mast 4 Terwijl Valkenburg ontwaakte uit een nachtmerrie, dreigde het gisteren ook in andere delen van Limburg heel erg mis te gaan. Een gebied bij Meerssen werd op stel en sprong geëvacueerd. ,,Ik sta helemaal te trillen. Het lijkt wel oorlog." zaterdag 17 juli 2021 Reportage Sander van Mersbergen Valkenburg nnie en Stuart Pike lopen er wat verloren bij op de weg die hun woon plaats Bunde k verbindt met Maastricht. Een witte handtas is het enige dat Annie bij zich draagt. Haar man Stuart heeft alleen een sporttas van Nike. Ze hebben net te horen gekregen dat ze hun huis moeten verlaten. In de dijk die Bunde beschermt tegen het water van het Julianakanaal, een vaar weg die zich bij Maastricht af scheidt van de Maas, zit een gat. Aanvankelijk riepen de autoritei ten de inwoners op naar de boven ste verdieping van hun huis te vluchten. Vijf minuten later ver andert het advies: enkele duizen den inwoners van Bunde, Geulle, Voulwames en Brommelen moe ten zo snel mogelijk hun woning verlaten. Gevreesd wordt dat de dijk ver der gaat breken, het water vrij spel krijgt en een gebied van pakweg vier vierkante kilometer onder water komt te staan. Annie staat te trillen op haar benen. ,,Al die sirenes, al die helikopters. Het lijkt wel oorlog. Ik kreeg ook zo'n noodwaarschuwing op mijn tele foon. We zijn onderweg naar vrienden in Berg en Terblijt. We hebben alles achter moeten laten." Bij het spoor - door de autoritei ten aangewezen als grens van de risicozone - is de exodus rond drie uur 's middags in volle gang. Auto's wachten in een lange rij tot ze het dorp uit kunnen. Anderen gaan te voet. In tegengestelde rich ting rijdt een eindeloze stroom le gervoertuigen, reddingswerkers en brandweerwagens het dorp juist in. De stemming is redelijk rustig. In Bunde werd een deel van de bewoners in de nacht van don derdag op vrijdag ook al geëvacu eerd - het is bijna routine. Toch is er ook wel angst. Diverse mensen verwijzen naar de gruwe lijke beelden uit Duitsland en Bel gië, waar het leed vormen aannam die Limburg voorlopig bespaard zijn gebleven. De oproep om het gebied te verlaten is door verreweg het grootste deel van de mensen opgevolgd. In de straten die door de politie tot verboden gebied zijn verklaard, is het muisstil. Eén vrouw wacht het water rustig Al die sirenes, al die helikopters. Het lijkt wel oorlog -Annie Pike thuis af: ze staat doodgemoede reerd bij de glasbak. Het geluid van brekende flessen is in de verre om trek te horen. Rond vier uur is het gat in de dijk dicht. Mensen slaken een zucht van verlichting. Een kilome ter of tien naar het oosten is zicht baar wat er kan gebeuren als het wél echt mis gaat. Daar ontwaakt Valkenburg uit de nachtmerrie die het stadje aan de Geul in de nacht van woensdag op donderdag over viel. De ravage is deze vrijdagmor gen ongekend groot. Weggeslagen Ruiten zijn kapot, stoepen zijn compleet weggeslagen. Vernielde auto's zijn door het water op wil lekeurige plekken achtergelaten. Midden op straat staan spullen - stoelen, kasten, flessen - die dui delijk ergens anders thuishoren. Een dikke laag zand en modder bedekt delen van de straten en stoepen. of het een beetje gaat? Vanoch tend dacht Petroesjka Roks nog wel. Nu wellen de tranen op, en is er geen houden aan. ,,Vandaag zou deze winkel elf jaar open zijn", zegt ze, terwijl ze uitkijkt op de ra vage in sfeerwinkel Mooi Zo, nor maal een toeristentrekker vol snuisterijen. Even verderop staat haar man John de modder van de vloer te vegen - hij doet althans een poging. Voorlopig zijn ze helemaal al leen. De kelder staat vol met water. Een pomp is er niet, daar is mo menteel een chronisch tekort aan. ,,Hier ligt voor vijftigduizend euro aan spullen in het water", zegt John, terwijl hij bijschijnt met zijn zaklamp. De elektriciteit is al sinds woensdagavond uitgevallen. Petroesjka weet het ook wel: het zijn maar spullen. ,,We wonen te genover een zorgcentrum", zegt ze, terwijl ze de tranen uit haar ogen veegt. ,,Die bewoners zijn door een tractor opgehaald om ge ëvacueerd te worden. Dat is pas echt erg." Bij Lunchroom Pattisserie Bongers, iets verderop, slaagt Pau- lien van Ogtrop er wonderwel in de moed er in te houden. Haar zaak is werkelijk compleet ver woest. ,,Wat moet ik ervan zeg gen", zegt Paulien met een glim lach op haar gezicht. ,,Doe mij de lockdown maar, haha. We leven nog, dat is het belangrijkste. Het water stond hier op het hele plein echt meters hoog. Van al die auto's daar op de parkeerplaats, zag je he lemaal niks meer." GO 'We leven nog, dat is het belangrijkste'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4