mm-yr-u L J& J ^mÊ^StS - - -**- Wanneer is een pad geschikt? 'De paden zijn te smal of er is een opstap' WANDELEN 13 gebonden aan haar rolstoel. Ze heeft de progressieve spierziekte MDC1A, die zo zeldzaam is dat in Nederland maar een handvol mensen eraan lijdt. MDC1A is zo ernstig dat lang aan haar levensverwachting werd getwij feld: toen ze 30 werd in 2019 schreef de lokale krant blij dat dat 'heel bij zonder' was. Haar spierkracht is de afgelopen ja ren inderdaad achteruit gegaan, zegt ze. ,,Ik ben meer afhankelijk van mijn rolstoel. Dat ging niet van de ene op de andere dag hoor, het gebeurde geleidelijk aan. Ik sta er niet al te vaak bij stil, het is zoals het is. Ik leef van dag tot dag. Dat moet ook wel: de ene dag gaat het heel goed met me, maar de volgende kan ik heel moe zijn. Dan kan ik gewoon iets minder. Ik hoop dat er snel een medische behandeling komt, waardoor het allemaal een beetje stabiel wordt, maar dat is voorlopig afwachten.'' International Leer Ilse van Kemenade kennen. Ze heeft 'vechtersmentaliteit', prees de lokale krant, en zal zich nooit zomaar neerleggen bij haar lot. Op school ontdekte ze het rolstoelhockey: tegenwoordig is ze international in het Nederlands team. Het is geen olympische sport - ze is niet op weg naar Tokio - maar volgend jaar is het WK in Zwitserland. ,,Ik hoop daar te kunnen spelen'', zegt ze. Van Kemenade rijdt tegenwoordig in een aangepaste auto. Voorheen moest ze nog haken aan haar rolstoel vastbinden om in de auto te kunnen komen, nu heeft ze een liftje dat haar met rolstoel en al de auto in trekt. Daarin kan ze, samen met Twiggel, op goede dagen naar een bos in de buurt rijden. Zalig, zegt ze. Fietsers komen op deze zonnige dag massaal voorbij. Sommigen rij den elektrisch en doen dat in volle vaart - het lijken wel wervelwinden die passeren. ,,Op het fietspad moet ik alert zijn'', zegt Van Kemenade. ,,Ik heb de hond graag los, dat is voor hem ook fijn, maar op een fietspad is dat lastig. Twiggel luistert goed, maar ik moet zo opletten dat er geen fiet sers aankomen. Dat is wel jammer. Soms vind ik het moeilijk. Mijn broer en zus gaan weleens met de hond wandelen in de bossen vlakbij. Dan sturen ze me foto's en denk ik: zo, dat is echt mooi daar! Daar wil ik dan ook wel eens naartoe met onze hond. Dat app ik dan ook terug. 'Waar was dat? Daar wil ik heen!' Maar dan is het antwoord al snel: 'Nee, daar kun je echt niet naartoe. Die paden zijn te smal, er is een opstap, een heel krap poortje.' Leg ik me daarbij neer? Ja, dat wel. Ik kan er zo weinig aan doen. Het is niet anders.'' Zelfstandig In het dorp waar ze opgroeide trok ken kinderen er al jong op uit: er zijn meer boomhutten en minder beeld schermpjes dan elders in het land. ,,Mijn broer en zus zijn gezond en ook al kon ik als kind niet alles, ik ben wel zo normaal mogelijk opgevoed. Ik moest ook gewoon meehelpen in huis, op mijn manier. En als ik brutaal was, kreeg ik ook gewoon straf. Moest ik naar mijn kamer.'' Grappend: „Makkelijk voor mijn ouders, want ik zat in een rolstoel: ze konden me er zo heen rijden. Door die opvoeding ben ik zelfstandig geworden. Daar ben ik wel heel blij mee. Ik probeer ook alles uit het leven te halen.'' Kinderkoppen Ilse van Kemenade is blij dat er ook voor mensen met een beperking steeds meer mogelijkheden zijn om zich in de natuur te begeven. HandicapNL en Natuurmonumen- ten zetten in 2019 het project Natuur voor iedereen op. ,,Ik kijk er nuchter naar hoor'', zegt Van Kemenade. ,,Hier in het dorp liggen bijvoorbeeld kinderkoppen op de markt. Ver schrikkelijk voor iemand in een rol stoel. Dat hobbelt heel erg. Maar het is tegelijkertijd authentiek en mooi. Ik zou daarom niet willen dat dat verandert.'' Ze past zich liever zelf aan. ,,Dan gaan we toch lekker dingen doen die wel kunnen?'' GO ZATERDAG 17 JULI 2021 Ilse van Kemenade met Twiggel: ,,Als je een hond hebt, móet je wel naar buiten. En dat is geen straf.'' W" m - - - i Een pad voor mensen met een fysieke beperking moet aan meerdere eisen vol doen. Zo'n pad kan bijvoor beeld geen wildroosters hebben, onverwachte klaphekjes of een zachte ondergrond. ISUg&Ojf Alleen op die manier kunnen wandelaars met hulpmiddelen als rollators, rolstoelen en handbikes er op een goede manier gebruik van maken. De laatste jaren zijn er gelukkig steeds meer mogelijkheden. Wie geschikte wandelpaden voor rolstoelers zoekt, kan terecht op rolstoel.nl en handicap.nl. Ook voor mensen met een visuele beperking zijn er geschikte paden. Zo is een park in Zwolle speciaal toegankelijk gemaakt voor blinden. Kaapse Bos, Doorn Het Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug is een natuurgebied met een rijke geschiedenis. Hier loopt een route van bijna 2 kilometer lang. Deze voert over brede lanen en verharde paden. Parkeren kan bij Chalet Helenaheuvel, bordjes met het rolstoelsymbool wijzen de weg. Nationaal Park Drents-Friese Wold, Diever Eén van de grootste natuur gebieden in het land. Hier loopt het familiepad 2 kilometer lang door bos, over heide en langs beekdalgras- landen. De natuur zien is al iets, maar die ook voelen is voor bezoekers met een beperking vaak een uitdaging. Daarom is hier een drijfsteiger aangebracht. 'Met een beetje geluk krijgt u natte voeten of wielen', laat de organisatie weten. Bergherbos bij Beek Dit bos in Gelderland is heuvel achtig en grenst aan akkers met graan, korenbloemen en klaprozen. De wandeling volgt een half verhard pad dat vol gens de makers geschikt is voor buggy's en rolstoelen. In restaurant 't Peeske kun je bijkomen: in een speciaal speelbos kunnen kinderen met én zonder beperking elkaar flink afmatten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 81