'Kernenergie weer bespreekbaar, met dank aan Arjen Lubach' 11 Kernenergie staat weer op de politieke agenda. Dit keer niet om kerncentrale Borssele te sluiten, maar juist om open te houden en twee nieuwe centrales bij te bouwen. Inzet: een CO2- zuinig bestaan. Een kijkje in het blauwe hart van de kerncentrale. 'Reactorvat kan tien tot twintig jaar langer mee, denken we' Vele eisen en maatregelen, waaronder beschermende kleding, moeten de veiligheid van het personeel waarborgen. fotos arie kievit TON VOERMANS ^0 ive, four, three, two, one. None m contamina tion. Please walk through' De geigertellers van de kerncentrale in Borssele hebben niets kunnen meten en de glazen schuifdeuren van het scanhokje openen zich. De eerste van de vier controles op ra dioactiviteit zit erop. Iedereen die de kerncentrale Borssele betreedt, wordt doorgemeten. Want wie bijvoorbeeld kort daarvoor een ra- diotoxicologisch onderzoek in het ziekenhuis zou hebben gehad, is een ietsjepietsje radioactief, ge noeg om de alarmbellen in Bors- sele af te laten gaan. Als er een be smetting is, wil men weten of de bezoeker dit al bij zich had of dat het in de kerncentrale is gebeurd. Kolencentrale Pal naast de kerncentrale wordt het omdenken in onze energie voorziening zichtbaar. Sloopkra- nen nemen hapjes uit de oude ko lencentrale, de beeldbepalende ro kende 175 meter hoge schoorsteen is al afgebroken. Die tijd is voor goed voorbij. Verderop ligt een zonnepark met meer dan 60.000 zonnepanelen en draaien de windturbines in de harde wind. Boven de dijk schieten de kites van surfers op de Westerschelde als enorme gekleurde meeuwen heen en weer. ,,Ze komen hier graag surfen, bij de uitlaat van ons koelwater is het tropisch warm en die paar graden verschil zijn lekker als je erin valt'', zegt directeur Carlo Wolters van energiebedrijf EPZ, de exploitant van de kerncentrale. Het is zonnig en er staat windkracht 5. ,,Zo moe ten we het doen. Windenergie, zonne-energie én kernenergie.'' In 2003 had de kerncentrale al gesloten moeten worden. Maar met de inkt onder het verdrag van Kyoto - waarin regeringen beloof den de CO2 -uitstoot te beperken - nog vochtig, was dat geen optie. Kernenergie stoot geen gram CO2 - Directeur Carlo Wolters uit, maar levert wel enorm veel energie. In de Kernenergiewet is nu opgenomen dat Borssele in 2033 moet sluiten. Wolters: „Waarom? Het reactor vat kan nog tien of twintig jaar langer mee, denken we. Dat willen we graag onderzoeken. Als onze kernreactor een mens was geweest was het zeker geen grijsaard, hooguit een kwieke veertiger. De centrale is weliswaar in '73 in ge bruik genomen, maar wordt elke tien jaar helemaal opnieuw beke ken en vergeleken met de stand van techniek en veiligheidssyste men van dat moment. Als we Borssele openhouden, behouden we ook de knowhow en de infra structuur voor kernenergie. En dat is een mooie opstap naar nieuwe nucleaire energie. Sluiten is onver standig. De toenmalige minister van Economische Zaken en Kli maat heeft ons vorig jaar gevraagd wat er nodig is om Borssele open te houden. Hij had het inzicht dat we in de toekomst een behoorlijk energieprobleem hebben.'' GO ZATERDAG 17 JULI 2021 De trots is terug bij kerncentrale Borssele LEES VERDER OP PAGINA 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55