Jan Vantoortelboom Barrel Bob In het nieuws Uit het nieuws Strandstel Steef en Daan ruimt op Met heel veel champagne gevierd DEZE WEEK IN Z Ik wil de wereld een beetje mooier maken 'Defamilie had alles in stilte versierd 2 6ANDOR DOETHETOP ZIJN EIGEN MANIER 10 HET SPROOKJE VAN OVERASSELT 11 KIJKJE IN HET BLAUWE HARTVAN DE CENTRALE Ik ben geen monteur, verre van, maar elke auto moet een batterij hebben f e gaan een weekje kamperen in Zuid-Frank rijk. Tenminste, dat is de bedoeling. Als Kei zerin Corona het goed vindt en haar achter de feiten aansjokkend immer kiftend gevolg, dat steeds maar weer op haar sleep probeert te stappen om haar pas te vertragen, in hun vrije tijd niet te veel met rode of donkerrode potloodjes gaat kleuren. Want rood werkt als een lap op een stier. Het is een wet matigheid in de geschiedenis dat verworven vrijheden niet zonder slag of stoot weer worden opgegeven. Dus het terug draaien van de versoepelingen zou wel eens de sporen in de flanken kunnen slaan bij het naar Coronabereden muildier dat de mens intussen is geworden. Maar goed. Vakantie dus! Steef de Ruiter loopt van Cadzand naar Scheveningen om het strand op te ruimen en Daan Strang van Den Helder naar Scheveningen en ruimt ook op. In elf loop- en op- ruimdagen willen ze van de Beach Clean-Up NL een succes maken. De start van de grote opruimactie is 22 juli. Steef en Daan zoeken nog mede-'ploggers', dus andere men sen die meelopen en helpen Ne derlandse Noordzeestranden schoon te maken. In 2019 liep Steef al de hele Ne derlandse kust af om te ploggen, ze is de enige vrouw in Nederland die dit alleen deed. Een jaar later deed Daan dit ook als enige man in Nederland. ,,Steef kwam toen ook meehelpen'', vertelt Daan, ,,de klik tussen ons was meteen ont- zettend groot en sinds eind 2020 zijn we een stel." Dit jaar lopen ze elkaar tegemoet. Steef doet het omdat ze er blij van wordt de wereld een klein beetje mooier te maken. Ze wil met Daan mensen meer bewust maken van problemen rond plastic en afval. Samen denken Steef en Daan dat een positieve ervaring zoals ploggen op het strand ook zorgt dat mensen op andere momenten minder afval maken en of meer opruimen. Ze zamelen tijdens de Beach Clean-Up NL ook geld in voor het WNF, voor projecten die werken aan een plasticvrije zee. Meer weten over de actie, zie de site plogsack.com/events. Daar kun je je aanmelden om mee te doen en om te doneren. Vooraf vond Annie Mes uit Mid delburg het erg spannend, haar 100ste verjaardag op maandag 12 juli 2021. Maar ze heeft het gevierd en goed ook. ,,Verspreid over twee dagen, vierden we het", vertelt Annie's zus Josy. ,,Ik moet nog heel wat flessen wegbrengen. Het ging met de ene champagnefles na de ander. Het is nu gelukkig weer voorbij", zegt Josy met een glim lach. Annie en Josy hadden heel wat aanloop, van vooral familie. In de etalage van de handwerk winkel aan de Pottenmarkt zijn de versieringen voor Annies verjaar dag nog te zien. Er zweeft een grote zilveren ballon met '100' erop. Een grote foto van de 100-ja- rige in een zilverkleurige lijst met rode rozen staat centraal in de eta lage. ,,'s Avonds om elf uur had de familie alles in stilte versierd", ver telt Josy. Annie had vooraf gefan taseerd over de mogelijke viering van haar verjaardag. Ze dacht er even aan om te gaan varen. ,,Met een rondvaartboot op de Ooster- schelde." Dat deed ze ook toen ze 85 jaar werd. Maar het feest voor haar 100ste verjaardag vierde ze dus boven de handwerkwinkel, op de voor haar vertrouwde plek, midden in Middelburg. Voor een vaartocht voelde ze zich toch net niet fit genoeg. gehoord. Maar hier was ik op voorzien. Nadat ik mijn vrouw die met een andere auto vol stuiterballen meereed gerust had gesteld en haar opmerkingen over ouwe barrels alweer was vergeten, pakte ik de startkabels, parkeerde ik haar auto naast Barrel Bob, opende gezwind de motorkap, maar vond de batterij niet. Verbazing. Bril even goed zetten en nog eens kijken. Bij nadere inspectie vond ik hem weer niet en daar kreeg ik toch even jeuk aan mijn kruis van. batterij hebben, dacht ik, terwijl ik zorgelijk keek naar de granaten op de achterbank die aan het ontpinnen waren. Ze draaiden verwoed de achterraampjes open, trokken de handles er bijna af en vroegen of het nog lang ging duren. Op zoek naar de batterij kwam ik uit bij de kofferbak. En ja, onder een vilten bedekking vond ik hem: twee keer zo groot als normaal. Net als mijn stresswaarden op dat moment. Startkabels erop, sleutel omdraaien en Barrel Bob bracht ons alsnog veilig en wel bij het zwembad waar vier uur no dig waren om de stuiterballen weer op hun normale ener gieniveau te krijgen. Ik kijk alvast uit naar de vakantie met Barrel Bob. mijn busje had verkocht aan twee Marokkanen uit Amster dam. Dat busje is jarenlang het vehikel geweest waarmee mijn grote gezin, zeskoppig, op vakantie ging en dit jaar zou het overbodig worden, want mijn zoon gaat zijn rijbewijs halen. Wederom: als Keize rin Corona dat goedkeurt. Dus kocht ik een oude voi- ture. Die zou dienen als werkautootje voor mezelf, en bovendien is het niet erg als de nieuwbakken chauf feur er een dozijn deuken in rijdt. Naam van de bolide: Barrel Bob. Dat betekent wel dat we dit jaar met twee au to's op vakantie gaan, want met zijn zessen kunnen we niet in één. Barrel Bob heeft geluk. Maar misschien staat dat geluk omgekeerd evenre dig op dat van de vakantie gangers. Vorige week was het ver jaardagsfeestje van mijn tweeling en Barrel Bob was ook van de partij. Na een schranspartij in de Mac in Terneuzen liepen de uitgela ten granaatjes naar Barrel Bob, trokken de portieren bijna uit hun hengsels en gingen luid kwetterend en tetterend plaatsnemen. Ze hadden er goesting in, merkte ik. Ze konden niet wachten. We zouden name lijk gaan zwemmen in de Rozenbroeken in Gent. Vlie gensvlug hadden de energie- bommen hun gordels aan en zaten ze startklaar, draaide ik de sleutel om.en bleef Barrel Bob zo stil als een muis. Goddomme, dacht ik. Niet nu. Echt nu niet. Ik had de lichten aan laten staan. ZATERDAG 17 JULI 2021 GO Dat heb je met die ouwe blikken. Het miezerige piepje niet Ik ben geen monteur, verre van, maar elke auto moet een Maanstudie in een 10 Lale Gul Klimaatverandering is grote atoombom Zwitserse berg KIEK! P8 Een poos geleden schreef ik in een andere column dat ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46