Waarschuwing van premier Rutte: 'In horeca gaat het te vaak mis' UITGEKOOKT.nl 10 NIEUWS CORONA BESMETTINGEN i Testen voor Toegang was juist bezig haar capaciteit fors op te voeren, toen het kabinet vanwege de stijgende coronacijfers hard aan de noodrem trok. Nu staan de teststraten weer leeg. ,,Als we straks de teugels wat kunnen laten vieren, wordt het test systeem weer belangrijk'', zegt topman Pier Eringa. Klantbeoordeling Op zijn ministerie boog Rutte zich gisteren over de laatste coronacij- fers. De balans lijkt een trieste. Gis teren werden nog eens 8932 nieuwe coronabesmettingen geregistreerd. Dat maakte gisteren de negen tiende dag op rij dat het gemiddel de aantal stijgt. En ook in de zieken huizen nam het aantal opnames toe, met vijftig, de grootste stijging in twee maanden tijd. Toch ziet het kabinet, net als de deskundigen van het OMT, licht puntjes. Zo is de stijging van het aantal besmettingen de laatste paar dagen minder steil. Demissionair minister Hugo de Jonge (Volksge zondheid) concludeerde dus hoop vol: ,,Het aantal nieuwe gevallen stabiliseert." Reden voor het kabinet om geen nieuwe maatregelen te nemen. Wel zijn er zorgen: zowel over vakantie reizen als over de horeca. Zo gaat het met name in cafés 'te vaak niet goed', aldus Rutte, na be raad over corona met betrokken mi nisters. Te vaak nemen gasten geen vaste zitplaats in, waardoor te wei nig afstand wordt gehouden. ,,We moeten ons echt houden aan harde voorwaarden die gelden, zoals bij voorbeeld dat iedere gast een vaste zitplaats heeft. Het gaat op veel plekken goed, maar op te veel plek ken ook niet. Ik zeg dus: houd el kaar scherp.'' Volgens Rutte wordt er toezicht gehouden, maar zijn het 'te veel plekken' om goed te kunnen con troleren. ,,Daarom doe ik een be roep op iedereen.'' Het kabinet zette bij het overleg gisteren ook een accent bij het thuiswerken. Dat wordt weer de norm, 'tenzij het niet anders kan'. Ook wordt ventileren meer kern- beleid, zei Rutte, onder meer op aandringen van de Tweede Kamer. ,,Het advies op werk, horeca, thuis of op school: zorg dat er genoeg frisse lucht door het huis stroomt. We zullen instructies verstrekken over hoe je dat precies kunt doen.'' Donkerrood De zorgen van het kabinet strekken verder dan de eigen landsgrenzen. Demissionair minister Hugo de Het gaat vaak goed, maar op te veel plekken ook niet. Houd elkaar scherp Jonge zei dat Nederland 'donker rood' gaat kleuren op de kaart van de Europese gezondheidsdienst ECDC. Dat betekent dat landen va kantievierende Nederlanders kun nen verplichten tot quarantaine. ,,We gaan in gesprek met landen of dat echt nodig is, maar uiteindelijk is het aan landen zelf.'' Dat Nederland ruim een week geleden enkele versoepelingen weer heeft teruggedraaid tot 13 au gustus, komt voor die landen te laat. Het aantal besmettingen schiet bo ven de geruststellende waardes uit. En vrijdag was het reproductiegetal (R-waarde) in ons land, dat aan geeft in hoeverre het virus zich ver spreidt, al gestegen tot een record hoogte van bijna 3 (2,91). Dat bete kent dat honderd besmette mensen 291 anderen infecteren. De Jonge zei slechts te kunnen 'hopen' dat vakantielanden ook oog houden voor de hoge vaccinatie graad in ons land, het feit dat veel mensen de ziekte al hebben door gemaakt en dat met testen vooraf gaand aan een reis risico's worden vermeden. ,,Maar een land gaat over de eigen regels.'' wee weken geleden stonden er lange rijen voor de locaties van Testen voor Toegang, op de drukste dag wer den meer dan 180.000 sneltesten afgenomen. De feestvierders gingen zo van de teststraat de nachtclub in. Neder land ging los, met goedkeuring van het kabinet. Nu, een coronapiek, een chagrij nige persconferentie en excuses van de minister-president verder, zijn de teststraten verlaten. Het kabinet gooide de nachtclubs weer dicht, pauzeerde Testen voor Toegang voor andere horeca en verlaagde het aantal toeschouwers bij evenementen en sportwedstrijden. Die 'pauzestand' geldt zeker tot 13 augustus. Voor nu staan er maar 20.000 testafspraken gepland, verspreid over de meer dan honderd testlocaties. ,,Er gebeurt momenteel niet veel op onze locaties. We zijn afhankelijk van de ruimte die we krijgen van het kabinet'', zegt Pier Eringa, de nieuwe bestuursvoorzitter van de Stichting Open Nederland, die Testen voor Toegang in opdracht van de overheid heeft opgezet. ,,We moeten nu pas op 085-0190068 UITGEKOOKT.NL LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN AAN HUIS Ze zijn er weer! Maak ook kennis dinsdag 20 juli 2021 GO Ondanks de hoge besmettings- cijfers ziet het kabinet nog geen reden tot ingrijpen: de corona maatregelen worden niet ver scherpt. Wel gaf demissionair premier Mark Rutte gisteren de horeca een standje. „Daar gaat het te vaak niet goed.'' Tobias den Hartog Peter Winterman Den Haag Premier Rutte en minister De Jonge lichten de situatie toe. foto anp - Demissionair premier Rutte 'Teststraat Cyril Rosman Den Haag MJJAJt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10