'Speciaal voor de liefhebbers, een paar flesjes biest' tjes. ,,Dat aanvullende zuivelpak- ket komt van zuivelboerderij De Westplaat in Sommelsdijk", ver telt boerin Esther Vermue. Doch ter Cynthia heeft nog een nieuw tje: ,,Over een paar weken komt er een ijsautomaat naast te staan, met boerderij-ijs uit Sprundel." Bij boerderij Prinsenhof zijn net twee kalfjes geboren. Vaste klanten weten het; dan verschijnt kort daarop een mededeling op de Facebookpagina: 'We hebben weer biest!' Boerin Esther Ver- mue: ,,Dan moet je snel zijn, want biest blijft maar twee dagen goed. De eerste biest is voor het kalfje zelf: dat krijgt drie dagen achter elkaar zes liter melk. Wat eventu eel over is van de tweede keer dat de moeder gemolken wordt - de tweede biest - verkopen we in de versautomaat. Normaal gesproken gooien we dat weg omdat we het niet mogen leveren in de tank, aan de melkfabriek. Maar er zijn mensen die juist die biest wil len. Die biest is heel bijzonder. Het immuunsysteem van een kalfje is - net als een menselijke baby - bij de geboorte nog niet goed ontwikkeld. In de biest zit ten antivirale, antibacteriële en ontstekingsremmende stoffen, die het immuunsysteem verster ken. Speciaal voor de liefhebbers halen we daarom een paar kaasjes uit de automaat en leggen er een paar flesjes biest in, voor 2 euro de liter. Dat is twee keer zo duur als onze gewone melk, omdat het zo bijzonder is." Kersentelers Vers geplukt fruit, zongerijpt aan de boom en hapklaar: dat stoppen de Zeeuwse kersentelers Johan Elenbaas uit Arnemuiden en Thijs van Overloop uit Katten- dijke in hun automaten bij de Agri-sneltank in Kruiningen en bloemisterij Wisse in Heinkens- zand. ,,We hadden er aanvankelijk nog vier uitgezet, op andere plek ken, maar we zijn er nu wel achter dat je ze niet zomaar ergens neer kunt zetten. Het concept is prima, maar er moet wel genoeg volk langskomen. Nu staan er vier te wachten op de ideale locatie. Het is even zoeken." Elders in Zeeland zijn automaten gevuld met ap pels, peren en zacht fruit. Wie zoekt naar een overzicht van versautomaten in Zeeland, komt terecht op sites als Fairsy.nl en Lekkerder.nl (stalle tjes langs de weg). Volledig zijn die echter niet. Jammer, vindt ook Iris Rijnsewijn van Fairsy. ,,Wij bestaan pas sinds 2020. Door co rona zijn mensen zich meer op hun directe omgeving gaan rich ten en heeft ook het lokaal inko pen doen een stimulans gekregen. Ons overzicht is nog verre van compleet. Wij horen het graag als iemand nog een adresje heeft dat erbij kan." GO ZATERDAG 17 JULI 2021 Hubrecht Janse van De Heerlijkheid in Wolphaartsdijk. foto katja van noort Mark en Marie-Antoinette Nijsten van Agri Nijsten in Krabbendijke. foto katja van noort Esther Vermue, boerderij Prinsenhof Cas Baas vult de boerderijauto maat bij met Walcherse bloem kool, zo van het land. Zoon Aron (10) en overbuurmeisje Connely Staal (9) helpen een handje. foto dirk-jan gjeltema Lynn van der Grift uit Hulst verkoopt op haar melk veehouderij producten van lokale ondernemers via een versautomaat. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49