fille folders altijd op zak? Reclamefolder.nl/adr 10 17 jaar en wereldrecordhoudster op de 100 meter vlinderslag: Ada Kok was Ga naar Voormalig topzwemster Ada Kok (74) veroverde in de jaren 60 de harten van de Japanners. 'Koksan' kon niet normaal over straat in Tokio. ,,We zeiden de hele dag 'Konnichiwa' en dat vonden ze prachtig.'' blokker Olympische Spelen dankte Ada Kok grotendeels aan een mooi ge baar een jaar eerder. In 1963 is de Amsterdamse zwemster voor het eerst in Japan. Ze wordt er als een grote dame onthaald, want ze heeft net op 16-jarige leeftijd - in het openluchtbad van Soest - een wereldrecord gezwommen op de 100 meter vlinderslag. En dat we ten ze in Japan. De kersverse we reldrecordhoudster moet het op de zogenoemde Voorolympische Spelen in Tokio in de finale opne men tegen de Japanse publiekslie veling Eiko Takahashi. ,,Eiko was een heel klein, schattig meisje. Ze wilde zich voor eigen publiek la ten gelden", blikt Kok 58 jaar later terug in haar huis in het Zuid Limburgse Hulsberg. Takahashi zwemt de wedstrijd van haar le ven en wint met ruime voor sprong op de Nederlandse, die tweede wordt. Even groot Tijdens de medailleceremonie schiet Kok in de lach als ze opzij- kijkt om haar tegenstander te feli citeren. ,,Ik stond een treetje lager op het podium en had verwacht dat ik omhoog moest kijken, maar ik keek Eiko recht in haar ogen. Ik denk dat ze wel 20 centimeter kleiner was dan ik, maar nu waren we even groot. Ik vond het zo grappig en pakte haar arm vast om samen naar het publiek te zwaai en. Eerst klonk er luid applaus en dat ging over in een staande ovatie tot we het zwembad hadden verla ten." Kok heeft er geen weet van dat het voorval live wordt uitgezonden op de Japanse televisie, maar daar komt ze snel achter. ,,'s Avonds ging ik met enkele Nederlandse sporters eten in het hotel. We kre gen veel glaasjes sake aangeboden, de rest van de week ook. 'Hupsa- kee', zeiden we elke avond tegen elkaar bij het proosten." Een jaar na haar eerste kennis making met het land van de rij zende zon blijken de Japanners 'Koksan' nog niet te zijn vergeten. Tijdens de Spelen van 1964 krijgt ze veel handtekeningenjagers ach ter zich aan en bij het inzwemmen focussen de fotografen zich aan de badrand op hMr baan. ,,Ik vond het heel leuk en zoog alle indruk ken op. Ik was blond, groot en niet superslank, zeg maar een stevige meid. Dat kenden de Japanners niet." Kok is ondanks haar jeugdige leeftijd in Tokio de grote favoriete voor olympisch goud op de 100 meter vlinderslag. Enkele maan den eerder heeft ze haar eigen we reldrecord nog een seconde aange scherpt, tot 1.05,1. Maar de 17-jarige komt allesbehalve fit in Japan aan. ,,Ik had overal spierpijn, ik was gewoon overtraind en niet alleen ik. De hele zwemploeg kwam be kaf in Tokio aan. Van 23 augustus tot 23 september hadden we met onze olympische zwemploeg kei hard getraind in Rotterdam-Zuid Ada Kok ziet de foto grafen nog rennen door de straten van Tokio, met een trapje onder hun armen. ,,Samen met Erica Terpstra, Klenie Bimolt en Ria van Velsen liep ik door de stad, we dachten even rus tig te gaan winkelen na een trai ning. Maar fotografen hadden er lucht van gekregen dat 'die grote blonde Hollandse' aan het shop pen was. In een mum van tijd had ik een horde fotografen achter me aan. Met een trapje snelden ze ons vooruit, gingen op de hoogste trede staan, riepen 'Koksan, Kok san' en klikken maar. Ik vond het geweldig. Ik was 17 en wist niet wat ik meemaakte. Ik voelde me zo welkom in Tokio. En het mooie was ook: we spraken een paar woordjes Japans, omdat Erica Ja pans en Chinees studeerde. We zeiden de hele dag 'Konnichiwa', goedendag, en dat vonden de Ja panners prachtig." Haar populariteit tijdens de INTERVIEW NATASJA WEBER zaterdag 17 juli 2021 'Een stevige meid, dat kenden de Japanners niet' Tweemaal zilver behaalde Ada Kok op de Olympische Spelen van 1964 in Tokio. foto anp y @WeberNatasja Hulsberg Download in de V App Store ONTDEK HET OP Google Play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94