kans groter dat de nieuwe centrales er komen OTmnnrni 13 'We produceren nu 8 procent van onze behoefte aan energie met wind en zon' verstandig is. Wolters kijkt er niet van op. Hij wacht geduldig op groen licht. Er is al wel draagvlak in Zee land, bij de gemeente, de provin cie en het bedrijfsleven voor meer kerncentrales. Het hoogradioac- tief afval wordt opgeslagen bij de Covra, een gespecialiseerd bedrijf in Vlissingen-Oost op nog geen kilometer van de kerncentrale. Eerst anderhalve eeuw in de vloer van het gebouw en daarna ver dwijnen de vaatjes met radioac tief afval voor tienduizenden ja ren diep onder de grond. Hoe dat precies moet, is nog on bekend, dat is ook de voornaamste kritiek van tegenstanders. Hoe lossen we het afvalprobleem op? Zit het over duizenden jaren nog steeds veilig in de roestvrijstalen vaten diep in de bodem? Ook dat probleem zette Lubach in per spectief: het afval van kernenergie kün je tenminste opslaan, het af val van kolen- en gascentrales vliegt de lucht in en warmt zo de aarde op en vervuilt de lucht. Buiten malen de windmolens én schijnt de zon; een prima groene- stroomdag. Wolters: „Nederland produceert nu 8 procent van onze energiebehoefte met wind en zon. Dat is heel erg weinig. Mensen hebben thuis groene stroom en denken: We zijn er wel ongeveer, maar de stap naar 100 procent is enorm. De kerncentrale levert on geveer 3 procent. Dat kan 20 pro cent worden als we twee nieuwe 1500 megawatt centrales bouwen. Onze kerncentrales kunnen dan de buffer zijn voor de grijze dagen zonder zon en zonder wind.'' Ook op prijs zegt Borssele te kunnen concurreren. „Wij produceren nu een kilowattuur elektriciteit voor 4,5 cent en de marktprijs is van daag 8 cent, dan kun je met gemak een kerncentrale exploiteren. De financieringslasten van deze cen trale zijn natuurlijk laag - hij is ooit gebouwd voor 250 miljoen gülden. Met de nieuwe centrales kunnen we voor 5 tot 7,5 cent pro duceren, afhankelijk van de rente waarvoor we moeten lenen.'' Wolters: ,,Waardoor de discussie kantelde? Arjen Lubach. Door één uitzending van Zondag met Lu bach over kernenergie uit 2018 is er enorm veel veranderd. Hij heeft voor ons ontzettend veel goeds gedaan.'' Lubach schetste bij de VPRO aan de hand van cijfers hoe ge vaarlijk kernenergie feitelijk is. 'De kernramp bij Fukushima telde één dode, de man die de straling ging meten.' Door de tsu nami zelf verloren meer dan 18.000 mensen het leven. En het aantal doden door ongelukken en luchtvervuiling door kolencen trales is per terrawattuur opge wekte elektriciteit 350 keer hoger dan door kernenergie. De ramp zalige gevolgen van de opwar ming van de aarde door CO2 -uit stoot komen daar nog bij. Lubachs uitzending over kernenergie is al leen al op YouTube inmiddels 2,3 miljoen keer bekeken. Wolters: ,,Sinds een jaar of twee kun je het op een feestje weer over kernenergie hebben. Vroeger vertelden onze mensen echt niet zomaar dat ze op de kerncentrale werkten. Je kreeg altijd vragen en discussie. Er was zo veel weer stand. Collega's die hier al heel lang rondlopen, zeiden vroeger zelfs tegen hun kinderen: vertel het maar aan niemand. Dat is nu veranderd, nu willen mensen er juist alles over weten.'' De trots is terug in Borssele. Ze zijn grootle veranciers van groene stroom. Dat beseffen VVD-leider Rutte en D66-leider Kaag ook. Kern energie is een van de punten waar zij deze zomer het hoofd over bre ken. Wolters: ,,Twee nieuwe cen trales kosten 20 miljard euro. Dat willen we natuurlijk wel terug verdienen. Dat kan niet als er tij dens de bouw of na oplevering steeds nieuwe eisen van de over heid komen. We gaan niets nieuws ontwikkelen maar willen een EPR, een European Pressuri sed water Reactor, bouwen. Die staan al in China en zijn in Frank rijk, Engeland en Finland in aan bouw. Een beproefd nucleair con cept, zo uit het schap.'' Wolters hoopt dat zijn wensen hoog op het lijstje staan van Rutte en Kaag. Adviesbureau KPMG stelde vorige week in een onderzoek in op dracht van de Tweede Kamer dat marktpartijen wel degelijk bereid zijn om te investeren in nieuwe kerncentrales en dat langer open houden van de huidige centrale GO ZATERDAG 17 JULI 2021 wasmand om in de wasserij van de centrale gereinigd te worden. De officieuze lezing is dat in '74, het jaar dat Nederland het WK voetbal verloor van Duitsland, er nog veel Duits personeel van bouwer Siemens rondliep. De overdaad aan oranje was een pesterijtje. 'We verloren de finale maar wonnen een kerncentrale.' 1979: Demonstratie tegen de kerncentrale in Borssele. FOTO NATIONAAL ARCHIEF Ti 'Attentie, attentie, Romeo Lima Delta wordt ingestart', klinkt door de intercom door heel het gebouw. Een pomp die nog bui ten gebruik was als gevolg van de splijtstofwissel wordt gestart. ,,Het Nato-alfabet wordt ge bruikt om ieder misverstand voor te zijn. Dus niet de RLD, want stel dat je een onduidelijke spreker hebt. We willen geen ri sico lopen. Risico is kans x ge volg. En de gevolgen kunnen groot zijn. En er is altijd een vei ligheidsrisico. Dat is niet nul, daar moet je eerlijk over zijn.'' Schoonmaker Ekrem en zijn col lega dragen groene overalls. Zij maken de vloer, leuningen, knoppen, relingen, werkelijk alles in de reactorkoepel schoon met speciale alcohol. Vorige week was het deksel van het re actorvat eraf en je weet maar nooit. ,,Hier mag je lopen, binnen de lijnen blijven, dat is schoon.'' In een andere ruimte in de eigen wasserij wordt alles wat binnen is geweest weer gewassen. Het personeel draagt oranje kle dij. Zelfs de sokken en het on dergoed zijn oranje. Dat is ge daan om duidelijk onderscheid te maken welke kleding in de centrale moet blijven. Wie uit- klokt, kleedt zich volledig om, alles wat oranje is gaat in de ,,Je slof aan de binnenkant vast pakken en uitdoen, de vloer niet meer aanraken en dan met dat been over de reling in de andere ruimte stappen. Die slof in die wasmand en dan je andere slof. Niet de buitenkant aanraken.'' Het vergt wat balanceeracroba- tiek om de opdracht uit te voe ren. De controlekamer waar dag en nacht de kernreacties wor den gecontroleerd, is verboden terrein. Onverwacht bezoek zou de concentratie kunnen versto ren, en fouten maken in een kernreactor wil je niet. Een paar keer per jaar gaan de operators naar een simulator in Duitsland waar de controlekamer tot op de millimeter is nagebouwd om te oefenen op storingen en rampspoed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57