Kabinet vergoedt deel van schade NIEUWS 3 Wel is duidelijk dat het gaat om een 'tegemoetkoming' van de materiële schade, 'niet om een volledige vergoeding'. ,,Het gaat om materiële schade die niet op een andere manier kan worden vergoed'', zei staatssecretaris Stientje van Veldhoven. Eerst gaan de verzekeraars aan de slag. Het Verbond van Verze keraars kwam met geruststel lende berichten. Schade aan hui zen en bedrijfspanden wordt vergoed, ook indirecte schade, bijvoorbeeld door stroomuitval. Autobezitters die allrisk of casco zijn verzekerd, krijgen een ver goeding. Het aantal schademel- dingen stond bij Interpolis gis terochtend op ruim 700. Maar sommige, niet in polis sen opgenomen schade, komt door de situatie in Limburg te betitelen als ramp straks op het bordje van de overheid. Ruim hartig beleid staat voorop, be loofde het kabinet. Van Veldho ven: ,,We willen als signaal ge ven: Limburg staat er niet alleen voor, ook financieel niet.'' In Duitsland wordt een nog onbe kend aantal mensen vermist. Al leen al in het zwaar getroffen ge bied Ahrweiler in de deelstaat Rijn land-Palts gaat het om dertig perso nen, verklaarde minister-president Malu Dreyer gistermiddag na een spoedvergadering van het deel staatparlement. Bondskanselier Angela Merkel nam vanuit de Verenigde Staten, waar ze onder andere een ontmoe ting had met president Joe Biden, deel aan de videoconferentie. Mer kel verzekerde de getroffen mensen in de deelstaat 'zowel op korte als op lange termijn steun van de fede rale regering'. De bondskanselier is ook in gesprek met de deelstaat regering over een 'spoedig bezoek aan het rampgebied'. Het water begint overal in Rijn land-Palts weliswaar te zakken, maar daarmee komt volgens minis ter-president Dreyer geen einde aan het lijden. ,,Hulpdiensten vin- den nu de slachtoffers die zijn ver dronken tijdens de catastrofe. Dan kun je eigenlijk alleen maar huilen. Dat is horror'', zei ze eerder op de Hulpdiensten vinden nu de slachtoffers die zijn verdronken tijdens de catastrofe dag na een bezoek aan de brand weer in Trier. In totaal eisten de overstromin gen van de Ahr en Moezel al min stens 63 mensenlevens in de deel staat. Onder de slachtoffers twaalf bewoners van een verzorgingshuis voor mensen met zware beperkin gen. Ze werden in hun slaap verrast door een vloedgolf die de begane grond van de instelling onder wa ter zette. Een nachtwaker die de bewoners op verzoek van de brandweer wilde evacueren, werd eveneens verrast en kon niks meer uitrichten. In de noordelijke buurstaat Noordrijn-Westfalen zijn al zeker 43 doden te betreuren. In Erftstadt- Blessem, zo'n 20 kilometer ten zui den van Keulen, werd tot nu toe één slachtoffer geborgen van een aardverschuiving. Die verwoestte een aantal huizen en een deel van een kasteel én overspoelde de rijks weg B265. De autoriteiten gaan uit van meerdere doden. De situatie bij een als 'zeer insta biel' geclassificeerde stuwdam bij Euskirchen, zo'n 50 kilometer ten westen van Bonn, was gisteravond 'stabiel, maar nog steeds kritisch'. Het water in het stuwmeer achter de Steinbachtalsperre stond door een verstopte afvoer zo hoog dat de dam gevaar liep vanwege de enorme druk. De brandweer pro beert die te verlichten door het wegpompen van water. Technici ontdekten nog geen scheurtjes in de dam. Het officiële dodental door de overstromingen in de Belgische provincies Luik, Luxemburg en Na men was gistermiddag opgelopen tot twintig, meldden bewindslie den tijdens een persconferentie van de verschillende regeringen. Min stens twintig mensen worden nog vermist. In Maaseik, zo'n 20 kilo meter ten zuidwesten van Roer mond, was de situatie gisteren nog 'precair' door de hoge waterstand van de Maas. Het waterpeil zakte, maar de grote vraag was of de on dergrond van de dijk het zou hou den. De Belgische premier Alexander de Croo kondigde een dag van na tionale rouw aan op dinsdag 20 juli. De feestelijkheden ter gelegenheid van de nationale feestdag, een dag later, worden beperkt. zaterdag 17 juli 2021 DUITSLAND De ravage op een begraafplaats in district Bad Neuenahr-Ahrweiler. Onder: Een aardverschuiving in Erftstadt-Blessem. fotos epa/ap BELGIË In Verviers heeft het kolkende water veel meegesleurd en elders gedepo neerd. Onder: Schade in een huis in Trooz. fotos reuters, belga Het kabinet trekt de beurs om de schade te vergoeden van de verwoestende waterover last in Limburg. Wat er pre cies vergoed wordt, hoe en aan wie is nog de vraag. Tobias den Hartog Den Haag Dodental loopt verder op door watersnoodramp Het dodental als gevolg van de zware regenval en overstromin gen in Duitsland en België blijft oplopen. Bij onze oosterburen stond de teller gisteravond op minstens 106, bij de zuiderburen op zeker twintig. De autoriteiten vrezen dat de aantallen de ko mende dagen nog verder stij gen. Caspar Naber Rotterdam/Trier Een kademuur wordt verstevigd in Maaseik, België. foto rob engelaar - Malu Dreyer, minister-president Rijnland-Palts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3