Lale Gül Klimaatverandering is als een atoombom Dierenmens Het sprookje van Overasselt V. 'We legden dekens onder de staldeur tegen de tocht 10 De enige oplossing van het klimaatpro bleem is om onze krachten te bundelen Van de week sprak ik de Amerikaanse familieleden van mijn vriend die op vakantie waren in Nederland. ,,We willen het ons voortaan financieel kunnen veroorloven om elke zomer hier door te brengen en elke winter in de VS. Want in de zomer is het daar onleefbaar geworden, veel te heet'', vertelden ze. Ook mij waren de nieuwsberichten niet ontgaan. Canada en het noordwesten van de Verenigde Staten wer den de voorbije weken geconfronteerd met een ongekende hitte. Ongeveer 260 kilometer ten noordoosten van Vancouver werd in de Canadese gemeente Lytton een temperatuur van maar liefst 49,6 graden opgetekend. Het vorige record in Canada bedroeg 45 graden. Die recordbrekende hittegolf in delen van de VS en Canada was vrijwel onmogelijk zonder de invloed van door de mens veroor zaakte klimaatverandering, zeggen vooraanstaande wetenschap pers. Klimaatverandering, veroorzaakt door de uitstoot van broei kasgassen, maakte de hittegolf minstens 150 keer waarschijnlijker, menen ze. Een van deze wetenschappers is Maarten van Aalst, hoogleraar aan de faculteit Geo-Infor- matie Wetenschappen en Aardobserva tie van de Universiteit Twente. Ook een groep van 27 wetenschappers van het project World Weather Attribution (WWA) analyseerde of de opwarming van de aarde van invloed was geweest op de waarschijnlijkheid dat een derge lijke intense hittegolf zich in de regio zou voordoen. Hun analyse onthult een ondubbelzinnige voetafdruk van door de mens veroorzaakte klimaatverande- ring. Nu rijst bij mij de vraag: wat gaan we hieraan doen? Wanneer maken we de stap om niet meer ellenlang te touw trekken over de vraag of het probleem überhaupt bestaat of de vraag of ons gedrag écht invloed heeft? Wanneer erkennen we dit probleem en kijken we naar oplossingen? Oplossingen die écht werken en geen oplossingen die de schijn ophouden en ons geweten sus sen. Denk daarbij aan de papieren in plaats van plastic tassen bij Primark en Zara, aan papieren rietjes en gerecycled papier bij je burgermenu, of het droog- blazen van je handen in een toilet van McDonald's. en het snakt naar een grote mondiale oplossing. In een ideale wereld worden landen niet geregeerd door presidenten die dit probleem ontken nen of wijzen naar andere landen en zeggen 'maar zij doen het ook niet, dus kan het mij rotten'. We hebben presidenten nodig die sa menwerken en alles op alles zetten om échte, baanbrekende veran deringen door te voeren, omdat ze inzien dat wij, inclusief toekom stige generaties, uiteindelijk wel veel geld hebben, maar daarvan niet kunnen ademen. In de vorige eeuw waren het de atoombommen die we moesten vrezen. Inmiddels zijn we erachter gekomen dat het gebruik daar van niet zo verstandig is, omdat we er dan met z'n allen aangaan. In deze eeuw is klimaatverandering één grote atoombom, als straf van God, en is de enige oplossing de krachten te bundelen. Op 4 mei was ze er getuige van hoe niet vier, maar acht beentjes door het ge boortekanaal van haar merrie hun weg naar bui ten vonden. De geboorte van een gezonde tweeling komt maar een of twee keer per jaar voor in Neder land en is levensbedrei gend voor veulens én moe der. Van der Staak haalde met haar miniatuurhengst Rising Game en zusje Rosa Evora dan ook krant en tv. ,,We hebben ontzettend veel geluk gehad'', zegt ze terwijl ze naar de kleintjes kijkt. Als fokker laat ze haar merries altijd kunstmatig insemineren, omdat een natuurlijke dekking er nogal lomp aan toe gaat. Hengst en merrie kunnen zich daarbij bezeren. Zodra de merrie drachtig is, maakt de dierenarts meer dere echo's. Worden er twee embryo's gezien - dat gebeurt regelmatig - dan knijpt de arts er