O 0 12 ZEELAND Spaanse tiener zit Pattinama dwars Padeltoernooi nog even op één baan DwO'15 moet nog op zoek naar trainer BSZ met zeven teams op het NK Wil je als Zeeuwse sporter de Olympische Spelen halen, dan moet je de provincie verlaten. In de vorige eeuw kwamen de meeste olympiërs na trainingen en wedstrijden weer terug naar huis, tegenwoordig gebeurt zelfs dat niet meer. Dat is de uitkomst van een inventarisatie van de sportieve loopbanen van de naoorlogse olympiërs uit Zeeland. OLYMPISCHE SPELEN ZEEUWEN Tennisster Lesley Pattinama-Kerkhove uit Zierikzee strandde gisteren in de kwartfinale van het ITF-toernooi in het Spaanse Vitoria- Gasteiz. De Spaanse tiener Ane Mintegi Del Olmo, toegelaten met een wildcard, verraste de Zeeuwse nummer 159 van de wereld. Het verschil tussen beiden op die ranglijst is meer dan 500 plaatsen. Pattinama-Kerkhove, als eerste geplaatst, begon met een love-game, maar verloor haar tweede servicegame. Min- tegi Del Olmo (17 jaar) behield haar service beurten en won de eerste set met 6-3. De tweede set begon met vijf breaks op rij, waarna de Spaanse als eerste haar service be hield. Bij 5-3 serveerde ze de partij uit. Het eerste en enige Zeeuwse padeltoernooi begint dit weekeinde in Breskens. Het organi serende TV Boskreek had ingezet op een toer nooi op twee banen, maar door een aanleve ringsprobleem is dat niet mogelijk. De tweede baan komt er wel, maar niet op tijd voor dit toernooi. TV Boskreek was samen met LTC Scharendijke de Zeeuwse voorloper in padel. Inmiddels hebben ook tennisverenigingen in Oostkapelle, Goes, Middelburg en Terneuzen ingezet op padelbanen. Het toernooi in Bres kens kan bogen op 62 inschrijvingen. Het wordt tegelijk gehouden met het jaarlijkse Vechthanen tennistoernooi van de club. Voetbal Rini Verwest is per direct gestopt als trainer van voetbalclub DwO'15. Dat heeft de oefen- meester uit Zierikzee donderdag aan de spe lersgroep en het bestuur laten weten, meldt de club. Verwest stond aan de vooravond van zijn tweede seizoen als trainer van DwO'15, maar ziet daarvan om gezondheidsredenen af. Zatedag-vierdeklasser DwO'15 gaat nu op zoek naar een vervanger voor Verwest, die eerder aan het roer stond bij Hoedekens- kerke/Kwadendamme (nu HKW'21), WIK'57, Ouwerkerk en ZSC'62. Als speler kwam hij in de jaren tachtig als prof uit voor Roda JC. Beach Soccer Zeeland (BSZ) is zaterdag met zeven teams vertegenwoordigd op het Neder lands kampioenschap in Den Haag. Behalve het mannen- en vrouwenteam komt de Zeeuws-Vlaamse club ook met vijf jeugd- teams (JO15, JO13 en JO11) in actie op het NK. Voor hen is het de vuurdoop in de sport. BSZ vormt hiermee de grootste delegatie op het Nederlands kampioenschap. Het vrouwen team staat dit slotweekeinde in poleposition voor de titel. Het team is nog ongeslagen. Het mannenteam moet in de achtervolging op de concurrentie. Dressuur Vlissingen Voor een minidocumentaire van deze krant keerde Milan Vader in het voorjaar even terug naar Zee land. Hij vertelde over zijn reis naar Tokio, waar hij op 26 juli een gooi naar goud doet in de moun tainbikewedstrijd. Die reis begon hij als zevenjarig piepeltje bij X- Treme in Goes, waardoor hij in het mountainbiken werd gezogen. ,,Het is superleuk om in Zeeland te beginnen met mountainbiken'', constateerde Vader. ,,Maar als je kijkt wat de sport nu vraagt, dan is het in heel Nederland al lastig om je voor te bereiden op de top.'' De beste locatie in Nederland is dan Limburg met zijn heuvels. ,,Daar ben ik dus met zes jongens gaan wonen.'' Om zich elke dag verder te kunnen ontwikkelen als moun- tainbiker. In een fulltime programma wer den de talenten het afgelopen de cennium begeleid door een men tal coach, krachttrainers, voe dingsbegeleiding en lifestyle- coach. ,,We konden elke week naar de fysio, we hadden een masseur die elke week kwam.Eigenlijk zat alles erop en eraan. De specia listen uit het programma gingen ook mee naar onze wedstrijden. Als je het hebt over ondersteu ning, dan was dat echt super.'' Met Zeeland als standplaats was zo'n sportleven in het teken van Tokio schier onmogelijk geweest, weet Milan Vader. Zj olympi sche topsportverhaal staat niet op zich. Alle Zeeuwse deelnemers aan de komende Olympische Spe len zijn in de buurt begonnen, maar zochten hun heil buiten de provincie toen het echt serieus werd. Of eigenlijk: ze trokken weg om het echt serieus