9 „Voetbal is geen hogere wiskunde. De moeilijkheid zit in het con stant uitvoeren van je taken in de hoogste intensiteit. Je kunt als trainer een elftal best leuk laten voetballen, maar om kansen te krijgen en te verzilveren heb je meerdere spelers nodig die speci ale kwaliteiten hebben.'' ,,Als je de bal hebt, wil je een over- tal creëren en dat snel uitspelen. En als je de bal niet hebt, moet je zorgen dat je niet in ondertal komt. Als dat wel gebeurt, moet je als een malloot terugsprinten om dat overtal van de tegenstander op te heffen. Daarom moet je meebe wegen met de bal om overal over- talsituaties te krijgen of op te hef fen.'' ,,Als je te makkelijk wordt uitge speeld, creëer je een probleem voor jouw medespelers. Ik zet bij voorbeeld druk, maar ik blijf op 2 meter van de tegenstander staan. Die heeft dan alle tijd om de bal naar de andere kant te verplaatsen. Dan moeten we allemaal 80 meter rennen omdat ik net te makkelijk ben. Daarom moet je de laatste 2 meter van de press écht druk zet ten.'' ,,Je kunt het als trainer niet altijd simpelweg afdoen met: het is de schuld van de jongens, want ze waren niet scherp genoeg. In mijn loopbaan had ik vaak één frustra tie. Het gebeurde weleens dat de trainer vond dat we niet scherp ge noeg waren, maar de spelers in de kleedkamer wisten dan: het klopte ook gewoon niet hoe wij druk wil den zetten, of we stonden ver keerd. In zijn algemeenheid denk ik dat je het in analyses in de me dia niet te ingewikkeld moet ma ken. Daar zitten kijkers of lezers helemaal niet op te wachten.'' ,,Ik hoor vaak als een team verliest: het systeem is niks, de wissels wa ren niks. Ik hoor mensen om mij heen weleens roepen: als de bondscoach morgen zo speelt, dan winnen we. Maar dat is niet hoe voetbal is. Ik hoop het niet. Want dan zijn wij als trainers volledig overbodig. Je hebt een bepaalde manier van werken met elkaar, die moet leiden tot de manier van spelen die je voor ogen hebt. Dan moet het niet zoveel uitmaken of Pietje speelt of juist Jantje. Ik ge loof er veel meer in dat de samen werking van het team het individu er beter uit laat zien, dan dat het individu het team er goed uit laat zien. Natuurlijk zijn er met spelers als Lionel Messi, Cristiano Ro- naldo en Neymar uitzonderingen op deze regel. Als het team op een bepaalde manier speelt, dan kan speler A ook invullen wat speler B kan. Maar scherpte is wel een on derdeel, hoor. Ik vind een van de belangrijkste facetten dat spelers fanatiek moeten zijn. Het is min der eenvoudig dan men misschien denkt om dat als trainer voor el kaar te krijgen. Dat kan door oe fenvormen en door ze te overtui gen van wat je doet. Ik zit regelma tig met spelers om ze te overtui gen waarom het zo belangrijk is dat ze een stapje meer gaan doen.'' ,,Die indruk heb ik ook wel. Plezier vind ik belangrijk. Naast fanatiek zijn.'' TRAINERS HADDEN HET TWINTIG JAAR TERUG MAKKELIJKER. ER WERD TOEN BETER GELUISTERD ,,Ik ben niet bang dat die spelers lastig worden. De ervaring leert dat iedere speler zijn waarde zal hebben in een seizoen.'' ,,Als je mij een paar jaar geleden had gevraagd of ik kampioen kon worden met AZ, dan had ik aan vankelijk ook gedacht: 27 punten achter op Ajax en PSV, dat is heel erg lastig om dat ooit te dichten. Een jaar later was AZ, toen het sei zoen onderbroken werd, gedeeld koploper. Nu is de uitgangspositie ook dat wij van een forse achter stand komen. AZ had toen wel een geweldige lichting die doorbrak. Feyenoord heeft ook eigen talent dat is doorgebroken, maar wel veelal spelers die achter de bal spelen. Bij AZ waren het Boadu, Stengs en ook Koopmeiners. Jon gens die goals maakten.'' ,,De manier van spelen kan een trainer bepalen, maar wedstrijden worden gewonnen door