7 Peter Bosz ambitieus begonnen aan vierde buitenlandse klus in vijf jaar Vandaag beleeft Peter Bosz bij Olympique Lyon zijn vuurdoop voor eigen publiek. Bij de Franse topclub bouwt de 57-jarige trainer aan een elftal zonder de vertrokken Memphis Depay. -f4 1L MAARTEN WIJFFELS INTERVIEW In zijn eerste weken in een nieuwe werkomgeving is hij al een paar keer aangenaam verrast. Neem de Franse les die Peter Bosz en zijn drie Nederlandse assistenten op de club krijgen. ,,De lerares zei deze week: 'Ik heb geen verstand van voetbal, zou ik een keer mee mogen kijken bij je training?' Ze dacht: als ik hoor hoe jullie praten, welke termen er worden gebruikt, dan kan ik jullie nóg beter helpen. Vind ik mooi, zoiets. Goed van haar. Communicatie is toch je be langrijkste wapen als trainer. En zéker als je ergens nieuw bent.'' Peter Bosz (57) is begonnen aan zijn vierde buitenlandse avontuur in ruim vijfjaar. Na Maccabi Tel Aviv, Borussia Dortmund en Bayer Leverkusen is de volgende halte Lyon. Een topclub in Frankrijk, het land waar Bosz zelf eind jaren 80 drie seizoenen speelde bij Toulon. De taal spreekt hij trouwens nog goed. De persconferentie bij zijn presentatie vorige maand deed hij volledig in het Frans. Vanavond is de eerste kennis making met het eigen publiek. Om 18.30 uur oefent een deel van de selectie tegen FC Villefranche Beaujolais. Om 21.00 neemt de rest het op tegen het VfL Wolfsburg van trainer Mark van Bommel. Het Groupama Stadium is voor Bosz een plek met zoete herinne ringen. Hier bereikte hij in mei 2017 met Ajax de Europa League finale ten koste van Lyon. Bosz: ,,Met twee wedstrijden kan ik al mijn selectiespelers zeventig mi nuten geven. Dat past in de op bouw van de voorbereiding. Het biedt ook kansen voor negen ta lenten uit de eigen jeugdopleiding. Die trainen in de voorbereiding met ons mee.'' Zeven titels op rij Lyon staat voor een belangrijk sei zoen, zo kondigde Jean-Michel Aulas aan bij Bosz' presentatie. De markante voorzitter en visionair, al sinds 1987 aan het roer van de club, droomt van een aanval op Paris Saint-Germain en van nieuw succes in Europa. In het eerste de cennium van deze eeuw won Lyon zeven landstitels op rij tussen 2002 en 2008. In het tweede decennium stokte die oogst, maar twee jaar geleden werd met de aanstelling van oud-speler Juninho Pernam- bucano als technisch directeur een ambitieuze koers voor het derde decennium ingezet. De Braziliaan was zelf spelma- ker en stilist in die vroegere kam pioenselftallen. Bosz merkte al dat Juninho en hij met dezelfde blik naar spelers kijken. Anders dan bij Bayer Leverkusen gaat het trans- ferbeleid bij Lyon in samenspraak met een zittende trainer. De grootste uitdaging nu: het vertrek van Memphis Depay opvangen. ,,Zijn twintig goals en zeventien assists zul je moeten compense ren'', zegt Bosz. ,,In principe is Moussa Dembélé zijn vervanger. Die jongen werd eerder voor 22 miljoen euro gekocht van Celtic en was vanaf januari een halfjaar ver huurd aan Atlético Madrid.'' Achterin is Lyon zoals bekend in de markt voor Andre Onana, de doelman die onder Bosz debu teerde bij Ajax. Verder zijn be kende namen onder anderen Lu cas PaquetS (finalist met Brazilië in de Copa América), Jason De- nayer (met België op het EK) en creatieve middenvelder Houssem Aouar. Het eerste oefenduel vorige week werd met 5-1 gewonnen van amateurs. De wedstrijdbespreking ging meteen in typische Bosz-stijl. Communicatie is je belangrijkste wapen als trainer. Zeker als je ergens nieuw bent ,,Ik heb de groep verteld: 'Als ik er gens een hekel aan heb, is het aan laffe spelers. Dus dürf! Fouten ma ken mag. In het begin zullen we fouten maken in hoe we willen spelen, leer daarvan'.'' Bosz zag zijn keeper een bal bij een tegen stander in de voet schuiven tijdens het opbouwen en dat leidde tot de tegengoal ,,Die goal neem ik dan op me. We scoorden zelf ook drie keer door hoog druk zetten voorin.'' De clubleiding zal Bosz op drie vlakken beoordelen. ,,Ze zeggen: 'Er moet gepresteerd worden. We willen dat je jeugd inpast, want dit is een club die prat gaat op zijn jeugdopleiding. En we moeten aanvallend voetbal spelen'.'' Zoals gezegd: in zijn eerste weken in een nieuwe omgeving wordt hij soms aangenaam verrast. ,,Wat ik ook mooi vind: ik ben aan gesteld toen het voorbereidings programma al vaststond. In Frank rijk betekent dat: meteen in de eerste week op trainingskamp. Dat was dertig jaar geleden bij Toulon al zo. Maar ik denk dat we meer hebben aan een trainings stage in de derde week. Dan zeg gen ze: 'Oké, we doen het zoals jij het wilt hebben, trainer.' Die eer ste stage is geannuleerd en we gaan alsnog vanaf komende maan dag, in week 3.'' zaterdag 17 juli 2021 Ook bij Lyon krijgen spelers te horen: 'Niet laf zijn, dürf!' Jy @m_wijffelsAD Lyon Peter Bosz instrueert de spelers van zijn nieuwe club Olympique Lyon. foto afp - Peter Bosz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91