8 Met aantrekkelijk spel wil Arne Slot de basis leggen voor een mooie toekomst Arne Slot wil een compleet ander voetbal gaan spelen met Feyenoord. De nieuwe trainer verklaart zich nader. „Spelers moeten fanatiek zijn. Dat vind ik een van de belangrijkste facetten.'' MIKOS GOUKA INTERVIEW Arne Slot (42): ,,Een van de be langrijkste voorwaarden om een goede trainer te kunnen zijn, is volgens mij dat hij goede spelers heeft. Dan zijn er vervolgens aller lei manieren om tot succes te ko men. Dat is in mijn ogen weer af hankelijk van het type spelers dat je hebt.'' ,,Heb je een jonge groep, dan moet je als trainer de jongens met trai- ningsvormen en videobeelden meenemen in je gewenste speel wijze. Heeft de groep ervaring met die manier van spelen, dan pas je je als trainer daar weer op aan. Ook of je goed met mensen kunt om gaan, bepaalt in grote mate of je een goede trainer bent. Als je al leen goede trainingen kunt geven, ben je in mijn ogen niet per defini tie meteen een goede trainer.'' ,,Ik vind het vooral heel erg leuk om met spelers op het trainings veld aan de slag te gaan en een ei gen manier van spelen erin te krij gen. Dat staat volgens mij los van leeftijd. Ik heb de afgelopen jaren ook bij oudere spelers ervaren dat ze openstaan voor die werkwijze.'' ,,Niet omdat ik het zo vervelend vind dat ik in zo'n hokje word ge duwd, maar zo voel ik het zelf he lemaal niet. Natuurlijk gebruik ik data en videobeelden, maar als je dan per definitie meteen een lap toptrainer zou zijn, dan is elke trainer in het betaald voetbal vol gens mij een laptoptrainer. Ik merkte destijds dat men in Neder land ook graag een paar laptoptrai ners wilde hebben, dat er naarstig werd gezocht naar wie we in dat hokje konden duwen. In Duits land hadden ze die, die en die. In Nederland niemand.'' ,,Nee, dat helemaal niet. Er zijn ge noeg laptoptrainers die het erg goed hebben gedaan. Maar ik vond en vind dat ik er een beetje tus senin zit. Mijn spelers zullen over het algemeen op geen enkele ma nier het idee hebben dat ik wel de gelijk iets met data doe.'' ,,Nee hoor, elke trainer krijgt vroeg of laat te maken met veel kritiek. Kijk eens hoe het Frank de Boer is vergaan.'' ,,En geen trainer van Ajax en Feyenoord?'' HET IS WEL LEKKER ALS DINGEN METEEN GOED UITPAKKEN. VOOR HET PUBLIEK ÉN DE SPELERS „Giovanni van Bronckhorst kreeg inderdaad veel lof en waardering, maar heeft bij Feyenoord volgens mij ook de andere kant ervaren. Het maakt dan niet uit of je een laptoptrainer bent of juist niet. Of in dit geval een Feyenoord-icoon.'' ,,Omdat we al na ruim vier weken moeten spelen in Europa, heb ik met de fysiektrainer gezeten om de vraag te beantwoorden: hoe kunnen we fysiek flinke stappen zetten in combinatie met mijn oe fenvormen, die structuur moeten geven in hoe we dit seizoen gaan spelen? Dus ik zocht oefenvormen die bij onze speelwijze passen, maar die ons ook op fysiek vlak snel verder zouden helpen.'' ,,Het gaat dan vaak over gesprinte meters boven de 20 kilometer per uur. Als je er daar op te veel dagen te veel van maakt als speler, loop je extra kans op een hamstring blessure. Als je in kleine ruimtes traint, maak je die sprints niet. Ik kan inmiddels wel oefeningen ver zinnen binnen 40 meter, waarin we geen sprints maken, maar wel aan de speelwijze kunnen werken en tegelijkertijd fysiek stappen zetten. Ik heb daar goede ervarin gen mee als het gaat om het voor komen van blessures en om de fit heid van een selectie. Ik heb ook geleerd dat een goede performance coach minimaal zo belangrijk is als een goede assistent-trainer.'' ,,Als we op een aantrekkelijke ma nier gaan voetballen, leggen we volgens mij een basis voor een mooie toekomst.'' ,,Dat denk ik. Maar jullie gaan ook vaak genoeg momenten zien waarbij jullie concluderen: het kan dus niet, zó aanvallend. Als je he lemaal inzakt en je incasseert een tegengoal, zegt eigenlijk nooit ie mand: zou je nou niet eens druk vooruit gaan zetten?'' ,,Nou, dat zeiden ze absoluut niet in Alkmaar. Daar werd door de di rectie en mijzelf de lat heel hoog gelegd. Bij Feyenoord komen daar het Legioen en de media bij. Hoe groot deze club echt is, zal ik vast ondervinden als we een keer ver liezen en iedereen zegt en schrijft dat het helemaal niks was.'' ,,Het woord geduld heb ik niet ge bruikt. Maar we kennen onze startpositie. Feyenoord was vorig seizoen de nummer 5 van Neder land, met een aanzienlijke achter stand op de meeste plekken daar boven. We willen het nu op een bepaalde manier gaan doen. Het zou wel lekker zijn als dingen meteen goed uitpakken. Voor het publiek én de spelers. Die hebben bevestiging nodig dat het werkt.'' zaterdag 17 juli 2021 GO 'Het is ook bij Feyenoord $0 @MikosGouka Schruns Bij Feyenoord heerst het gevoel dat ze de juiste trainer hebben binnengehaald. Wat is in jouw ogen precies een goede trainer? Wat zijn de opties dan? Jij zou goed passen bij een jonge spelersgroep, wordt ge zegd. Eens? Toen we tijdens jouw periode bij AZ een keer bij jou aanschoven, kregen we vooral de indruk dat je absoluut niet in het hokje van laptoptrainer geduwd wilde wor den. Vond je het een belediging? Ik dacht toen dat je niet in dat hokje wilde omdat je dan vroeg of laat de volle laag zou krijgen in de media. Ze zeggen ook niet voor niets: word geen bondscoach en geen minister-president. -Arne Slot (42) Nou, als je bij deze club succes hebt, ben je wel meteen een volksheld. Waar ben je deze zomer begon nen bij Feyenoord? Kun je uitleggen waarom dat vaak balanceren op een dun koord is? Je bent net begonnen, maar wat wil jij achterlaten bij Feyenoord? Je gaat proberen te doen waar Co Adriaanse weleens hardop over filosofeerde, maar uiteinde lijk durfde hij de stap nooit aan: trainer van Feyenoord worden en tegenstanders opjagen en naar adem laten happen. Kan er iets moois ontstaan? Bij AZ gaf je een 0-4 voorsprong weg tegen Sparta. Gechargeerd: in de Kuip vliegen de ruiten er dan uit. In Alkmaar zeiden ze: ,,Jammer Arne, op naar de vol gende wedstrijd.'' Dan vraag je om geduld en dat is bij een topclub doorgaans heel moeilijk. En de trainer zelf? Of weet jij welke weg moet worden ge volgd naar succes?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 92