Rijkswaterstaat: recreanten moeten rivieren nu echt mijden B," 5 3-7"^ mm Sterke stroming ÉS - Wat steeds duidelijker wordt, is dat de dijken in het zuiden na het hoogwater van 1993 en 1995 niet genoeg versterkt zijn om regenval van deze orde aan te kunnen. In Noord-Limburg zijn gisteren liefst zeventien plekken aangewezen waar de hoge waterstand dijken en kades kan verzwakken of zelfs doen bezwijken. Ook daar worden daarom duizenden mensen geëva cueerd. Achteraf gezien sprak Patrick van der Broeck, dijkgraaf van het waterschap in Limburg, profeti sche woorden toen hij in 2018 te gen de regionale omroep L1 zei dat de dijkversterking langs de Maas veel te traag verliep. ,,Mijn ramp scenario is dat we hier over een paar jaar weer staan, maar dan midden in het water." In Valkenburg blijkt dat zelfs een link met het hogere geen soe laas meer biedt als het water een maal vrij spel heeft. In de Nicolaas en Barbarakerk stond het water woensdagnacht ruim een meter hoog. Veel oude kunstschatten lie pen schade op. Een eeuwenoud marmeren heiligenbeeld ligt als stille getuige in stukken opgebaard in een hoekje van de kerk. Niemand weet zeker of de ko mende dagen meer plekken in Ne derland geteisterd gaan worden door overstromingen, na de cata strofe in Limburg. ,,We hebben geen glazen bol'', zegt de woord voerder van minister Cora van Nieuwenhuizen (Water). „Rijks waterstaat heeft echt alles gecheckt: van keringen tot uiterwaarden. Maar deze situatie doet zich eens in de honderd jaar voor. We weten dus niet precies wat we kunnen verwachten.'' Vandaag nadert de piek van het hoogwater Venlo. Maandagochtend bereikt de piek het plaatsje Mook, op de grens van Limburg, Gelder land en Brabant. Maar de stroming is sterk en de voorspellingen wor den voortdurend bijgesteld. ,,Voor Zuid- en Midden-Neder land geldt: pas op, het water komt eraan'', zegt Eric van Beekendonk van Rijkswaterstaat. Waar een stad als Maastricht nét aan overstromin gen ontsnapte, hoeft dat voor an dere plaatsen niet te gelden. ,,Het water perst zich met zo'n 3200 kuub door de Maas, dat is een gi gantische hoeveelheid.'' Toch zal de situatie rond de Waal, Rijn en IJssel niet zo bedreigend worden als in Limburg, verwacht dijkgraaf Dirk-Siert Schoonman, bestuurder bij de Unie van Water schappen. ,,De afgelopen jaren is fors geïnvesteerd in Ruimte voor de Rivier-projecten en dijkverzwa ring. We kunnen risico's natuurlijk niet helemaal uitsluiten, maar het Voortgang hoogwater lijkt erop dat we de afvoer van water richting Noordzee onder controle hebben. Uiterwaarden en weilan den zullen vollopen, maar daar zijn we op berekend.'' Op verschillende plekken in het land is dijkbewaking ingesteld. ,,Als er zwakke plekken zijn, kunnen we die op tijd ontdekken'', zegt Schoonman. Dat het toch misging in Meerssen wijt Schoonman aan een 'unieke combinatie' van facto ren. Door hevige regenval begin deze maand wSs de Limburgse dijk al verzadigd. Daar kwamen nog eens de zware stortbuien van afge lopen week bij én de aanvoer van extreem veel water via de Maas. Zomer Een extra bijzondere omstandig heid is dat het nu zomer is. Meestal kampt Nederland met hoogwater in de wintermaanden. ,,Dan zijn de uiterwaarden vaak leeg, maar nu graast er vee en zijn er veel cam pings'', zegt Van Beekendonk van Rijkswaterstaat. ,,De overlast is dus extra groot.'' Op allerlei plekken worden campings ontruimd. Van Beekendonk houdt z'n hart vast voor alle recreanten die dit weekeinde eropuit trekken. ,,Wij willen iedereen waarschuwen: doe het niet, ga niet recreëren in de om geving van rivieren en uiterwaar den. Want er drijft ontzettend veel afval rond in het water: grote tak ken, bouwmateriaal, olie en zelfs hele caravans. Het is echt gevaarlijk om te gaan zwemmen of met een bootje of jetski het water op te gaan.'' zaterdag 17 juli 2021 Stilt! k HM M Een inwoner van Meerssen probeert te redden wat er te redden valt in zijn ondergelopen woonkamer. FOTO JORIS VAN GEN- NIP M In de sport hal van Baarlo wordt een noodopvang ingericht door medewerkers van het Rode Kruis. FOTO ARIE KIEVIT M Bewoners kijken in het centrum van Roermond naar het hoge water op de plek waar de Roer in de Maas stroomt. John Roks probeert met de moed der wanhoop de modderboel in sfeerwinkel Mooi Zo in Valkenburg op te ruimen. foto adr Een peilschaal in het centrum van Roermond zegt alles. foto anp waterschap limburg De massa's water die nu richting zee stromen, zorgen ook de ko mende dagen voor grote over last. Rijkswaterstaat waar schuwt recreanten om rivieren en beken niet op te zoeken: de sterke stroming sleurt drijfhout en zelfs hele caravans mee. Peter Winterman Den Haag Dit is een voorspelling van Rijkswaterstaat. De piek van het hoogwater verplaatst zich langzaam stroomafwaarts. Nijmegen rtogen 3oschH Maandagochtend: piek hoogwater bij Mook Nacht zaterdag op zondag: piek hoogwater bij Venlo Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5