II 9 Groot datalek bij ministerie J en V het OM vanuit goed werkgeverschap, maar advocaten zijn vaak eigen baas en kunnen nergens aankloppen. Bin nen het OM wordt gewerkt met een systeem waarin per type zaak een veiligheidsinschatting wordt ge maakt. Wij zouden willen dat advo caten op vergelijkbare wijze worden beschermd. Het beschermingsre gime voor advocaten moet beter wor den opgetuigd.'' dermijning kunnen terugbrengen, maar een halt toeroepen wordt onmo gelijk. Daarvoor is het verdienmodel van criminaliteit te groot en zijn onze logistieke sector en financiële dienst verlening te goed. ,,Het moet van politie en OM ko men, maar vergeet vooral ook de pre ventiekant niet. De jeugd in kwets bare wijken schuift te makkelijk het foute verdienmodel in. Zorg dat je er bent in wijken in Rotterdam-Zuid of in Utrecht, zorg dat jongeren niet doorgroeien in de criminaliteit. Dat is een zaak van lange adem die om veel middelen vraagt.'' Hofstee: ,,Het succes van deze opera ties is groot, maar je krijgt ineens een enorme bulk aan informatie. Dat legt een grote druk op de capaciteit. Ge lukkig worden de zwaarste zaken heus opgepakt. Het geeft wel de noodzaak aan voor bijvoorbeeld het Multidisciplinair Interventie Team dat de politie gaat versterken en lan ger door rechercheert om de bedrijfs modellen van criminele organisaties in kaart te brengen. Het duurt even voor dat is opgebouwd, maar het gaat wel om vierhonderd man. Dat zet echt wel zoden aan de dijk.'' Van den Berg: ,,Ik denk dat de re cherche de afgelopen tijd knap werk heeft verricht, maar dat het inder daad aan uitvoeringskracht ont breekt. Ik wil de minister van Veilig heid en Justitie er niet persoonlijk op aankijken, want we zien dat hij ook van goede wil is. Dit is een kabinets- brede uitdaging. Er moet geld bij voor de misdaadbestrijding. Het ont breekt aan structurele middelen.'' Hofstee: ,,Wij vinden dat we kroon getuigen echt nodig hebben. Omdat je bijna alleen maar via de kroonge tuige bovenaan de criminele organi satie kunt komen. Neem liquidatie proces Passage. Zonder kroongetui gen hadden we de Dino Soerels van deze wereld, en later ook Willem Holleeder, niet veroordeeld kunnen krijgen. Wel kijken we tegenwoordig tijdens de voorbereiding van kroon getuigedeals nog veel uitvoeriger hoe het gesteld is met de veiligheid van de kring rond de kroongetuige. Theo retisch kan het betekenen dat we graag in zee gaan met een kroonge- tuige, maar dat omwille van de vei ligheid niet doen.'' Van den Berg: ,,Het zal jullie niet verbazen dat er binnen de advoca tuur terughoudend over wordt ge dacht. Wij hadden een paar maanden geleden grote aarzeling toen toenma lig Kamerlid Dilan Yesilgöz voor stelde de kroongetuigenregeling uit te breiden. Voordat dat aan de orde is, vinden wij dat er eerst een grondige evaluatie moet plaatsvinden, want de inktvlek rondom de bescherming is groot. Familieleden, togadragers, ie dereen loopt gevaar. Eerst moet de veiligheid van die personen gewaar borgd worden. Wat ons betreft is dringend een onderzoek aan de orde.'' Er zijn beschietingen geweest op kantoren van advocaten die we bewust stil hielden Hofstee: ,,In bepaalde wijken zie je dat de jeugd doorgroeit naar de zware criminaliteit, dat is helemaal waar. Maar ik ben er nog niet cynisch over, want ik heb ook mensen gesproken die projecten doen waarover ze zeg gen: 'Dat lukt toch redelijk.' De wil is er wel, maar we moeten erbovenop blijven zitten, want dit gaat echt lang duren.'' Van den Berg: ,,Na de moord op Derk Wiersum is gevraagd om struc tureel extra geld en middelen. Maar dan lees je in een rapport, vlak voor de aanslag op Peter R. de Vries, dat het thema ondermijning weer qua urgen tie lijkt te hebben ingeboet. Nu is het weer actueel, maar hoe voorkom je dat het over twee jaar weer wegzakt?'' Van den Berg: ,,Dat is ontzettend wrang en daar kun je wel cynisch van worden.'' Persoonsgegevens van circa 65.000 overheidsmedewerkers, die hoofdzakelijk werken bij het ministerie van Justitie en Veilig heid, zijn door een datalek op plekken terechtgekomen waar zij niet horen. Dat meldt verant woordelijk minister Ferd Grap- perhaus, die de zaak 'hoog op neemt'. De fout ligt volgens Grapperhaus bij een externe medewerker die bij het ministerie kwaliteitscon troles uitvoerde op toegangs diensten, zoals de Rijkspas, waar mee medewerkers het gebouw in en uit kunnen. Hij kopieerde te- gen de regels in software naar een 'eigen werkomgeving' en vervolgens naar twee andere overheidsdiensten waarvoor hij werkte. Daarbij werden ook de daaraan gekoppelde data gekopi eerd. Weer ruim 11.000 coronagevallen President: rellen waren gepland Belgiëhaalt IS- moeders terug Nachtklok in Catalonië zaterdag 17 juli 2021 GO te zaaien en te intimideren' Kunnen we de georganiseerde misdaad nog wel een halt toeroe pen? Hofstee: ,,Ik denk wel dat we deze on- Mensen staan stil bij de bloemenzee die is ontstaan op de plek waar Peter R. de Vries is neergeschoten. Er zijn ook successen geboekt, zoals het kraken van cryptonet- werken waarmee criminelen com municeren. Maar vervolgens geven rechercheurs aan dat er nauwelijks capaciteit is die informatie uit te werken. Mogelijk is de moord op Peter R. de Vries de derde moord op rij die te maken heeft met kroongetuige Nabil B., die verklaart over liquida ties door de drugsbende van Taghi. Brengt dit jullie op andere gedach ten over de inzet van kroongetui gen? - Raffi van den Berg, advocaat Hoe voorkomen jullie dat je cy nisch wordt, als het over deze pro blematiek gaat? Het is wrang als daarvoor mensen levens nodig zijn. DEN HAAG Minister Grapperhaus neemt de zaak hoog op. foto anp BILTHOVEN Tussen donderdag ochtend en gisteroch tend is het coronavi rus vastgesteld bij 11.363 mensen. Het is de tweede dag op rij dat het aantal posi tieve tests boven de 11.000 ligt. Het is ook het hoogste aantal sinds tweede kerst dag. Een week gele den, 9 juli, waren er iets meer dan 6900 nieuwe gevallen. Nog een week eerder meldde het RIVM 942 positieve tests. ZUID-AFRIKA De Zuid-Afrikaanse president Ramaphosa meent dat de rellen in zijn land vooropgezet zijn. Sinds de opslui ting van ex-president Zuma, een week gele den, zijn bij rellen al 117 mensen gedood. BRUSSEL België is bezig een groep Belgische vrou wen en hun kinderen weg te halen uit een Syrisch detentiekamp voor leden van de ter reurorganisatie Islami tische Staat. Belgi sche media kregen gisteren de bevesti ging dat het gaat om zes IS-moeders en tien kinderen. Zij ver bleven in het kamp al- Roj, in het door Koer den gecontroleerde gebied in het noorden van het land. BARCELONA In Barcelona en meer dan 150 Catalaanse gemeenten geldt vanaf dit weekend een nachtelijk uit gaansverbod van 01.00 tot 06.00 uur. Het Hooggerechtshof van de Spaanse regio heeft ingestemd met dit voorstel van de Catalaanse regering. Catalonië heeft het hoogste aantal coro nabesmettingen van alle Spaanse regio's, vooral onder twinti gers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9