n Natuur Een van de leuke dingen aan wandelen is dat je snel ogen tekort komt. Zeker nu de laatste jaren overal in Nederland de bermen aanzienlijk fleuriger zijn geworden. Waar moet je op letten? Determineer! WANDELEN 7 De bladeren ontvouwen zich tot een lichtgevend geel schoteltje In de zomer kun je een wortel in bloei zien voedingsrijke zaden: rijst, tarwe, haver en maïs (foto) zijn allemaal doorgeteelde grassoorten. In ongemaaide bermen kunnen we een grote variatie aan grassoorten vinden. Ze bloeien niet kleurrijk of sierlijk, maar hun variatie aan bloemvormen, aren, pluimen en zaaddoosjes is enorm. Ze vallen ieder voor zich niet op, maar let je op de verschillen, dan heb je bin nen de kortste keren een boeketje met tien soorten. avond gaan er nieuwe bloemen open. In misschien twee minuten ontvouwen de in een knop op gekrulde bloembladeren zich tot een lichtgevend geel schoteltje. Gras is een merkwaardig gewas: het groeit onvermoeibaar door. Van daar dat het zo geliefd is voor weilanden en gazons. Laat je gras ongemaaid, dan produceert het Berenklauw koning van de bermplanten. Hij hij uit tot een kniehoge plant met grillige witte schermbloempjes. Onze geteelde worteltjes komen nooit toe aan fase twee, want die worden geoogst voordat de plant zijn energie gaat steken in bloei. Maar de wilde peen kan volop haar gang gaan en die bloeit in de zo mer dan ook volop. Dan zie je de verschillende fases van de bloei. Hij begint schuchter, met de buitenste bloemen beschermend om de binnenste. Dan ontvouwt het witte scherm zich voluit. Het is de moeite zo'n opengeklapt wortelscherm eens van dichtbij te bekijken. Vaak zit in het midden een zwarte stip. Daardoor lijkt het alsof er al een insect op zit, en vermoedelijk is dat precies de bedoeling. Om zo andere insecten op het idee te brengen dat er iets te halen valt. Eenmaal uitgebloeid vouwt het scherm zich weer enigszins dicht, waardoor het op een soort vogelnestje gaat lijken. Teunisbloem De teunisbloem (Oenothera A) is een attractie voor wie 's avonds wandelt. Het is een nachtbloeier, die in de loop van de avond zijn fluorescerend gele bloemen opent. Zo is hij in het donker makkelijk te vinden voor nachtvlindertjes of andere insecten. Na een nacht bloei verwelken de bloemen al en die han gen er de volgende dag verlept bij. Maar in de Ooit waren bermen vooral intensief be- maaide stroken gras, maar dank zij ecologisch beheer krijgen allerlei planten nu de kans zich daar ook een plekje te veroveren. En dat doen ze massaal. Van de 1400 wilde planten in Nederland vind je al meer dan de helft terug in bermbegroeiing. Goed nieuws voor vlinders, insecten en bijen; voor wandelaars is die rijkdom een feest. Vooral bij hoogzomer, als alles in bloei staat. Sommige planten springen in het oog door hun kleur. Andere zijn de moeite waard vanwege hun bijzondere eigenschappen. En vergeet vooral de moeder aller bermplanten niet: het gras. wordt met gemak 2 tot 4 meter hoog en is tijdens de bloei in de zomer te herkennen aan de markante witte schermbloemen. De berenklauw groeit graag op plekken die niet gemaaid of begraasd worden. Bermen, sloot kanten, tussen vangrails: daar voelt hij zich thuis. Hij is zo groot en opvallend dat je hem al van verre determineert. Maar goed ook, want afstand houden is aan te raden. De bladeren bevatten gifstoffen die brandwonden kunnen veroorzaken. Bijvoet Naar het schijnt stopten Romeinse soldaten de blaadjes van de bijvoet in hun schoenen tegen vermoeid heid en pijn bij hun dagmarsen. Daar zou de plant ook haar naam aan te denken hebben. Een andere fijne eigenschap van bijvoet is dat ze muggen weert. Bijvoet groeit met gemak uit tot een manshoge plant, soms met struikpretenties. De stelen zijn paars, het opval lendst zijn de blaadjes: aan de bovenkant glad en groen, aan de onderkant wit en zacht behaard. Wilde peen De zomer is een uitgelezen kans om een bloeiende wortel te zien. Wilde peen (Daucus carota A) is de voorouder van ons oranje wor teltje. Alleen is de wortel van de wilde peen wit, vertakt en vezelig, in tegenstelling tot de oranje, rechte, sappige wortel van zijn doorgekweekte achterneef. Peen of wortel is een tweejarige plant, die het eerste jaar van zijn leven besteedt aan het opslaan van veel voedingsstoffen in de onder grondse delen. Het jaar erop loopt GO ZATERDAG 17 JULI 2021 TEKST ELBRICH FENNEMA FOTO'S GETTY IMAGES Blik in de berm Dat kan iedereen met deze app. ObsIdentify herkent meer dan 22.000 wilde dieren en planten (geen potplanten). Hoe? Gewoon, een foto nemen. Alles gratis. FOTO JACQUELINE DE HAAS A Elbrich Fennema schrijft graag over groen en is auteur van Het grote moestuinierboek. Gras (Gramineae of Poaceae De reuzenberenklauw (Hera- cleum mantegazzianum T) is de Maar eerst een bermplant die elke wandelaar zou moeten kennen: bijvoet (Artemisia vulgaris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75