eentje ka pot tussen zijn vingers. De veulentjes in Overasselt zijn dus levenskunste naars. Ze hebben zich wonderwel verstopt in de buik van hun moeder. Toen Van der Staak om één uur 's nachts de eerste voorbeentjes tijdens een perswee naar buiten trok, wist ze dat haar voorgevoel klopte: deze hoefjes waren heel klein, het moesten twee veulens zijn. Ze belde direct de dierenarts. Wat is precies het pro bleem met tweelingzwan gerschappen bij paarden? In de baarmoeder is niet voldoende ruimte voor twee placenta's, zegt de Utrechtse hoogleraar Tom Stout, gespecialiseerd in de voortplanting van paarden. ,Anders dan bij bijvoor- RISING GAME EN ROSA EVORA beeld een koe of een schaap, zijn er bij een drachtig paard over de hele binnenkant van de baar moeder verbindingen tus sen het slijmvlies en de membranen van het veu len. De placenta van een koe is efficiënter, die heeft minder oppervlakte nodig voor de uitwisseling van voedingsstoffen.'' Kortom, als er dan toch per ongeluk twee veulentjes in een paardenbaarmoeder innes telen, moet je hopen dat ze onderling afspreken dat ze allebei precies de helft van de uitwisselingsopper vlakte gebruiken. Maar meestal gaat het niet zo en blijft er eentje achter in de groei. Dat veulentje sterft dan al tijdens de zwanger schap of kort daarna. Het lichaam van de moe der is ook niet ingesteld op het dubbele baren. Soms willen de nakomelingen tegelijkertijd naar buiten en maken ze de merrie in wendig kapot. Als je be denkt dat alleen al de kos ten voor het zaad van een gewilde dekhengst kunnen oplopen tot 8000 euro, gaat het niet alleen om emotio nele schade. Financieel ge zien is een dood veulen (of moederpaard) voor een fokker ook een fikse tegen valler. Inmiddels duurt het sprookje van Overasselt voort. De veulens zijn nu ruim twee maanden oud en staan stevig op hun be nen. Ze zijn precies even groot. ,,De eerste dagen hebben we ze elke vijftien minuten bij hun moeder gezet om ze te laten drin ken", zegt Van der Staak. ,,Ook 's nachts. Het was nog koud, we legden de kens onder de staldeur te gen de tocht.'' Nu staat de tweeling de hele dag in de wei. Als ze een half jaar oud zijn, gaan ze naar een kudde bij een andere fokker. Daar leren ze de fijne kneepjes van het paard zijn. Pas op hun derde jaar keren ze terug bij hun eigenaar en worden ze bijvoorbeeld getraind als dressuurpaard. Voortplantingsprofessor Stout denkt dat de Overas- seltse veulens - als het goed met ze blijft gaan - even sterk kunnen worden als 'gewone' paarden. Van koeien is bekend dat de vrouwelijke helft van een tweeling soms onvrucht baar blijkt; ze heeft dan te veel mannelijke hormonen van haar broertje meege kregen (een 'kween'). De hoogleraar kent geen soort gelijke gevallen bij paarden. Een enkele keer leidt een tweelingdracht tot een bij zonder succes. Zo is de oma van het beroemde Ne derlandse dressuurpaard Totilas de helft van een tweeling. Totilas werd met zijn berijder Edward Gal drie keer wereldkampioen. Eind 2020 overleed deze wonderhengst aan koliek. Hij had toen naar schatting 700 nakomelingen op de wereld gezet, waaronder de in 2020 geboren (kernge zonde) Nederlandse twee ling Pacific en Phoenix. Lale Gül vervangt tijdelijk Saskia Noort. Ze schrijft over nieuws dat haar raakt. Er is een groot mondiaal probleem Lale Gül (23) is auteur van de bestsellerroman Ik ga leven en studeert af op Multatuli aan de VU. ZATERDAG 17 JULI 2021 GO Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. FOTO EQUIGENIEK Ze zijn om op te vreten, de twee donkerbruine veulentjes die in Overas selt door de wei dartelen. Maar hoe schattig ook, volgens Jeannette van der Staak is een tweeling 'de nachtmerrie van elke fokker'. Soort: Moeder: Trakehner Veulens: Koninklijk Warmbloed Paard Nederland Woonplaats: Overasselt Bijzonderheid: kerngezond Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54