Speel de vermoorde onschuld op vakantie Veelzijdig sjaaltje Met laser zie je geen vuiltje over het hoofd HOE HOUD JE HET GEZELLIG BIJ HET OPZET TEN VAN DE TENT? 19 HEBBEDINGEN Ad Vingerhoets, emeritus hoogleraar emoties en welbevinden aan Tilburg University: ,,Haal de spanning weg door om jezelf te lachen.'' opzetten met je partner is een van de meest echt- scheidingsgevoelige peri odes in je leven', zei een vriend van me ooit. Dat is misschien waar, maar ik wil een stap terugdoen. Er is veel onderzoek ge daan naar vakantiegedrag. Onder sociale omgevings- druk vinden veel mensen dat ze naar verre, avon tuurlijke bestemmingen moeten reizen of iets compleet anders moeten doen dan ze gewend zijn. Terwijl een deel van de mensen daar helemaal niet geschikt voor is. Die gedijen beter bij thuisblijven, of bij kamperen op fietsafstand van huis. heb je meestal te maken met vermoeidheid van wege de reis, en daar komt bij dat je die tent waar schijnlijk maar één keer per jaar opzet. Je mist dus Vooral controlfreaks hebben daar last van. Als dan andere cam- pinggasten vol leed vermaak je getob aanzien, zorgt dat voor extra emoties. vaardigheden. Thuis oefe nen kan helpen om je frustratie en irritatie te beteugelen. Net als vooraf met je partner afspreken wie wat doet. Wat ook kan meespelen: als het met die tent opzet ten niet direct lukt, kan dat een deuk in je ego zijn. de spanning wegnemen door om jezelf te lachen of hulp te vragen. Als je toe geeft dat je iets niet kunt of een fout hebt gemaakt, wordt de ander heel ver gevingsgezind. Humor, en om jezelf kunnen lachen, is een krachtige coping- strategie. Het zorgt voor ontspanning én is een uit stekend bindmiddel.'' 1 THUIS OEFENEN HELPT FRUSTRATIE TE BETEUGELEN Bladluizen, slakken, witte vliegen. Ze kunnen aardig in de weg zitten in de (moes)- tuin. Bestrijd ze makkelijk met zelfgemaakte extracten. Brandnetel Van brandnetels maak je een goed extract tegen de witte vlieg (in de serre) en bladluizen. Laat t kilo verse bladeren één tot twee dagen (niet langer) trekken in to liter regenwater. Filter het en gebruik onverdund. Voeg per liter water een dopje vloeibare zeep of eetlepel groene zeep toe, en een eetlepel plantaardige olie (bij voorbeeld zonne bloemolie). Zo blijft het aftreksel beter aan de bladeren kleven. Spuit het over de geplaagde planten en de onderkant van de bla deren. Herhaal na een regenbui. Rabarberblad Het aftreksel van rabarberbladeren helpt tegen bladluizen, koolvliegen en rupsen die vaak in de buxus of op kolen in de moestuin zitten. De werkzame stof is het licht giftige oxaalzuur. Je kunt dus zelf beter geen rabarberblad eten. Versnipper 500 gram bladeren in 1 liter regenwater en laat 48 uur weken. Filter, voeg een eetlepel groene zeep en een eetlepel plantaar dige olie toe en bestuif het puur Bladluizen houden niet van de sterke geur van knofloof. Zet er daarom 'plantenthee' van op de geplaagde planten. Verse rabarberbladeren zijn overi gens ook goede slakkenvallen. Leg het blad 's avonds op een vochtige plek in de tuin; de slakken kruipen er graag onder, 's Ochtends kun je ze verzamelen. Of bedek er je compost- hoop mee, tegen de verdamping. Knoflook Plaaginsecten zoals bladluizen en spintmijt (een vervelende plaag bij kamerplanten, aubergines en kom kommers) houden niet van de sterke geur van knoflook. Zet er daarom 'plantenthee' van. Snijd een bol knoflook in stukken en giet er een liter heet water over. Gebruik regenwater: leiding water laat witte vlekken achter op de bladeren van je (kamer) planten. Laat minstens 24 uur trekken. Zeef en voeg twee eetle pels groene zeep en een eetlepel plantaardige olie toe. Zo'n vette film ver stikt de insecten. Verne vel met de plantenspuit tussen en onder de bla deren, op een bewolkte dag of's avonds. De druppels kun nen bij felle zon vlekjes op de blade ren achterlaten. GO ZATERDAG 17 JULI 2021 Maak met brandnetel je eigen insectenspray FOTO'S STEVEN RICHARDSON ,,'Een tent of vouwwagen Bij opzetten van de tent Je kunt een deel van - Leo van Marrewijk Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste voor de zomer. Ik ga op vakantie en neem mee... een water dicht alibi. Dat is althans het doel van Overboard!, waarin je een femme fa tale speelt die haar (on trouwe) vent midden op de oceaan een zet over de reling geeft. Een 'whodunit' is deze gemeen-geestige game allesbehalve, want jouw schuld staat als een paal boven water. Vraag is al leen of je de andere pas sagiers van het cruise schip weet wijs te maken dat er in jou geen ijskoud secreet schuilt. Als het lukt om acht uur de ver moorde onschuld te spe len door in deze interac tieve detectivestrip de juiste dialogen te kiezen en dingen te doen, ga je vrijuit. Zo niet, beland je bij aankomst in New York direct achter tralies en begin je van voren af aan. Tot je de perfecte misdaad hebt gepleegd. Overboard! €13 voor PC en Nintendo Switch €7 voor iOS Als je op een tro pische dag een zonnesteek wilt voorkomen, ga je niet met een plas tic fles op je kop lopen. Ténzij het een fles is die tot een Buff-sjaal is gere cycled. 95 procent van deze zijdezachte ko kersjaal was ooit plas tic. De makers zeggen in 25 jaar ruim acht miljoen plastic flessen te hebben verwerkt. De sjaal is ook nog eens multifunctioneel; in een handomdraai verandert hij van nekbeschermer in een bandana of geïm proviseerd mondkapje. Hij is verkrijgbaar in tal van designs. Buff Coolnet UV+ vanaf €14 Het lijkt een wijsheid uit de tech-industrie: alles wordt spontaan een factor cooler met een laser. Vandaar dat stofzuigerfabrikant Dyson zijn snoer- en zakloze topmodel een upgrade gaf. Daarmee is de Dyson V15 Detect Absolute niet automatisch ge transformeerd in een lasergun, want de technologie wordt ingezet voor zaken van meer praktische aard. Om stiekeme, opvallende vuiltjes te detecteren dus. Verkeer je in de veronderstelling dat de vloer al brandschoon is, dan helpen de in het laserlicht op lichtende stofdeeltjes je uit de droom. Dat vereen voudigt de jacht. Het kleurendisplay aan de achter zijde vermeldt ook nog eens de grootte (of beter ge zegd: de kleinte) van het opgezogen vuil. Verre van essentieel of goedkoop, maar dat saaie stofzuigen wordt er wel onnoemelijk veel gaver door. Dyson V15 Detect Absolute €700 LAURENCE MACHIELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63