1 'WEL JAMMER DAT ER GEEN PUBLIEK IS' WANDELEN 9 '50 kilometer wandelen op een dag is en blijft een heel end' De jongste 'Af en toe stoppen bij een terrasje' ai bijvoorbeeld iets betekenen als het gaat om reglementen en contracten. Ik geloof in de kracht van vrijwilli gersorganisaties. Dat werk is niet vrijblijvend, het vergt enthousiasme en toewijding. Zonder vrijwilligers zou ons evenement onbetaalbaar zijn voor de deelnemers.'' ,,Ik wist dat voordat ik eraan begon. Die schijnwerpers zijn leuk als het allemaal goed gaat, maar als er iets niet goed gaat, krijg je ook alle shit over je heen. Ik ben daar tamelijk nuchter in. Dat hoort gewoon bij mijn taak. Toen we het inschrijfgeld voor de Vierdaagse in 2020 niet hele maal konden teruggeven, toonde 95 procent van de mensen begrip. Een aantal mensen niet. En als jurist zeg ik: in de kern hebben ze gelijk met 'wij betalen voor een dienst en u levert niet'. Maar wij hadden te maken met exceptionele omstandig heden; een deel van het inschrijfgeld hebben we terugbetaald. Uiteindelijk is gelukkig niemand naar de rechter gestapt.'' „Volgens mij deed ik in 1974 voor de eerste keer mee. Opvallendste verandering is de koersdrukte: toen waren er 28.000 deelnemers, nu zitten we al jaren aan het maximale aantal van 47.000. Ik liep op stevige lederen schoenen, nu zijn schoeisel en kleding veel meer afgemeten en professioneler. En in 1974 moesten we het onderweg doen met een paar hamburgertenten. Nu is er vermaak voor elke doelgroep. Of je nu houdt van jazz of metal, het is er allemaal.'' ,,Ik deed nogal fanatiek aan tafelten nis en liep daarbij een hardnekkige kraakbeenblessure op. De arts advi seerde me om geen 50 kilometer per dag meer te wandelen. Dat was een hard gelag hoor, want ik ben een echte Nijmegenaar en deed elk jaar graag mee. En hoewel ik natuurlijk het gevoel ken dat alles pijn doet - 50 kilometer wandelen op een dag is en blijft een heel end - gaf het me ieder jaar zóveel voldoening. Dus toen dat niet meer kon, was dat zuur. Ik miste het saamhorigheidsgevoel, de gezel ligheid, de voldoening dat het - on danks de spierpijn, de tegenslagen - toch weer is gelukt. Gelukkig voel ik die voldoening nu ook weer, maar op een andere manier: als een editie zonder incidenten is verlopen.'' ,,Best vaak. Het gekke is: tot twee jaar geleden gingen die schietgebedjes bijna altijd over het weer. We hebben natuurlijk een aantal zomers gehad met extreme temperaturen. Als het 40 graden is, kunnen we het wel schudden met de Vierdaagse. In 2019 hadden we zo'n incidentloze editie, met 84 nationaliteiten aan de start, dan kun je je met recht 'Walk of the World' noemen. Dat geeft een kick hoor, als alles zo goed verloopt. Maar toen wisten we nog niet dat er met corona een bedreiging uit een heel andere hoek zou komen.'' ,,Vorig jaar was het uitgerekend in die Vierdaagseweek bijna perfect wandelweer. Dat voelde wrang, ik heb even moeten slikken. Voor de komende week is mijn agenda vol. Ik heb veel afspraken staan voor die week, er zijn veel verzoeken om in terviews en andere representatieve taken. Alleen hoef ik niet om half vier 's nachts m'n bed uit. Maar als het straks 20 juli is, zal ik ongetwij feld weer denken: ik hoor hier niet te zitten, ik moet bij de wandelaars zijn. En we zullen nóg nadrukkelijker reikhalzend uitkijken naar de volgende editie.'' M andelen is binnen onze familie populair. Mijn opa wandelde vroeger WB ook al. Hij moedigde mijn moeder aan om aan de Vierdaagse mee te doen, toen zij in Nijmegen ging studeren. Inmiddels heeft mama hem zestien keer uitgelopen. Vorig jaar liep mijn zus Merel ook mee. Volgens mij was dat zó leuk. Ze kwamen iedere dag thuis met leuke verhalen over de mooie dingen die ze hadden gezien. Ik wilde graag meedoen. Ik heb zelf ook veel gewandeld. Ik liep eerder al de 10 kilometer van de avondvier daagse via school. Dat ging goed. Ik denk dat 15 kilometer ook nog goed gaat, de laatste 5 kilometer zal zwaarder zijn. Maar we heb ben in Argentinië op vakantie 20 kilometer gelopen en een deel daarvan ging ook nog eens bergop. Als ik thuis kom na een dag wandelen, ga ik gewoon lekker chillen om energie te spa ren. Zodat ik er de dag daarna weer tegenaan kan. Ik vind het heel leuk om de Alternatieve Vierdaagse met mijn moeder en zus te doen. Het is jammer dat er geen publiek is, maar we kunnen nu zelf de routes bepalen. En af en toe stoppen bij een terrasje. Hopelijk is het leuk. Dan ga ik vanaf mijn 12de aan de échte Vierdaagse meedoen.'' -TvB GO ZATERDAG 17 JULI 2021 Als marsleider staat u vaak in de spotlights. In de goede tijden, maar ook als er bijvoorbeeld gedoe is over inschrijfgeld. Wat doet dat met een mens? U bent zelf 25 keer gefinisht bij de Vierdaagse. Als u uw eerste deelname vergelijkt met recente edities, wat is er dan vooral veranderd? Na die 25ste keer kon u niet meer meedoen vanwege een blessure, begreep ik. Wat was er loos? Daarover gesproken: bij de edities die wél doorgingen, hoe vaak doet u schietgebedjes in de week van de Vierdaagse? Wat gaat u eigenlijk doen in de Vierdaagseweek, van 20 tot en met 23 juli? De Nijmeegse Fleur Jansen is met 9 jaar een van de jongste deelnemers aan de Alternatieve Vierdaagse. Ze loopt in een groepje fanatieke dames, met ook moeder Wendy en zus Merel (11).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 77