spelers. Altijd en overal. Als wij van het kleine beetje geld dat we hebben, een speler kunnen krijgen die het rendement van Steven Berghuis kan halen, dan zou dat een presta tie van wereldformaat zijn.'' ,,Het kan ook met minder snelle verdedigers. Ik ben ook niet bang om achterin één tegen één te ko men, maar dan moet er wel druk op de bal zijn. Ik vond het erg ver velend voor de verdedigers van Feyenoord dat ze in het verleden vaak moesten horen dat zij niet in grote ruimtes konden spelen. De zes spelers daaromheen hebben daar ook een belangrijke rol in. Als de achterste vier rond hun eigen zestienmetergebied blijven spelen, wordt het speelveld enorm.'' ,,Aan het einde van mijn spelers loopbaan ben ik echt goed gaan nadenken over het spel. Daar had ik heldere ideeën over. Hoe je dat trainbaar maakt, heb ik bij be paalde trainers kunnen zien. Henk ten Cate en Jan Everse bijvoor beeld. Zij konden hun ploeg op een bepaalde manier laten spelen door trainingen. Later, onder Henk de Jong en Marcel Keizer, kwam ik als assistent-trainer in contact met een bepaalde manier van werken die mij aansprak.'' ,,Dat is niet makkelijk. Daar gaat veel tijd en energie in zitten. Ik zal een voorbeeld geven. Met AZ wonnen we vorig seizoen van Antwerp en zo bereikten we de groepsfase van de Europa League. Iedereen dolblij, denk je dan. Maar ik wisselde Thomas Ouwejan in de rust en ik haalde Stijn Wuytens er in de slotfase uit omdat ik Teun Koopmeiners achterin wilde zet ten. Dan kijk je naar de beelden na afloop en dan mis ik die twee bij de feestende spelers op de foto. Dan lig ik in bed te denken over een manier hoe ik daarmee omga.'' ,,Trainers van twintig jaar geleden hadden het een stuk makkelijker, denk ik. Maar dat geldt ook voor politieagenten en burgemeesters. Er werd beter geluisterd. We zijn een beetje doorgeslagen in vrijhe den geven. Spelers zijn ook veel sneller overtuigd van zichzelf. En niet zelden meer op het ik gericht dan op het team. Individueel pres teren heeft meer waarde gekregen dan vroeger. Logisch ook, één goed jaar en je bent financieel onafhan kelijk. Vroeger vond mijn vader iets en de trainer vond iets. Tegen woordig heb je niet alleen de zaak waarnemer, maar ook drie of vier andere mensen die eromheen hangen. Voor een trainer soms best ingewikkeld. En vergeet ook niet alle meningen die spelers via sociale media tot zich krijgen.'' ,,Maar zoals ik al eerder zei: het is ook weer geen hogere wiskunde.'' ,,Ook niet bij Feyenoord.'' zaterdag 17 juli 2021 GO geen hogere wiskunde' Arne Slot: ,,De manier van spelen kan een trainer bepalen, maar wedstrijden wor den gewonnen door spelers. Al tijd en overal.'' FOTO PIM RAS Een elftal best leuk laten voet ballen, hoe werkt dat in jouw ogen? Je wilt constant druk zetten op de tegenstander. Wat is het ge vaar bij die aanpak? Als dat niet gebeurt, ontbreekt de scherpte, klinkt het vaak. Er zijn mensen die dat een excuus vinden van een trainer die zijn zaakjes niet op orde heeft. Wat vind jij? Maar te simpel dingen verklaren is dus ook niet goed? De spelers van Feyenoord von den de eerste weken onder jou erg leuk, zeggen ze. -Arne Slot Tot de kaarten geschud zijn na tuurlijk en ze niet aan spelen toekomen onder Arne Slot. Kun jij Feyenoord ooit kampioen maken? Feyenoord heeft er daar weinig van en is bovendien zijn topsco rer kwijt. Los het maar op. Een snelle verdediger halen lijkt nog belangrijker. Wanneer ben je zelf overtuigd geraakt dat je een goede trainer zou kunnen worden? Is in deze tijd het managen van een groep niet de sleutel tot succes? Is het trainersvak moeilijker ge worden? Niemand heeft toch gezegd dat trainer zijn makkelijk is? Ook niet bij Feyenoord?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 93