Menzis wint rechtszaak 'dure' vitamine D-pillen EUWS 11 ■mm wWmm\ Hoe aanvaardbaar vind je het dat een besmet iemand erdoorheen glipt? wmmm de plaats maken en nadenken over hoe het verder moet.'' ,,Het is jammer, maar begrijpelijk. Er moest wel worden bijgestuurd, maar we moeten waken voor de reflex om alles dicht te gooien. Als straks de rust terugkeert en de teugels weer wat gevierd kunnen worden, dan zal het testsysteem weer belangrijk wor den. Daar moeten we ons nu al op voorbereiden.'' „Voor toepassing in de horeca is dit systeem ingewikkeld. We moeten deze periode gebruiken om na te denken over de randvoorwaar den. Want je wilt niet dat wij het goed doen, maar dat dan de vol gende stap rommelig is. Het is heel belangrijk dat er goed ge handhaafd wordt en dat is bij een afgesloten festivalterrein makkelijker te regelen dan in de horeca.'' Is dat wel zo? Van de tien duizend bezoekers van het Verknipt-festival in Utrecht zijn er nu duizend besmet met corona. Van het Ploe gendienst-festival in Breda zijn vierhonderd bezoekers be smet. Beide festivals deden mee aan Testen voor Toegang. „Er moet goed onderzocht worden wat daar is gebeurd. Lag het aan de handhaving? Kwam het doordat een test toen nog 40 uur geldig was? Ligt het aan het soort testen? En mis schien zijn die mensen wel ergens anders besmet: ik weet niet of de kans dat je op een festival wordt be smet groter is dan in een super markt.'' PASPOORT ,,Als iemand erg zijn best heeft ge daan, dan begrijp ik dat je dit nu heel vervelend vindt.'' „Vooropgesteld: wij zijn een uitvoe ringsorganisatie, we gaan niet over de goedjes die we gebruiken. Daar gaat de Dienst Testen van het ministerie over. Ik weet wel dat er nu naar geke ken wordt. Het is ook een risico-af weging: hoe aanvaardbaar vind je het dat er een besmet iemand doorheen glipt? Hoe lager je dat risico wilt heb ben, hoe duurder het wordt. Een pcr- test is betrouwbaarder, maar daarbij moet de periode tussen het afnemen van de test en het evenement weer langer zijn. In die periode kan ie mand ook besmet raken. Het is een worsteling en ik wens het kabinet veel wijsheid bij zijn besluit.'' ,,Als dingen niet uitvoerbaar zijn, dan zullen we dat zeggen. Ik volg de dis cussie met belangstelling.'' ,,Ik ken de exacte cijfers niet uit mijn hoofd, maar het hoort bij een organi satie als deze dat je kosten maakt om paraat te staan, dat zie je bij de brand weer en de politie ook. Kritiek is er altijd: als het te druk is, hebben we te weinig gedaan om de piek op te van gen. En nu gooien we geld over de balk? We hebben iets opgezet wat er nog niet was in Nederland: een lan delijk testnetwerk voor evenemen ten. En straks moeten we bekijken wat we daarvan hebben geleerd en hoe we het weer zouden kunnen ge bruiken als er ooit weer een pande- mie komt.'' ,,Ja, dat gaat door. We moeten voor bereid zijn voor een fase waarin toe- gangstesten weer breder kunnen worden ingezet. Daarnaast: er wordt in Nederland nu getest voor evene menten, voor reizen (de gratis coro- natesten voorafgaand aan de zomer vakantie, red.) en straks komt daar misschien nog wel onderwijs bij. We moeten nadenken over hoe we al die teststromen beter en handiger vorm kunnen geven, zodat de mensen den ken: dat doet de overheid slim.'' Vitamine D is in Nederland het meest gebruikte voedingssupple ment. Het zorgt voor stevige bot ten en spieren en versterkt het im muunsysteem. Artsen schrijven het vaak preventief voor aan oude ren, want van alle thuiswonende ouderen heeft zo'n 50 procent een tekort aan vitamine D, bij de be woners van zorginstellingen is dat maar liefst 85 procent. De meest gebruikelijke dosering, ter voorko ming van botontkalking, is dan één pil van 10 of 20 microgram per dag. Tot 2019 werden vitamine D-pil- len vergoed door de basisverzeke ring, als ze tenminste werden voor geschreven door een arts. Maar dat bleek onnodig duur: de pillen of druppels zijn ook gewoon bij de drogist te koop en kosten