Bij ieder protest tegen windmolens en zonneparken wordt de 'Decennia was de discussie over kernenergie vooral een emotionele discussie' 12 ZATERDAG 17 JULI 2021 GO nog aan het woord. Politici en in dustriëlen die hier kwamen, von den het vaak fantastisch, maar eenmaal buiten durfden ze er niks meer over te zeggen.'' Elk jaar wordt een kwart van de staven verwisseld. Het water be schermt tegen de straling van de staven. In Frankrijk, met 56 cen trales hét kernenergieland van Europa, zullen ze over een paar jaar weer opgewerkt worden om vervolgens weer vier jaar energie te leveren. Aan de wand hangen vluchtgasmaskers die het perso neel een kwartier zuurstof bie den voor het geval er radioac tieve stoom zou ontsnappen. Aan de overzijde bevindt zich een noodsluis voor het perso neel als het ooit fout zou gaan. Hij is nog nooit nodig geweest. „Alleen om te oefenen.'' Ooit waren er plannen voor zeven kerncentrales bij Borssele. De pa len voor nummer twee zaten zelfs al in de grond. ,,Toen kwam de ramp bij Tsjernobyl in 1986, een nieuwe centrale was even niet op portuun.'' Demonstraties volgden. De 'Atoomenergie Nee bedankt'- buttons en posters hingen overal. Nu, 35 jaar later, neemt de ratio de discussie over kernenergie lang zaam over. Bij ieder protest tegen windturbines op land of op zee, bij iedere kritische noot over zonne parken die de grond eronder ver stikken, wordt er naar kernenergie gekeken. Gevaarlijk centrales als die in Tsjernobyl zijn er niet meer. En kan Nederland zich veroorlo ven om nee te zeggen tegen een kans om één vijfde van de elektri citeitsbehoefte te vergroenen? VERVOLG VAN PAGINA 11 Wolters schetst een toekomst beeld medio jaren 30. Als dan Borssele 1 (500 megawatt) nog open is en ook Borssele 2 en 3 (elk 1500 megawatt) zijn gebouwd, dan staan er langs de Westerschelde centrales die samen 3500 mega watt vermogen hebben. Genoeg voor één vijfde van de Neder landse elektriciteitsbehoefte. ,,En kernenergie heeft nauwelijks ruimte nodig. Wij hebben hier ge noeg plaats om er twee bij te bou wen.'' Geen kernenergie in Neder land kan ook. Maar dan moeten er 4400 windturbines worden ge bouwd, of een zonnepark met 70 miljoen zonnepanelen. Heel de provincie Zeeland zou nodig zijn om al die 150 meter hoge windmo lens en zonnepanelen kwijt te kunnen, inclusief de grond waar nu huizen, duinen, boerderijen en bedrijven staan. Fifty-fifty schat Wolters de kans dat de nieuwe kerncentrales er ko men. En bij ieder protest tegen windmolens en zonneparken wordt die kans groter. „Decennia was de discussie over kernenergie vooral een emotionele discussie. Voorstanders zagen het als een op lossing voor het energieprobleem. Tegenstanders schetsten het beeld van hele bergen radioactief afval, terwijl al het afval dat deze kern centrale produceert in zijn bestaan in anderhalve zeecontainer past. Twee zeecontainers als de levens duur verlengd wordt. Ik begrijp de emoties wel, er zijn immers in de wereld een paar fikse ongelukken met kernenergie ge weest. De weerstand was zo enorm. Op basis van emoties kun je niet discussiëren. Door het ta boe dat er op kernenergie zat, kwamen alleen de tegenstanders Daar zijn ze. In een twaalf meter diep kobaltblauw verlicht bad staan tientallen staven met splijt stof in het gelid. Het blauwe water lijkt te trillen. De staven met uranium zijn een paar dagen eerder uit het reactorvat ernaast gehaald. Met een kraan die 30 ton kan tillen, was de kap van het reactorvat getild. De vier turbines maken een oor verdovend lawaai. Zonder oor- kappen mag je er niet binnen. Vanaf de turbinevloer lopen de hoogspanningskabels naar de dichtstbijzijnde mast, zo het Ne derlandse elektriciteitsnet in. In een warmtewisselaar conden seert de stoom weer; het koel water stroomt de Schelde in. Via een luchtbrug is er een verbin ding met de koepel waarin de kernreactor zich bevindt. Geen touchscreens in de ronde pro ductiehal rond het reactorvat, wel grote schakelaars en knop pen. „Analoge techniek met ka bels uit de jaren '60. Er beston den nog geen usb-poorten en wifi. Groot voordeel: De kerncen trale is niet te hacken.'' Een beveiliger wijkt niet van de zijde van de verslaggever en de fotograaf. ,,Vraag bij alles wat je wilt fotograferen of het mag. Dit mag dus niet op de foto.'' Hij wijst naar de sluis met stalen deur die naar het hart van de centrale leidt, de kernreactor zelf. Niemand hoeft te weten hoe je er binnenkomt en hoe dik de deur is en hoe die is afgesloten. Weer volgt een controle in een geigertellerpoort. Er moeten sloffen óver de sloffen óver de veiligheidsschoenen, plus een stofjas en nieuwe veiligheids helm, handschoenen en bril. On derdruk moet voorkomen dat er ook maar één stofdeeltje ont snapt. Een scan van de hand palm van de beveiliger gecombi neerd met een pasje opent de sluisdeur. Het is warm in de koe pel. De stalen crèmekleurige bin nenwand toont dikke lasnaden. De exacte dikte van de stalen wand en de koepel van gewa pend beton zijn geheim. Naar schatting is die dikte tussen de een en anderhalve meter, ge noeg om onheil van binnen én van buiten tegen te houden. Splijtstofstaven staan in kobaltblauw licht onder water voor koeling. De kleding van het personeel verdwijnt elke dag in de eigen wasmachines. fotos arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56