METERS VOOR EEN BETER LEVEN WANDELEN 3 Voorwoord Naar buiten 'Het geluid van gierzwaluwen op een stadse avond' Liefst 11 miljoen landgenoten gaan voor hun plezier de paden op de lanen in, zelfs jongeren, en het aantal groeit. Niet gek, want wandelen is goed voor lichaam en geest. En nog 'cool' ook. zo hard zoog de modder. Gelukkig had ik mijn andere voet nog niet op de aarden wal gezet die door regen van de helling was gespoeld en over de weg gegleden, en waar ik dacht even overheen te wippen. Ik hurkte, leunde naar achteren en zette af, de linkervoet kwam met een plop vrij, de schoen was verloren. Net zo goed herinner ik me dat op een wandeling met een schoonzus en haar kinderen een woest wild zwijn op ons af kwam rennen. Mijn hond was erbij. Meestal was ze wat sullig maar nu ontwaakte de wolf in haar; ze ging de confrontatie aan. En mooi was die keer dat een broer en zijn zoon in een helikopter van een berg werden gehaald in Baskenland. Ze waren verdwaald, buiten gsm-bereik, maar gloeiden na hun redding nog lang na van de sensatie. En de ver zekering hoefde niet eens te worden aan gesproken. Nog ouder is de herinnering aan het rottende ei dat ik gevouwen in een pop van brood rond moest dragen op een stok. Iets met Pasen en een optocht - terwijl wij als protestanten aan dat soort roomse fratsen niet deden. Of de warme bloemstelen in mijn zwetende kinderhanden tijdens de Avondvierdaagse. Een zonne steek. Eindeloos verdwalen. Het geluid van gier zwaluwen op een stadse avond. Het zijn herinneringen zoals iedereen die wel heeft. En ze hebben alle te maken hebben met wandelen. De meest beoefende lichamelijke activiteit van Neder landers, de makkelijkste van alle sporten. Het is een inspanning die gelukkiger maakt, ook al lijken mijn herinneringen soms anders te vertellen. In deze extra bijlage nemen we het daarom op voor de Alternatieve Vierdaagse. 'Nijmegen' is vanwege corona afgeblazen, maar wie wil kan vanaf 20 juli zelf vier dagen in bewe ging komen - ook als je gekluisterd bent aan een rol stoel. Gewoon vanuit huis of waar je ook bent. Dat kan alleen of samen met anderen, het is sowieso in de buitenlucht en gezond, leidt volgens deskundigen tot een langer leven, werkt kalmerend en is soms avon tuurlijk - we zijn ervoor gemaakt. Als het meezit, raak je vast in een modderstroom of loop je tegen wild aan. En verdwalen hoeft niet meer, zolang je de app van de Alternatieve Vierdaagse gebruikt (pag. 15). Veel plezier met lezen, maar blijf er niet te lang bij zitten. Een quizvraag. Wat doen Nederlanders liever in hun vrije tijd: wandelen of winkelen? Onder zoek laat zien dat wan delen op één staat, uit eten gaan en shoppen volgen op twee en drie. Jaarlijks ondernemen Nederlanders maar liefst 116 miljoen wandelsportactivi teiten. Van dagtochten voor goede doelen tot Kennedymarsen en natuurlijk vierdaagsen, waarvan ver reweg de bekendste die in Nijmegen is. De 104de Vierdaagse gaat deze zomer vanwege corona niet door, maar de Alternatieve Vierdaagse is voor het tweede jaar een populair alternatief (zie pagina 15). Deel nemers lopen dezelfde afstanden als ze normaal zouden doen, maar dan op een plek naar keuze. En keuze is er genoeg, want Nederland kent 42.000 kilometer wandelnetwerk. ,,De echte vierdaagse heeft zóveel sfeer'', vertelt tweede luitenant Thomas Kloosterman van Defensie. Hij was in 2019 een van de 5900 mili taire deelnemers. Zo'n 47.000 lopers liepen er dat jaar mee, afkomstig uit 73 landen. ,,lk was een beetje scep tisch toen ik over de Alternatieve Vierdaagse hoorde. Je mist de mensen langs de route en ik was benieuwd hoe dat zou zijn. Maar vorig jaar hadden we een gave groep, we hebben elkaar gemotiveerd.'' Het beviel zo dat dezelfde militaire groep deze zomer weer op pad gaat, opnieuw in militair ornaat en weer met bepakking op de rug. Net als vorig jaar maken de militairen tussenstops op bijzondere plekken. Toen op militaire begraafplaatsen, waar ze ceremonies hielden. ,,Het is net alsof we teruggaan naar waar de Vierdaagse ooit is ontstaan: toen liepen er ook militairen, en was het allemaal nog niet zo groot.'' Schitterend Waar ter wereld je ook zoekt, ner gens anders vind je een fenomeen als de vierdaagse. Dat ontdekte de Amsterdamse sporthistoricus Jurryt van de Vooren. ,,Vierdaagsen, be doeld om met z'n allen een geza menlijke prestatie van formaat te verrichten, zijn echt een fenomeen van hier.'' Toch kent hij één andere plek waar ook een vierdaagse is gelopen: in Guinee-Bissau. ,,De vierdaagse begon daar toen de Nederlandse honorair consul zich er in 1998 wilde voorbereiden op de Nijmeegse Vierdaagse. Een volkomen schitterend verhaal, natuurlijk.'' Gewandeld werd er al langer, maar een sportieve uitdaging werd wan delen voor het eerst rond 1910, toen nog onder een selecte groep die lange afstanden wilde lopen. Van Rotterdam naar Nijmegen bijvoor beeld, of van Parijs naar Straatsburg. Het was een verzuilde bezigheid: lopers gingen met gelijkgestemden de weg op. Arbeiders bij arbeiders, katholieken bij katholieken. Net als nu vonden wandelaars toen al dat GO ZATERDAG 17 JULI 2021 Koos de Wilt is samensteller van deze bijlage k zat vast in de modder met mijn linkervoet en was bang dat mijn laatste uur geslagen had, COLOFON Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia in samenwerking met de Koninklijke Wandel Bond Nederland, Stichting DE 4DAAGSE en House of Sports. Aan deze bijlage werkten o.a. mee Tim van Boxtel, Flip van Doorn, Elbrich Fennema, Bart Hoogveld (fotoredactie), Leo van Marrewijk, Egbert Jan Riethof (eindredactie), Mariska Schotman (vormgeving), Anton Slotboom en Koos de Wilt. Directie Erik van Gruijthuijsen en Bart Verkade. DPG Media NL. Ochtendzon op de Waalbrug bij Nijmegen: de 'echte' Vierdaagse wordt ook dit jaar opgeschort. foto hh/anp Nederland wandelland TEKST ANTON SLOTBOOM kilometer wandelnetwerk hebben we in Nederland ter beschikking. van 1600 ondervraagden maakt regelmatig tot dagelijks een om metje tijdens de (thuis)werkdag. Cijfer van januari (coronatijd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71