0 Qü G i Nederlander in Duitse dienst lost torenhoge verwachtingen in met ijzersterke 4 WIELRENNEN TOUR Belgische ploeg eert slachtoffers Nederland staat misschien niet op de banken. Maar de top 5-plek, na de tijdrit van vandaag misschien wel vierde, van Wilco Kelderman is razend knap. Een ijkpunt in zijn wielerleven. Dit betekent de wereld voor hem. DE FRANCE 2021 4„ DANIEL DWARSWAARD Een top 5-plaats in de grootste wie lerwedstrijd van de wereld. Pak 'm beet tien jaar geleden, toen je met een vergrootglas moest zoeken naar Nederlands wielersucces, was de prestatie van Wilco Kelderman re den geweest voor pagina's vol met verhalen over hem. Dat Nederland nu niet gigantisch enthousiast wordt van zijn enorm sterke prestatie, heeft meerdere oorzaken. Enerzijds is Kelderman 'slachtoffer' van de tijdsgeest. Wie- lerland Nederland is de laatste jaren nogal verwend. Met de Girowinst van Tom Dumoulin in 2017, zijn po diumplek in de Tour een jaar later. Met fenomeen Mathieu van der Poel natuurlijk, voor wie winnen veel logischer is dan verliezen. Met Bauke Mollema die heel stiekem een geweldig palmares bij elkaar fietst. Anderzijds zit het hem ook in het karakter en de presentatie van Kel derman. Niet iemand met de na tuurlijke x-factor van Dumoulin of Van der Poel. Kelderman is niet de renner die uithaalt. Met een beklij vende aanval op een Alpenflank of een grootse uitspraak in een inter view. Als hij uitgeteld boven op Luz Ardiden staat en zijn kansen op de vierde plek beschouwt: „Vierde, dat zou zo gek niet zijn." Maakt dat zijn prestatie deze Tour de France minder? Zeker niet. Inte gendeel. Als jong, enorm talent bij Rabobank was Kelderman jaren ge leden voorbestemd om de hemel te bestormen in de Tour. Nu, op zijn dertigste, is het moment daar. Voor het eerst hoort hij bij de grote jon gens nu hij door zijn nieuwe ploeg Bora-Hansgrohe vooraf als absolute kopman werd aangewezen. ,,Ik voel me heel erg om mijn gemak in deze STANDTOP6 ploeg", zegt hij. ,,Dat geeft veel vertrouwen." Precies dat vertrouwen doet hem zichtbaar goed. Observeer hem deze weken in Frankrijk en je komt tot de volgende conclusie: Kelder man zit in een cocon, zwevend tus sen concentratie en ontspanning. Zijn vertrouwen kreeg vorig jaar al een flinke boost dankzij de derde plek in de Giro. Als bevestiging van wat iedereen eigenlijk al wist; zonder tegenslag hoort Kelderman bij de beste ronderenners ter we reld. Vaak genoeg stopt hij deze Tour als journalisten iets willen weten. Maar als hij het na een zware berg etappe te koud vindt? Stoïcijns naar de bus. Als Nederlander in een Duitse ploeg is er ook niemand van het team die dat iets kan schelen. Alles moet wijken voor dat doel: een plek in de top van het klasse ment. Mentaliteit Over de mentale hardheid van Kel derman is al veel geschreven. Hij viel in zijn leven afgrijselijk vaak. Maar net zo vaak stond hij weer op. In januari brak hij nog een nekwer- vel op trainingskamp in Italië, nu rijdt hij met de beste klimmers om hoog. Sterker, nu wordt hij vijfde in de Tour de France en gloort zelfs de vierde plek als hij vandaag in de tijdrit 32 seconden kan goedmaken op Ben O'Connor. Meer dan ooit voelt Kelderman zich op zijn plek bij zijn nieuwe ploeg Bora-Hansgrohe. Na die eer der aangestipte Giro van vorig jaar vertrok Kelderman bij Sunweb, het huidige Team DSM. Hij miste het absolute vertrouwen en wilde, met zijn ervaring, meer inspraak in zijn eigen aanpak en voorbereiding op koersen. Zijn eerste grote ronde bij het Duitse ploeg verloopt bewonde renswaardig. Dat vindt ook Ralph Denk, de grote baas van Bora. Ik voel me heel erg op mijn gemak in deze ploeg. Dat geeft veel vertrouwen ,,Wilco en wij zijn een goede match in mijn ogen. Ik hoop dat hij er ook zo over denkt. Het is een fijne jon gen. Onze teamfilosofie en zijn houding passen goed bij elkaar. In mijn team hebben we altijd een open discussie. Het is niet zo dat wij zeggen: dit moet je doen. Wij zeg gen: dit is onze aanbeveling en wat is jouw mening? Dat heeft ons met Peter Sagan ook altijd veel succes opgeleverd. We hoopten op dit re sultaat met Wilco. Als je in de Ronde van Italië op het podium komt, dan kun je ook top 5 in de Tour rijden." Gevoel Kelderman is zelf niet van de grote woorden. Een eventuele vierde plek noemt hij 'zo gek nog niet'. En dan heeft hij zich deze Tour nog niets eens super gevoeld. ,,Soms heb je echt dat gevoel dat het lekker draait, 21ste etappe zaterdag 17 juli 2021 GO fl?£e 14 De renners van wielerploeg Intermarché-Wanty-Gobert fietsten gis teren met zwarte rouwbanden, als eerbetoon aan de slachtoffers van de overstromingen in Noord-Europa. Naast Zuid-Limburg is ook het Belgische Wallonië en met name de provincie Luik zwaar getroffen door het slechte weer. Volgens het Belgische team zijn in die regio veel partners en grote wielerevenementen gevestigd. Kelderman in de schaduw naar zijn top y @DanielDwars Libourne 1. Pogacar (SLV/UAD) 79.40,90 2. Vingegaard (DEN/TJV) +5.45 3. Carapaz (ECU/IGD) +5.51 4. O'Connor (AUS/ACT) +8.18 5. Kelderman (NED/BOH) +8.50 6. Mas (SPA/MOV) +10.11 hoogteverschil en moeilijkheidsgraad -Wilco Kelderman (30) Pogacar pakte zijn 14de gele trui. Pas drie renners droegen het geel voor hun 23ste verjaardag vaker: Maes (27), Thurau (19) en Gimondi (19). Pomerol 7,6km Chéreau16,4km Montagne 20,1km 30,8km St-Émilion BRON: A.S.O. hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Pomerol 36m Montagne 93m 18 juli -108,4 km Are de circuit Triomphe Finishlijn C(io-i,^=fiopgang Champs- circuit Elysé.es ^§é/he Chatou j08,4km FRANKRIJK Versailles 29km BRON: A.S.O. co Grès 160m o "cc -C O finishpassages co Champs-Elysées 38m 03 CL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 88