Tot ziens, au revoir, auf wiedersehen! 7 Syriër stond in Kapelle bekend als voetbalvader De videobeelden die enkele we ken geleden in de rechtbank wer den vertoond, waren gruwelijk: een zwaar toegetakelde Syrische luitenant-kolonel smeekt om zijn leven te sparen aan de rand van de rivier de Eufraat in Syrië. ,,Bij God, ik heb niemand vermoord'', zegt hij. Zijn bewakers, die hem vanuit een auto via een smal pad naar de rivier hebben geleid, gaan niet op zijn smeekbede in en schieten met een revolver en twee kalasjnikovs. De militair valt dood in de rivier. De video beelden worden later, voorzien van ronkend commentaar, ge deeld op YouTube. De man die leiding aan de 'ge richte executie' gaf en die ook schoten loste, is Ahmad al K. (49), oordeelde de rechtbank in Den Haag gisteren. Hij was op dat mo ment, op 18 juli 2012 in het Syri sche Deir ez-Zor, de leider van een bataljon van Ghuraba'a Mo- hassan, een militie die streed te gen de Syrische president Assad. Volgens de rechtbank schoot Al K. zeker zes keer met een revolver op de militair, in totaal worden 26 schoten afgevuurd. De executie van een gevangen genomen militair geldt als een oorlogsmisdrijf. ,,Het staat niet vast dat Al K. alleen verantwoor delijk is voor de dood van de ge vangene, maar hij nam wel het voortouw. Hij was ook de eerste die schoot.'' Volgens de recht bank deed hij dat 'uit wraak' voor de misdaden die het Syrische le ger in de burgeroorlog heeft ge pleegd. ,,Maar die misdaden zijn geen vrijbrief om een gevangen- Het executeren van een gevangen tegenstander is gewoon moord genomen tegenstander te execu teren. Dat is gewoon moord.'' De rechtbank veroordeelde Al K. niet voor het lidmaatschap van een terroristische organisatie. Volgens het OM maakte zijn strijdgroep onderdeel uit van de jihadistische groep Jabhat al- Nusra, maar de rechtbank vindt het aannemelijker dat de strijd groep toen vocht namens het Vrije Syrische Leger. Al K. vluchtte in 2013 via Tur kije naar Nederland en kreeg hier een tijdelijke verblijfsvergun ning. Hij kwam in Kapelle terecht en kon zijn vrouw en kinderen later laten overkomen in het ka der van gezinshereniging. Al K. raakte er in de loop van de jaren betrokken bij de plaatselijke voet balclub en was vrijwilliger op de buurtbus. Maar in 2016 kwam hij in beeld in een Duits strafrechtelijk on derzoek naar een andere Syrische vluchteling. Daarin duikt naast de video op YouTube ook nog een video op waarop duidelijk te zien is dat Al K. de leiding heeft over de operatie. Die video stond op de USB-stick van een aangehou den persoon in Duitsland en was duidelijk niet voor publicatie be doeld, meldde het Openbaar Mi nisterie tijdens de behandeling van de zaak. Undercoveragent De Syriër werd in 2019 in Kapelle opgepakt, onder meer na het in zetten van een undercoveragent. Het Openbaar Ministerie eiste begin deze maand 27 jaar tegen Al K. ,,Hij had de leiding over de exe cutie, een wreed delict'', stelde het OM. ,,De militair is vermoord uit wraak, omdat hij in het Syri sche leger diende. En omdat hij een alawiet was (het geloof dat ook de Syrische president Assad aanhangt, red.).'' Al K. zat zelf twintig jaar in het Syrische leger, maar deserteerde aan het begin van de burgeroor log vanwege de gruwelijkheden van het Assad-regime. ,,Soldaten verkrachtten vrouwen, schoten de mannen dood en roofden hui zen leeg'', verklaarde hij eerder tijdens de zaak. Hij stelt dat het bataljon waar hij zich daarna bij aansloot, bestond uit andere ge deserteerde soldaten. ,,Ik was niet de leider, we waren gelijken.'' Broers Ook maakte het bataljon volgens hem geen onderdeel uit van het jihadistische Jabhat al-Nusra, maar van het seculiere