dan maar een paar euro voor een jaarvoor- raad. Voorgeschreven pillen kosten veel meer omdat dan ook de kosten van de apotheek moeten worden vergoed. Minister Tamara van Ark (VVD, Medische Zorg) besloot dan ook dat alleen medisch noodzakelijke hoge doseringen nog vergoed zouden worden; de lage dosering konden mensen immers zelf goedkoop aan schaffen. Vervolgens gebeurde iets merkwaardigs: ineens kreeg de helft van alle mensen die vita mine D via de huisarts kregen, een W Van Hoge Raad mag zorgverzekeraar voorkeur hebben op basis van dosering hogere (en dus door de zorgverze keraar betaalde) dosering geleverd door de apotheek. In plaats van een kostendaling voor de zorg leidde dit juist tot een kostenstijging. Menzis besloot in te grijpen en bepaalde dat voortaan één bepaalde hoge dosering van één bepaalde producent de voorkeur had. Apo thekers die een contract met Men- zis hebben, moeten dat middel bij voorkeur leveren: het zogeheten preferentiebeleid. Daarmee pro beert de verzekeraar de zorgkosten in de hand te houden. De voorkeursleverancier van Menzis werd via een aanbesteding gekozen, en daarbij viel farmaceu tisch bedrijf Goodlife Fertility bui ten de boot. Het bedrijf spande ver volgens een rechtszaak aan en won die zowel bij de rechtbank als bij het gerechtshof in Arnhem. Volgens Goodlife ging Menzis zijn boekje te buiten door het pre- ferentiebeleid niet alleen toe te pas sen op merken, maar ook op dose- ringen. Volgens Goodlife gaat al leen de minister daarover en moet de arts alle vrijheid hebben om de dosering van een middel te bepa len. Maar daar gaat de Hoge Raad niet in mee. Menzis heeft wel degelijk het recht om een voorkeursmiddel aan te wijzen op basis van dosering. Alleen als die dosering volgens de behandelend arts medisch onver antwoord is, moet een ander mid del worden vergoed. Met deze uitspraak in gedachten moet het gerechtshof in Den Bosch nu opnieuw een beslissing nemen over het geschil tussen Menzis en Goodlife. Menzis hoopt intussen met Goodlife tot een schikking te komen. dinsdag 20 juli 2021 GO wordt straks weer belangrijk' COVIDIA Begrijpt u dat het kabinet aan de noodrem heeft getrokken? Ziet u Testen voor Toegang ooit nog terugkeren in de horeca? Daar ging de eerste twee weekenden zo veel mis: er werd niet goed ge controleerd aan de deur, er werd gefraudeerd met QR-codes. Veel jongeren zijn nu toch echt heel boos. Die hebben zich meer dan een jaar keurig aan de regels gehouden totdat het kabinet zei: Pier Eringa (1961) was eer der korpschef bij de Politie Flevoland, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Dordrecht en directeur van ProRail. Sinds 1 juli is hij be stuursvoorzitter van de Stichting Open Nederland, dat Testen voor Toegang verzorgt. Hij volgde in die functie oud-gene raal Tom Middendorp op. - Pier Eringa, Testen voor Toegang jullie mogen weer! Ze laten netjes een test doen, gaan naar een festi val en liggen nu met corona in bed. Het is bekend dat de sneltesten die worden gebruikt minder nauwkeu rig zijn dan pcr-testen. Mogelijk hebben tientallen besmette men sen rondgelopen op de festivals en in de clubs. Is er intern discussie over het gebruik van de sneltes- ten? U bent een zeer ervaren bestuur der. U laat zich toch niet zomaar iets opleggen? De teststraten staan nu zeker tot 13 augustus bijna leeg, maar on dertussen loopt een groot deel van de kosten gewoon door. De elf be drijven die de teststraten verzor gen, krijgen deels doorbetaald. Het kost de belastingbetaler elke dag minimaal 2 ton. Hoe moet het op korte termijn ver der met Testen voor Toegang? Er loopt nog een aanbesteding voor acht XL-testlocaties, waar straks bij elkaar 120.000 testen per dag gedaan kunnen worden. Gaat dat door? Menzis hoeft niet alle peperdure vitamine D-pillen te vergoeden. De Hoge Raad geeft de zorgver zekeraar gelijk in een conflict met farmaceut Goodlife. Angelique Kunst Wageningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11