus MC. Het ziekenhuis heeft geen ic-bedden voor Ken en zijn zus Bo. ,,Het duurde even voor dat dat nieuws binnenkwam. Ik wist dat ik met de transplantatie een kans kreeg om überhaupt naar de toekomst te kunnen kij ken. Maar nu kreeg ik die kans misschien toch niet", zegt Ken. Ook zijn zus is ver baasd: ,,Ik had het niet meer verwacht, want we waren zo dicht bij de operatie. Het was heel zuur." Om te begrijpen welke impact de uitstel van de levertransplantatie had, moeten we een paar jaar terug. Toen Ken net zijn mid delbare schooldiploma op zak had en op het punt stond om voor het eerst met vrienden naar het buitenland op vakantie te gaan, kreeg hij ontzettende buikpijn. Het bleek een alvleesklierontsteking die in de jaren die volgden steeds terugkwam. In 2017 werd de pijn erger en erger én wa ren op een scan vlekjes op de lever te zien. Het waren abcessen die in het begin stabiel bleven, maar een jaar later veranderden. Na een reeks onderzoeken volgde eind 2018 een officiële diagnose: de zeldzame kankersoort Neuro-Endocriene tumor. De alvleesklier was de primaire bron. Ken: ,,De plekken op de lever konden een uitzaaiing zijn van de alvleesklier, dus begin januari 2019 ben ik al geopereerd en is een groot deel van de kan ker weggehaald." Nieuwe tegenslag Al snel werd duidelijk dat de lever alleen kon worden gered via een transplantatie. Met een infuus en injectie probeerden art sen zijn ziekte te stabiliseren, dat lukte gro tendeels. Hoewel er begin vorig jaar tóch een nieuwe tegenslag kwam: er zaten ook kwaadaardige cellen in twee lymfeklieren. Tegelijkertijd ging ons land meerdere ma len in lockdown door corona. Voor Ken brak een dubbel spannende tijd aan. Zijn artsen wisten niet wat er zou gebeuren als hij het virus zou oplopen. ,,Ik ben meer binnen ge bleven, heb weinig vrienden gezien. Het Dat ze zoiets voor me heeft willen doen, hoe bedank je daar iemand voor? twee weken tijd liefst negen levertransplan taties te doen (normaal zijn het er één a twee per week). Ken is één van de eerste pa tiënten van wie de operatie wordt ingehaald zodra de coronapiek achter de rug is. ,,We zijn de artsen zo dankbaar dat ze ons zo snel hebben ingepland", wil Ken kwijt. Al overheerst de blijdschap niet direct. ,,Ik moest eerst weer door een scan en hoopte ontzettend dat de ziekte stabiel was geble ven." Dat blijkt het geval. Vooruit Inmiddels heeft Ken een nieuwe, gezonde lever; hij kreeg 62 procent van het orgaan van zijn zus. Nu, vier weken later, is de 38 procent die Bo hield al weer aangegroeid tot zo'n 95 procent. ,,Het gaat eigenlijk wel goed. Ik ben in het begin heel ziek geweest, maar nu heb ik niet te klagen", zegt ze. En bij Ken gaat het ook best oké. ,,Er zijn wat complicaties opgetreden, maar ik ga nog steeds vooruit en de leverwaarden zijn goed." Het tweetal is vooral erg blij dat de uitge stelde operatie niet te laat kwam. Ken kan de dankbaarheid naar zijn zus niet in woor den uitdrukken. ,,Het liefst stuur ik haar elke dag een bedankberichtje. Dat ze zoiets voor me heeft willen doen, hoe bedank je daar iemand voor?" Zijn zus Bo weet het: ,,Het resultaat, dat er zoveel kwaadaardige ziekte uit het lichaam is en we hopelijk nog een lange en gezonde toekomst voor ons hebben, is voor mij genoeg." was erg lastig." Maar daarom doet hij nu zijn verhaal: ,,Ik ben me ervan bewust dat ieder een op elke leeftijd problemen ondervindt van deze pandemie. Maar voor mensen die wachten op een belangrijke operatie, die be paalt of hij of zij nog kans heeft op een toe komst, komt het dubbel binnen. Dit komt voor op alle leeftijden." Want eind vorig jaar besluiten de artsen voor een transplantatie te gaan. Ken komt op de wachtlijst. Al snel komt een tweede spoor in beeld: een lever van een bekende. Zijn zus Bo steekt meteen haar vinger op, ze wil niets liever dan haar broer helpen. ,,Na- tuurlijk, er kleven risico's aan, maar ik kan zoiets groots voor Ken bereiken. Eindelijk kon ik iets voor hem doen." Na een uitge breide screening blijkt haar lever geschikt voor donatie. Spannend blijft het wel, want de trans plantatie kan alleen doorgaan als de kanker niet verder uitzaait. En dat is precies de re den waarom de artsen hem al op 22 april in plannen. En óók waarom het er zo inhakt als die operatie door de zorg voor coronapa tiënten last minute niet kan doorgaan. ,,De eerste dagen zat ik echt in angst voor wat de ziekte zou gaan doen. Hoe langer het zou duren, hoe meer ziekte er kon komen", be schrijft Bo. Temeer omdat in april totaal on duidelijk is wanneer de operatie dan kan ge beuren. Na een paar weken in spanning te hebben gezeten, komt het verlossende tele foontje alsnog. De transplantatie kan op 17 juni doorgaan. Het Erasmus MC weet in dinsdag 20 juli 2021 GO Uiteindelijk tóch nog een nieuwe lever van zijn zus Ellen van Gaaien Rotterdam Bo en Ken gingen met de levertrans plantatie door een moeilijke periode, maar het tij keert. ,,Ik ga nog steeds vooruit en de leverwaarden zijn goed'', zegt Ken. FOTO MARCO DE SWART - Ken kreeg nieuwe lever dankzij zijn zus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13