ffl Dag huis En nu mijn tent uit! Kunnen we beter uv-werende kleding dragen dan zonne brandcrème gebrui ken? Hellen van Rees (34), mode ontwerper en tex- tielonderzoeker aan Hogeschool Saxion, maakt de stof. m 15 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Kun je eindelijk genieten van een vakantie, krijg je een zonnesteek. Alles over deze en negen andere vakantiekwalen - met advies wat ertegen te doen. c pagina 16 Hoe laat je je huis goed achter als je met vakantie gaat? Met deze checklist kom je bij thuiskomst niet voor onaangename ver rassingen te staan. c pagina 18 De tent opzetten zonder ruzie te krijgen met je partner: Ad Vingerhoets geeft advies hoe het je deze zomer wél lukt. Tipje van de sluier: lach om jezelf als je staat te klungelen. c pagina 19 TIPS VAN DE EXPERT ,,Uv-kleding is gemaakt van een stof die op zo'n manier is geweven of ge breid, dat die veel uv A- en uv B-stra ling tegenhoudt. Er kan ook een filter aan toegevoegd zijn: een coating van stoffen die ook in zonnebrandcrème zitten, zoals titaniumdioxide en zinkoxide. Er zijn uv-shirts, broeken, zwemkleding en hoeden. Je kunt ze kopen bij bijvoorbeeld Decathlon en Hema. Ze weren uv A- en uv B-stra ling. Dat is de straling van de zon die ervoor zorgt dat de huid respectieve lijk veroudert of verbrandt. Voor bijvoorbeeld surfers, zwem mers, strandgasten en kinderen die in de zon spelen is het zeer geschikt, want uv-kleding voorkomt huidbe schadiging. De huid onder de kleding hoefje niet in te smeren. Als uv-kle- ding is getest, hangt er een zonbe- schermingsfactor tussen de 30 en 50 aan. Die factor geeft weer hoeveel straling de kleding tegenhoudt. Fac tor 50 betekent dat het kledingstuk minimaal 98 procent van de uv A- en uv B-straling tegenhoudt." ,,Vooral de dichtheid van de stof. Hoe dichter de stof geweven is, hoe hoger de bescherming. Gebreide kleding stukken, zoals T-shirts, bieden bij eenzelfde garensoort en hetzelfde gewicht meer bescherming dan geweven kleding zoals blouses. Het maakt ook uit of je ermee het water ingaat. Vooral natuurlijke producten, zoals katoen, laten als ze nat zijn veel meer straling door dan wanneer ze droog LOSSE KLEDING BESCHERMT BETER Los is fijn zijn. Ze nemen water op en dat zorgt voor ander gedrag van het textiel. Het gaat meer hangen en de vezels plak ken meer aan elkaar. Synthetische vezels blijven meer gelijk en zijn daardoor betrouwbaarder als je er mee het water ingaat. Ook is het zo dat hoe donkerder de kleding is, hoe meer uv-straling die tegenhoudt. c Niet dubbel smeren c Op het oog Niet voor niets dragen woestijnvol keren vaak lange, donkere gewaden.'' ,,Uv-kleding is zeker prima om te dragen. Een groot voordeel is alleen al dat er minder zonnebrandcrème in zee terechtkomt. Het is vettig spul dat schadelijk is voor het zeeleven. Let wel op dat je de onbedekte delen goed insmeert en vergeet bijvoor beeld je handen niet. Blijf altijd zelf goed opletten. Als je de zon op je huid voelt branden, laat je kleding onverhoopt toch veel straling door en moet je actie ondernemen. Als uv-kleding goed haar werk doet, word je daaronder niet bruin.'' Waarom ben je zonbeschermende kleding gaan maken? ,,Voor het BNN-programma We gaan het maken heb ik kleding bedacht voor een man die wegens zijn auto-immuunziekte lupus geen zon licht verdraagt. Als hij maar een minuut buiten is, krijgt hij zweren, blaren en ontstekingen op zijn bo venlichaam. Ik heb veel verschillende textielsoorten getest op hun door laatbaarheid van uv-straling. Uiteindelijk heb ik een gezichts masker gemaakt van lamsleer en een coltrui met lange mouwen van meer dere lagen zwart katoen. Omgere kend had het pak een beschermings factor van zo'n 52.000. Het werkte erg goed: hij heeft er voor het eerst mee buiten gevoetbald met zijn zoons. Omdat er maar een paar men sen op de wereld zijn die deze ziekte in zo'n heftige mate hebben, zal dit pak alleen op aanvraag worden gemaakt.'' ,,Wassen zorgt voor slijtage. Vooral de droger geeft veel schade, omdat de vezels van de kleding hierin loslaten. Laat je uv-kleding liever aan de lijn drogen en was altijd volgens voor schrift. Heeft de kleding een coating, dan zal die er door het wassen lang zaam afslijten. Was ook deze kleding altijd volgens voorschrift en zeker niet te heet, anders gaat het laagje en daarmee de bescherming verloren. Er bestaat uv-wasmiddel, zoals UVwash, waarmee je een nieuwe coating op kleding kunt aanbrengen om die tijdelijk meer uv-werend te maken. Dat werkt alleen op natuur lijke stoffen, zoals katoen en linnen.'' GO ZATERDAG 17 JULI 2021 'De zon in? Uv-shirt aan!' CARIN RÖST Hoe werkt uv-kleding? Wat bepaalt hoeveel straling een kledingstuk doorlaat? Let erop dat uv-kleding niet te strak zit. Als het uitrekt, komt er meer stra ling doorheen. Loszittende kleding beschermt beter. FOTO ERIC BRINKHORST Smeer de huid onder je uv-kleding niet in met zonnebrandcrème, dat is dubbelop. De kleding biedt voldoende bescherming. Je kunt zelf inschatten hoeveel uv-straling een kledingstuk tegen houdt. Kun je erdoorheen kijken als je het tegen het licht houdt, dan zal er ook meer straling doorheen komen. Is er een zwarte en een witte versie van een kledingstuk, dan is de zwarte beter. Kun je op het strand beter uv-kle- ding aandoen dan zwemkleding? Hoe houd je uv-kleding goed in de was?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59