TOEN ZEELAND 13 diploma had gehaald. Ze ging le ren en judoën in Goirle en later Rotterdam. Zwemster Annabel Kosten (Breskens) ging in 1995 naar Ame rika om studeren te combineren met zwemmen. Na haar high schooltijd ging ze daarmee verder aan de universiteit van Kentucky. Roeier Roeland Lievens (IJzen- dijke) ging in Delft studeren en pakte daar de sport op waarin hij in 2012 de Spelen haalde. Allemaal werden ze olympisch buiten de provinciegrenzen. Dat zal in de toekomst niet an ders zijn, voorspelt Vader. Het Zeeuwse sportbeleid is er immers op gericht Vroeger was ik qua dalen de mindere. Nu lukt het me om juist in de afdaling het verschil te maken - Anne Terpstra om talenten zo vroeg mogelijk te ontdekken en (h)erkennen. Dat gebeurt onder de noemer Talent- boost. „Inmiddels zit 48 procent van de sporters niet bij een vereni ging. Die talenten wil je ook vin den. Daarom zoeken we met Ta- lentboost ook in het middelbaar onderwijs naar verborgen talent via zogenaamde Talentdagen.'' Zeilcentrum in Zeeland Is er een terrein waarop Zeeland zich kan profileren als olympisch platform? Vreemd genoeg heeft Zeeland nog nooit een olympische zeiler of surfer voortgebracht. ,,We zouden zo een tweede zeilcen- trum naast Medemblik kunnen worden. Daar hebben we toch een ideale locatie voor? We hebben alle soorten water: zoet, zout, be wegend, stil.'' Volgens Vader is een nationaal trainingscentrum op de Brou- wersdam een optie, specifiek voor het foilen. Bij foilen staat een sur fer op een plank bóven het water in plaats van erop. Het is een surf- vorm in opkomst. In 2024 staat het al op het olympisch programma. ,,Zo'n centrum zou een groeimid- del kunnen zijn, een opstap naar meer. Talenten kunnen hier wor den opgeleid en hier komen wo nen.'' Zo zouden zich zomaar Zeeuwse olympiërs kunnen ont plooien in hun eigen provincie. gen meebracht, goed kon doorne men.'' Gewoon in Vlissingen. Ook de Zeeuwse olympiërs na hen hoefden huis en haard niet per se te verlaten voor hun sport. Wielrenner Cees Priem (Wemel- dinge) niet, de atletes Els Vader (Vlissingen) en Marjan Olyslager (Terneuzen) evenmin. Ze hielden Zeeland als uitvalsbasis. Wielren- ster Heleen Hage (Sint-Maartens dijk) en wielrenner Maarten Du- crot (Vlissingen) trokken wel over de grens, maar in eerste instantie voor werk of studie. Niet primair voor de sport. Eén van de weinige sporters die dat wel deed, was atleet Hans Har- ting. Van origine was hij geen Zeeuw (in 1926 geboren in Duits land), maar hij groeide wel op in Zeeland. Hij trainde onder meer bij De Zeeuwen in zijn woon plaats Vlissingen. HIj verhuisde in 1949 echter naar Amsterdam om dat de trainingsfaciliteiten daar beter waren. Zijn overstap sor teerde effect, want in 1952 deed hij op de olympische 1500 meter in Helsinki. Hij was zijn tijd ver vooruit. Leren en sporten In de 21ste eeuw werd de weg van Harting het patroon. Om de Spe len te kunnen halen, ontbrak in Zeeland het totaalpakket. Volley baller Martijn Dieleman (Goes) koos al op zijn dertiende voor een club in Roosendaal en ging op zijn vijftiende naar een eredivisie club in Zevenhuizen. Judoka Elisa beth Willeboordse (Middelburg) verliet Zeeland nadat ze haar havo- werken en trainde 's avonds in de 'keurgroep' bij VTV in Vlissingen. En als ze thuis nog iets wilde doen, kon dat. Ze had immers een evenwichtsbalk in haar tuin staan. Maar de jus op de aardappelen kwam uit de gezamenlijke trainin gen in de Zeeland-Brabant-kring en met de nationale selectie. ,,Al- tijd had ik voldoende trainingsge- legenheid'', vertelde Nel Fritz la ter. ,,En vooral Dick Weststrate was een uitstekende trainer met wie ik alle moeilijke opgaven die ik altijd van de nationale trainin- zaterdag 17 juli 2021 GO trainen is niet meer genoeg Geraadpleegde bronnen: dagblad De Stentor, websites KNHS, Wie- lerflits en Wikipedia, boek 'Een ko ningin met mannenbenen' door Kees Kooman (2003), boek 'Hin derlijk buitenspel' door Elmer Wiel- draaijer, Cors van den Brink, Theo Stevens (2006). Anne Terpstra woont in Duitsland voor haar sport. FOTO PAUL RAATS-ANP Dinja van Liere mag naar de Spelen in Tokio, maar anders dan ge dacht. Sinds ze in Uden woont en werkt heeft ze een grote sprong voor waarts ge maakt. foto roel VAN DER AA Cees Priem (rechts) met de bronzen medaille na de olympische ploegentijdrit in 1972. Voor Priem bleef Wemeldinge zijn uitvalsbasis. foto anp y Nel Karelse was in 1948 de eerste Zeeuwse vrouw op de Spelen. Op zaterdag reisde ze naar de bossen van Hilversum om te trainen. FOTO PZC Els Vader (rechts) haalde haar eerste Spelen in 1980 met Vlissingen (atletiekvereniging Zeeland Sport) als uitvalsbasis. foto anp Nel Fritz in actie op de Olympische Spelen van 1960 in Rome. In Vlissingen kon ze zich prima ontwikkelen. foto zb, kran tenbank ZEELAND, [DE STEM, 8 SEPTEMBER 1960, P.9] Hans Peter Minderhoud begint aan zijn derde Olympi sche Spelen. Na de havo verliet hij Zee land al om bij Anky van Grunsven te gaan werken. FOTO SANDER CHA- MID/SCS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37