OZCAN AKYOL Kinderarts pleit voor rookverbod met kinderen in de auto 6 BIJ STIP NU AL BOEKBAAR SLECHTS 250 PLAATSEN'. €100 stipreizen.nl/formulel k WEES SNEL. Bernie Ecclestone: "het beste circuit ter wereld' ©088-7070600 Column Het was de week van tegen spoed, natuurgeweld en diep verdriet. Een deel van de mensen zal schreeuwend naar de televisie hebben gekeken, om dat een geplande vakantie, door een opleving van het coronavirus, toch niet kon doorgaan. Nog meer burgers zagen verbijs terd en diepbedroefd hoe de dood van misdaadverslaggever Peter R. de Vries werd aangekondigd, een man die heel zijn leven in het te ken had gesteld van het bestrijden van onrecht. Soms is de wereld een ontzettend lelijke plek. In Limburg zullen ze daar niet an ders over hebben gedacht. Daar raakten burgers hun hele heb ben en houwen kwijt door wa teroverlast. Eigenaren van winkels, woningen en voer tuigen konden niets doen te gen de kolkende rivieren. Ie dereen was een prooi. Dit soort tijden brengt het beste in iedereen naar boven, zou je ho pen, maar helaas zie ik al een week dat onheil ook het slecht ste in mensen aanwakkert. Daar had de provincie niet alleen te maken met de natuur, maar ook met loepzuivere ramptoeristen. Vanaf het moment dat de ellende de nationale televisie bereikte, spoedden deze mensen zich naar het gebied om fotootjes te schieten voor hun Facebook en Instagram. Burgemeester Daan Prevoo van Valkenburg aan de Geul zei daar over: „Wij krijgen mel dingen van hotels dat ze gebeld worden door mensen die een kamer willen om te komen kij ken." Het is totaal verbijs terend. Er zijn dus mensen die een luxe ka mer reser- veren om naar de ellende van an- deren te kijken. De ramptoerist re deneert: hun drama is mijn ver tier. De gouverneur in het gebied, Jo- han Remkes, zag zich zelfs ge noodzaakt om een brief te schrij ven. Het is daarom belangrijk nu eerst alles op alles te zetten om de overlast aan te pakken. En daar bij kunnen we geen ramptoeristen gebruiken. Daarom onze drin gende oproep: blijf weg als je er niks te zoeken hebt!' Ondertussen werd zelfs de ME opgetrommeld om sensatiezoekers buiten de deur te houden. En hoe weerzinwek kend ook: zelfs bij de moordaan slag op Peter R. de Vries wilden een paar voorbijgangers liever een foto maken dan acuut helpen. We moeten altijd vertrouwen in de mensheid en in het goede zien te behouden. Deze week was dat iets lastiger. Want deze week was de wereld echt even een lelijke plek. De ramptoerist redeneert: hun drama is mijn vertier Roken in de auto is hem een doorn in het oog. Hij pleit ervoor dat Nederland nu eindelijk tot een verbod komt. Been, kinderarts in het Erasmus MC Sophia in Rotter dam, slaat je met nieuw onder zoek om de oren. „Wanneer wordt gerookt in de auto, is de concen tratie fijnstof tot elf keer hoger dan in de gemiddelde kroeg zon der rookverbod.'' Ook kan het tot luchtwegklachten als astma-aan vallen leiden. Steeds meer landen hebben wél een rookverbod ingesteld voor au tomobilisten als er jeugd mee rijdt. De gezondheidsklachten bij kinderen nemen daardoor duide lijk af. ,,Dat volwassenen al rij dend een sigaret opsteken, moe ten zij weten. Maar als de gezond heid van kinderen in het geding is, kunnen we dat niet over onze kant laten gaan'', meent de kin derarts. ,,We zijn bezig met een rookvrije generatie. Het moet niet normaal zijn dat kinderen nog steeds worden blootgesteld aan schadelijke sigarettenrook.'' Hij pleit voor wettelijke actie. Een rookverbod voor auto's met kinderen aan boord leidt in het buitenland tot ruim 30 procent minder blootstelling aan tabaks rook in de auto. Volgens hem is er veel steun voor. Negen op de tien Nederlanders en acht op de tien rokers vindt dat deze regel moet worden ingevoerd, blijkt uit onderzoek van Gezondheids fondsen voor Rookvrij. De Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (NVK) vindt het ook hoog tij d dat het on derwerp in Nederland op de agenda komt. Tot op heden wilde de Tweede Kamer er niet aan om maatregelen te nemen, omdat die in de privésfeer zouden liggen en het handhaven van zo'n verbod als een probleem wordt ervaren. Jasper Been kan niet zoveel met 'privésfeer' en 'niet te handhaven'. ,,Je mag ook niet bellen of met drugs in de auto zitten. Je moet bovendien een gordel om. Er wordt dus wel degelijk geregu leerd.'' Inclusief unieke geldteruggarantie okAa- 4-, 5- 6-daagse specials 4 t/m 6 dagen per KLM of Turkish Airlines vanaf Amsterdam Verblijf in prima 3- of 4-sterren hotel met ontbijt in Istanbul Transfers airport-hotel v.v. en hotel-circuit (vrij.+zat.) 2 dagen toegang tot Circuit Istanbul Park, tribune Silver 5 of 6 Upgrade naar overige Silver tribunes of Gold mogelijk Eigen Nederlandssprekende begeleiding Vroegboekvoordeel tot uiterlijk 30 juli Vertrek 29 30 september en 1 oktober korting P-P- y erg compleet v.a. KLM Inclusief entreekaart \ZoO-4j ov\JS ook op Q zaterdag 17 juli 2021 GO ^0 @OzcanAkyol e i ke d ek Dat werd in Limburg bevestigd. Ze zijn er nog, ook anno 2021: rokende volwassenen voorin in de auto met kinderen op de achterbank; vaak herkenbaar door het raampje dat open staat voor de frisse lucht. Dat laatste helpt echt niet, stelt kinderarts Jasper Been. Cock Rijneveen Rotterdam TURKISH AIRLINES Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds van €2,50, reserveringskosten €35 per boeking en ind. SGR Bijdrage van €5,- p.p. Onze prijzen en kortingen zijn onderhevig aan vraag aanbod en beschikbare voorraden en zijn een momentopname. Dat betekent dat ten tijde van boeking de kortingen en prijzen dagelijks kunnen variëren. Op onze website vindt u te allen tijde de juiste prijzen en kortingen. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt en alleen geldig op stipreizen.nl of via ons Contact Center. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6