4gM«G$ Hamilton vindt ineens ergens 2 Sebastian Vettel vindt het helemaal niets, maar Jan Lammers en Tom Coronel FORMULE 1 GP VAN GROOT-BRITTAN NIË De conservatieve Formule 1-wereld wordt dit weekeinde flink opgeschud door de introductie van de sprintrace. Sebastian Vettel vindt het fout, de Nederlandse kenners kijken er juist naar uit. ,,Hoe meer races, hoe groter de show." Norris nog onder de indruk Vaak de beste MARIJN ABBENHUIJS Traditie. Het is zo'n beetje het meest gehoorde woord in aanloop naar de Grand Prix van Groot-Brit- tannië. De conservatieve wereld van de Formule 1 zweert bij de waarde van de kwalificatie op zater dag, waarbij de poleposition van zondag op het spel staat. En het klampt zich vast aan die zondagrace als klapstuk waar bijna alle focus op moet komen te liggen. Maar dit weekeinde wordt die traditie voor het eerst flink door elkaar geschud. En dat is even wennen. De coureurs, teams en iedereen daaromheen vonden het al heel wat dat het aantal races in een seizoen flink werd opgeschroefd. Of dat de puntentelling iets veranderde. Maar op Silverstone komt er ineens een extra race bij. Eentje die als kwalifi catie geldt, maar óók punten ople vert voor het wereldkampioen schap. Een opzet die er bovendien voor zorgt dat de kwalificatie nu al op vrijdagavond is en de coureurs maar één keer kunnen trainen voordat die begint. Eén rondje Het maakt veel los. Onder meer bij Sebastian Vettel. De 34-jarige Duit ser, viervoudig wereldkampioen, sprak zich er tijdens de persconfe- rentie op Silverstone duidelijk over uit. ,,Het is fout dat de winnaar van de sprintrace poleposition krijgt en niet de winnaar van de kwalifica tie", zei hij. ,,Ik zou het gek vinden als we straks bij tien grands prix een sprintrace krijgen. Pole moet gaan naar degene die het snelste is in één rondje. Zo was het vijftig jaar geleden ook." Het is een mening die Jan Lam- mers wel begrijpt. De voormalig Formule 1-coureur voelde zelf ook eerst weerstand tegen deze nieuwe opzet. ,,In eerste instantie vreesde ik dat het een beetje van de glans van de grand prix afhaalt", legt FORMULE 1 Lammers uit. ,,Die race op zondag, daar leef je naartoe. Dat is het ex plosieve moment. Alle focus en alle belangen liggen daar." Maar Lammers heeft zichzelf in middels tot de orde geroepen. ,,Ik moet geen oude zak zijn, maar open staan voor vernieuwingen", zegt hij stellig. ,,Want hoe langer ik erover ben gaan nadenken, hoe leuker ik het ben gaan vinden. We krijgen nu op vrijdag, zaterdag én zondag mooie racemomenten te zien, dat is hartstikke leuk. Bovendien krijgt ook de eerste training meer dyna miek, omdat de kwalificatie daar al snel achteraan komt. Om een goede kwalificatie te kunnen rijden, is die eerste training namelijk superbe langrijk. Alles krijgt een andere la ding, dat is heel intrigerend. Ik ver wacht dat het veel spektakel gaat opleveren." Instinct Dat denkt Tom Coronel ook. Hij kijkt er handenwrijvend naar uit. ,,Ik ben altijd voor vernieuwende dingen. En hoe meer races, hoe gro ter de show, hoe gaver het is. Een coureur wil gewoon winnen, heeft een instinct. In theorie zeggen sommigen nu misschien dat ze minder risico gaan nemen, maar volgens mij is dat bullshit. Als je een gat ziet, wil je daar in duiken. Dat is de drang van een coureur en dat wint het altijd van het verstand." Coronel verwacht daarom dat de sprintrace chaos gaat opleveren. ,,Als je een plek kan opschuiven, wil We krijgen nu op vrijdag, zaterdag én zondag mooie racemomenten te zien, dat is leuk je een plek opschuiven. Daar gaan ze de confrontatie voor aan. En me chanics die vrezen dat ze niet ge noeg onderdelen hebben om alles te kunnen vervangen bij een even tueel probleem? Dat is voor de cou reur een probleem van morgen. Je kunt ze niet temmen." Nadenken Maar aangezien mechanische pro blemen voor de beste en rijkste GP van Gr. Brittannië KWALIFICATIE Circuit van Silverstone zaterdag 17 juli 2021 2 Vorig jaar waren er twee races op Silverstone. De Britse GP, gewonnen door Lewis Hamilton, en de '70th Anni versary GP', met winst voor Max Ver stappen. Lando Norris, die na de finale van het EK voetbal werd beroofd van een peperduur horloge, was giste ren nog niet zichzelf. ,,Dit gevoel wens ik niemand toe'', zei de McLaren-coureur. ,,De afgelopen dagen kon ik moeilijk de slaap vatten.'' Lewis Hamilton won al zeven keer zijn 'thuis-GP'. Alain Prost en Jim Clark volgen met vijf zeges. 'Traditie? Verandering 1 Max Verstappen onderweg voor volle tribunes. De vrijdag zag er door de kwalificatie voor de sprintrace anders uit dan normaal. foto epa @MarijnAb Sliverstone WK-stand (na 9 van de 23 GP's) Coureurs Constructeurs 1. Verstappen 182 1. Red Bull 286 2. Hamilton 150 2. Mercedes 242 3. Pérez 104 3. McLaren 141 4. Norris 101 4. Ferrari 122 5. Bottas 92 5. Alpha Tauri 48 6. Leclerc 62 6. Aston Martin44 7. Sainz jr. 60 7. Alpine 32 8. Ricciardo 40 8. Alfa Romeo 2 9. Gasly 39 9. Williams 0 10. Vettel 30 10. Haas 0 -Jan Lammers 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 DRS-inhaalzone DRS-detectiepunt Circuit 5,891 km Sprintrace Rondes Afstand 17 100 km Race Rondes Afstand 52 306,198 km Bocht nummer T Snelheid (in km/uur) J285] Ziggo I Sport Start sprintrace vandaag 17.30u Start race morgen 16.00u BRON: AFP FIA SILVERSTONE Niet Max Ver stappen, maar Lewis Hamilton start morgenmiddag vooraan in de allereerste sprintrace in de Formule 1. Tot groot genoegen van de uitzinnige Britse racefans bleef de thuisfavoriet zijn Neder landse concurrent met een ver schil van 75 duizendsten nipt voor in de kwalificatie op Silver- stone. In de kwalificatie moest de start- grid bepaald worden voor de 17 rondes durende sprintrace van vandaag, waarin naast een paar WK-punten (drie voor de winnaar) vooral ook pole position voor de hoofdrace op zondag verdeeld wordt. Op de voormalige militaire vliegbasis was het dus ook vooral zaak blikschade te vermijden, met het risico anders mogelijk de rest van het weekend achter de feiten aan te lopen. In deze mis sie slaagde iedereen. Max Verstappen was eerder op de dag in de vrije training nog bijna acht tienden sneller dan zijn grote concurrent Hamilton, maar in de kwalificatie werd al gauw duidelijk dat het daadwerkelijke verschil zeker niet zo groot is. Sterker nog, aan het einde van het tweede gedeelte haalde de Brit uit het niets een halve se conde af van de toptijd van de Nederlandse WK-leider. En dat het dit weekend gewoon weer dicht bij elkaar zit, bleek nog maar eens in Q3. Het lukte Hamilton niet om zich in de laat ste run nog te verbeteren, maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 86