te maken. Ghost Factory Mountainbikester Anne Terpstra (Zierikzee) woont in het zuidoos ten van Duitsland. In Waldsassen om precies te zijn, waar het hoofd kwartier van haar ploeg Ghost Factory gevestigd is. ,,Daar zijn de omstandigheden voor mountain- bikers ideaal. Ik ben er technisch zoveel beter geworden. Vroeger was ik qua dalen de mindere. Nu lukt het me om juist in de afdaling het verschil te maken.'' Dressuurruiter Hans Peter Min- derhoud (Westkapelle) ging op zijn twintigste in de stallen wer ken bij Anky van Grunsven om elke dag van de beste te leren. In 2006 begon hij in Harskamp voor zichzelf. Sinds 2012 is hij met zijn partner Edward Gal het uithang bord van het Glock Horse Perfor mance Centre. Het hart van dit Oostenrijkse initiatief staat in Oosterbeek, waar Minderhoud zich opmaakt voor zijn derde Spe len (na 2008 en 2016). En zijn dressuurcollega Dinja van Liere (Kapelle) groeide ook pas naar olympische hoogten toen ze Zeeland verliet. Met name toen ze vorig jaar in Uden haar eigen ac commodatie kreeg van de heng- stenhouderij Reesink, reed ze zich onverwacht én snel in de kijker voor Tokio. Door een administra tieve blunder gaat ze niet als basis kracht mee met haar beste paard, maar als reserve met haar tweede paard. Talenten samenbrengen De uittocht past in het beleid dat wordt gehanteerd door het NOC*NSF. „Talenten willen ze zo vroeg mogelijk in een gestructu reerde omgeving opleiden'', aldus Patrick Vader, Manager Sport en Bewegen van SportZeeland. ,,Dat gebeurt in zogenaamde CTO's, Centra voor Topsport en Onder wijs. Daar worden talenten sa mengebracht, zodat ze samen van alle specialisten en faciliteiten ge- Het is geen garantie de Spelen te halen, maar het zorgt wel voor betere kansen bruik kunnen maken. De voetbal opleiding JVOZ doet het eigenlijk ook zo.'' ,,Het is financieel ook veel inte ressanter. Als je 40 a 50 sporters bijeenbrengt, dan loont het om daar fulltime specialisten op te zetten. Dat is financierbaar. Als één sporter bijvoorbeeld in Zee land blijft, moet hij of zij zelf alles regelen of de specialisten moeten deze kant op komen. Dat kost veel meer tijd en geld. Het is geen ga rantie om de Spelen te halen, maar het zorgt wel voor betere kansen.'' Vader benadrukt dat Zeeland vooral een opleidingsprovincie is. Dat is nooit anders geweest. De beperkingen in Zeeland zijn van alle tijden. Toch deden de Zeeuwse olympiërs uit de vorige eeuw het net iets anders dan hun moderne opvolgers. Zij bleven over het algemeen wél in Zeeland wonen en trainen, maar aanvaard den lange reistijden voor extra trainingen buiten de provincie naar plaatsen met meer mogelijk heden. Conditietrainingen Atlete Nel Karelse (Kortgene) was in 1948 de eerste Zeeuwse vrouw op de Olympische Spelen. Zij liep haar rondjes in Vlissingen bij atle tiekvereniging De Zeeuwen, maar op zaterdag reisde ze steevast naar Hilversum om daar in de bossen deel te nemen aan de zogenaamde olympische conditietrainingen. Die werden gegeven door Jan Blankers, de echtgenoot van Fanny Blankers-Koen. 's Avonds laat was ze weer thuis. Turnster Nel Fritz (Vlissingen) was in 1960 de tweede Zeeuwse vrouw op de Olympische Spelen. 's Ochtends vroeg trainde ze op het strand in Vlissingen, ging ver volgens naar haar werk bij de Schelde, trainde tussen de middag in het Scheldekwartier, ging weer zaterdag 17 juli 2021 GO TENNIS PADEL 19. Sinds 2018 kan er gepadeld worden in Breskens. foto camile schelstraete VOETBAL BEACHSOCCER De voetballers van Goes en Kloetinge spe len vanavond onderling hun eerste oefen wedstrijd in de voorbereiding. De aftrap op sportpark Het Schenge is om 19.00 uur. Toe gang is gratis. J Paradressuur- amazone Tessa Baaijens-Van de Vrie (foto) uit 's-Heer Hendrikskinde ren heeft giste ren in Schijndel haar derde A- kaderscore ge reden. Dat be tekent dat ze wordt opgeno men in de be langrijkste groep ruiters van de paar- densportbond KNHS. Bij de laatste obser vatiewedstrijd voor de Para lympics in Tokio werd zesde (72.000 procent) en achtste met haar paard Happy Grace. O a (O Buiten Zeeland Rudy Boogert - Patrick Vader (SportZeeland) Milan Vader woont al jaren in Limburg om de Olympische Spe len te halen. Dat is gelukt. Met Zeeland als standplaats was zo'n sportleven in het teken van Tokio schier onmogelijk ge weest, weet hij. foto paul raats/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36