Vrije Syri sche leger. Over de executie van de krijgsgevangen kolonel zei hij eerder dat hij daar geen deel aan had. Hij wilde juist de kolonel proberen te ruilen tegen zijn twee broers, die in een gevange nis van Assad zaten. Op de video wordt daar niet over gesproken, wel wordt de officier ervan be schuldigd te behoren tot een di visie die 'luchtaanvallen op on schuldige kinderen uitvoert'. Het regime van de Syrische president Assad doodde duizenden men sen door het afwerpen van onder meer vatbommen boven woon wijken. Later verklaar Al K. dat hij 'op zettelijk misschoot'. Volgens de rechtbank doet dat, als het al zo was, niet ter zake. De Syriër was aanwezig bij de executie en de eerste die schoot. Daarmee gaf hij het signaal voor de executie. IN QUARANTAINE DAG 490 Ik zag in het voorbijfietsen een vrouw de kofferbak van haar auto inruimen. Een paar koffers, een grote weekendtas en nog éen en iets wat leek op een ingepakte ballon. Niets bijzonders allemaal. Maar wat mijn hart een sprongetje deed maken, was de strooien hoed die al in het diepst van de bak lag. Zo'n simpele, met een rood bandje eromheen. Al hoewel, bij die dingen weet je het nooit. Misschien was het wel zo'n haute-couture-exemplaar van een paar honderd euro. Doet er ook niet toe. Dat hoedje dus. Het opende een luikje in mijn hoofd. Ik zag ineens Zuid-Frankrijk voor me, zonnebloemvelden, een landweggetje, een deux-chevaux met open dak. Aah man, vakantie. En waar ik Frankrijk zei, mag u ook Spanje invullen, Grie kenland, Duitsland of de Veluwe. Oké, gezien de ontwikkelingen van de laatste dagen wordt het misschien meer Veluwe dan al die andere zon nige bestemmingen. Het kan voor ve len wel eens een heel huiselijke zomer worden. Da's even slikken. Maar hon derden lezers schreven me het afgelopen jaar hoe blij verrast ze waren met de herontdekking van hun eigen land. Een kleine troost misschien. Wijzelf gaan proberen Duits land te bereiken. Het RIVM heeft nog steeds mijn tweede vaccinatie niet gevonden. Dus ik oefen al dagen in het hoogDuits: ,,Nee, meneer de po litieagent, ik ben echt twee keer in geënt, maar het RIVM kan mijn data niet vinden en mijn huisarts wou het gele boekje niet invullen.'' We zullen zien hoe ver we komen met onze kofferbak vol kleren, spullen en spelletjes. Geen strooien hoed ove rigens. Ik twijfel wel eens bij zo'n stal letje met zomerspullen. Terwijl mijn vrouw er stoïcijns langs loopt, geefik dan toch even toe aan de stiekeme lust voor zo'n ding. Schreeuw ik haar ach terna, met dat hoedje op mijn hoofd: ,,Wat vind je?'' Draait ze zich even om en zegt: ,,Als jij het per se wilt.'' Dan weet ik genoeg. Maandag 16 augustus ben ik terug op deze plek, of een paar pagina's naar voren of achteren. U moet maar even zoeken tegen die tijd. Maar ik wil dit seizoen niet afsluiten voordat ik u heb bedankt. Voor de aandacht, voor de brieven, de e-mails, de kaarten. Het was een genot om voor u te schrijven en ik denk dat we d'r samen iets moois van hebben gemaakt. Tot 16 augustus. We zullen zien hoe ver we komen met onze kofferbak vol bagage zaterdag 17 juli 2021 Ahmad al K. verklaarde in de rechtbank dat hij 'opzettelijk misschoot'. Voor de rechter doet dat niet ter zake. illustratie anp Vluchteling cel in om deelname executie De Syrische vluchteling Ahmad al K. moet 20 jaar de cel in. De Syriër was in Kapelle vooral bekend als voetbalva der en vrijwilliger, maar is gis teren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld voor een oorlogsmisdaad. Cyril Rosman Den Haag/Kapelle - de rechter Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgme- dia.nl i t> JL& H O^-A. ï-yyL,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7