II 12 NIEUWS Dierenmummies uit Egypte onderzocht met modernste middelen Van het oude Egypte naar de afdeling radiologie in Amsterdam UMC: dertien dierenmummies van het Allard Pierson Museum gingen door de scan. Een krokodil, drie vissen, twee katten, een muis, vijf vogels en een mest kever: het is een kleine dierentuin die zaterdag op een brancard het Amsterdam UMC wordt ingereden voor nader onderzoek. De vooruit zichten zijn gunstig. Niet voor de dieren trouwens, want die zijn al duizenden jaren dood en daar kun nen ze zelfs in het Amsterdam UMC niets aan veranderen. Maar de medewerkers van het mu seum Allard Pierson zijn springle vend en opgetogen bij het vooruit zicht meer te weten te komen over de dertien dierenmummies uit hun col lectie. Conservator Ben van den Bercken: ,,Wat heeft de krokodil als laatste gegeten? Dat is een vraag waarop we nu misschien antwoord krijgen. We gaan heel veel leren.'' In optocht gaat het naar de afdeling radiologie, waar laboranten Roel Jan sen en Nick Lobé staan te wachten. De dieren vormen een interessante afwisseling voor de patiënten die zij normaal onderwerpen aan een scan of een röntgenfoto. Lobé heeft erva ring met mummies. Hij had al eens menselijke mummies uit Leiden in de onderzoekskamer, vertelt hij. ,,Heel bijzonder.'' Vandaag gaat het om dieren uit het oude Egypte. Terwijl medewerker Tony Jonges van het museum samen met Lobé de krokodil behoedzaam overbrengt van zijn houten kist naar het scanapparaat, vertelt Van den Bercken dat het dier vermoedelijk tweeduizend jaar oud is. ,,De dieren- mummies waren in zwang tussen de 7de eeuw voor en de 2de eeuw na Christus.'' Voedselmummies Voor de oude Egyptenaren was de dood niet het einde van de reis, maar een overgang naar een volgend leven. Het gemummificeerde lichaam was geschikt voor hergebruik en voor on derweg kreeg het enkele huisdieren mee. Van den Bercken: ,,Er zijn in graven ook voedselmummies gevon den in de vorm van een biefstuk of een stuk eend in een pot.'' De dieren uit de collectie van het Allard Pierson zijn bijna allemaal af komstig uit de collectie van Constant Lunsingh-Scheurleer. De Haagse bankier en verzamelaar werd in 1934 ernstig getroffen door de economi sche crisis en deed zijn collectie van duizenden voorwerpen over aan de Universiteit van Amsterdam. Het werd de basis van het museum. De krokodil in de onderzoekska- mer heeft een andere weg afgelegd. Die maakte eerder deel uit van het De dierenmummies waren in zwang tussen de 7de eeuw voor en de 2de eeuw na Christus Museum of Curiosities van de Engelse preparateur Walter Potter die, in de tijd dat dat nog als smaakvol werd ge zien, schoolklasjes met opgezette ko nijnen maakte. Na de sluiting van het museum in de jaren 70 begon de kro kodil aan een zwerftocht die ein digde in Amsterdam. Botresten De 1 meter lange krokodil is na zijn komst naar het Allard Pierson nooit uit zijn windels geweest. Er zijn we- leens röntgenfoto's gemaakt, maar met de moderne technologie kan nu een perfecte scan van het dier en zijn verpakking worden gemaakt. ,,Met de hoge resolutie beeldvorming kun nen we echt alles zien'', doceert CT- specialist Lobé niet zonder trots. Dat wordt duidelijk als even later de beelden op het scherm verschij nen. Eerst van de driedimensionale krokodil, daarna in een dwarsdoor snede. Daarbij komen ook botresten of stenen in de maag tevoorschijn. Jonges drukt zijn neus bijna tegen het scherm van enthousiasme. ,,Dit is voor het eerst dat ik hem op deze ma nier kan zien. Fantastisch." Nakomelingen Van den Bercken legt uit dat de oude krokodil zijn nakomelingen gaat hel pen met de beelden. ,,De krokodil mummies spelen tegenwoordig een belangrijke rol bij de bescherming van de krokodil in Afrika. Er is lang gedacht dat er maar één soort in West-Afrika was, maar er blijkt nog een tweede soort te bestaan. Dat is mede vast komen te staan door het dna van de mummies.'' De krokodil werd in delen van het oude Egypte vereerd. Dat was een twijfelachtige eer, want het kwam er vaak op neer dat ze als mummie wer den aangeboden aan Sobek, de god van het water en de vruchtbaarheid. Dat is waarschijnlijk ook gebeurd met het exemplaar dat zich duizen den jaren later, in de onderzoekska- mer van het AMC vertwijfeld af vraagt of het ooit nog rustig wordt. SIEMENS Healthineers dinsdag 20 juli 2021 De reis van de krokodil gaat verder in de CT-scan Patrick Meershoek Amsterdam - Ben van den Bercken, conservator Allard Pierson Dertien dieren worden door de scanner gehaald. De kro kodil, ongeveer een meter lang, had botresten en stenen in zijn maag en werd waarschijnlijk geofferd aan de god van het water en de vruchtbaarheid. fotos hh en patrick meershoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12