Ga eens naar een orgelconcert 8 ZEELAND Ook deze zomer zijn kerken weer open voor muziek Een greep uit de Zeeuwse orgelconcerten de komende periode: ORGELKALENDER Op het programma staat dat onder meer Bach wordt gespeeld. Dat maakt het al de moeite waard Dinsdagmiddag, tegen half twee. Het Vlaamse koppel Marijke Cou- denys en Joris Debruyne uit Blan- kenberge zitten in de Grote of Ma ria Magdalenakerk in Goes al ruim op tijd klaar voor het 'Marktconcert' van stadsorganist Arno van Wijk. ,,We zijn twee dagen in Goes en lie pen hier toevallig naar binnen. Toen zagen we dat er vanmiddag een concert is", zegt Coudenys. „Zoiets moet je net treffen." Ze zijn zeker geen orgelkenners, bekent Debruyne. ,,We gaan we regelmatig naar andere concerten. Maar zoiets als dit is mooi mee genomen. Ik hoorde dat het maar een halfuurtje duurt. Dat is behap baar. Op het programma staat dat onder meer Bach wordt ge speeld. Dat maakt het al de moeite waard." Overbekende noten Stipt om half twee laat Arno van Wijk - geassisteerd door registrant Willemijn van den Bos - de eer ste, overbekende noten van Toccata und Fuge d-Moll van Bach klinken. Terwijl buiten de kerk de bedrijvig heid op de weekmarkt onvermin derd doorgaat, luisteren binnen tientallen mensen geconcentreerd en op veilige afstand van elkaar naar de muziek. Na Bach volgt verstilder werk van Marius Monnikendam. Daarna sluit Van Wijk af met mu ziek van Louis Vierne, met de vier- tonige Westminsterslag van de Big Ben als thema. Het publiek - vooral toeristen uit binnen- en buitenland, maar ook vaste bezoekers - beloont het con cert met het royaal applaus. ,,Het was prachtig", recenseert Mart-Jan Waverijn uit Goes na afloop. ,,Vooral die variatie vind ik gewel dig. Het is zo knap dat iemand dat kan. Soms nodigen ze hier ook gast- organisten uit, echte toppers. Dat is helemaal genieten." Waverijn is een vaste bezoeker van de concerten. ,,Ik vind het heel mooi om dit orgel te horen. Het doet iets met je. Het maakt indruk en het reset je gedachten. Als het enigszins kan, ga ik hierheen. Door de coronacrisis hebben we het vorig jaar helaas moeten missen. Daarom was ik vorige week heel blij dat het voor de eerste keer weer kon. Hope lijk blijft het zo, ook nu corona weer oprukt." Orgelconcerten zijn echt een zo- merfenomeen, beaamt Arno van Wijk. ,,In de wintermaanden zijn de kerken te koud. Je kunt het wel een beetje verwarmen, maar na enige tijd krijgt het publiek het toch koud." Met de concerten mikken hij en de Stichting Muziek in de Grote Kerk Goes niet alleen op toeristen, maar ook op de Zeeuwen zelf. ,,Het is ook mijn functie als stadsorganist om het orgel te laten horen. Het leuke van deze middagconcerten is dat iedereen kan binnenlopen en even een halfuurtje muziek kan luisteren. Soms komen ze net van de markt met boodschappentassen waar de prei uitsteekt. De kerk is dan een soort rustpunt in de stad. Je komt er even tot rust en daarna ga je weer naar buiten, in het gewoel van alledag." Huiverig Van Wijk is opgelucht dat het weer mogelijk is orgelconcerten te orga niseren. ,,Vorig jaar hebben we niets kunnen doen, totaal noppes. Nu is iedereen bezig om het weer op te starten. Ik hoor wel dat men sen nog wat huiverig zijn om te ko men. Maar je zit hier op ruime af stand van elkaar in een grote ruimte. En er is het hele jaar door ventilatie, want het gebouw is zo lenburg (alt-mezzo). lek als een zeef. Het tocht hier al tijd." Dat hij het publiek niet ziet ter wijl hij speelt, deert Van Wijk niet. ,,Je wéét dat de mensen er zijn. En als het klaar is en er klinkt applaus, dan weet je: ze zijn nog gebleven ook." zaterdag 17 juli 2021 Even tot rust komen? GO M Bezoekers van het orgelconcert van Arno van Wijk in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes luisteren aan dachtig. FOTO'S KATJA VAN NOORT - Joris Debruyne, bezoeker De zomer is dé tijd voor orgel concerten, zeker in Zeeland. De komende weken staan er tiental len op het programma. Zowel Zeeuwen als toeristen komen eropaf. ,,Ik vind het heel mooi om dit orgel te horen. Het doet iets met je." Rolf Bosboom Goes M Arno van Wijk, geas sisteerd door registrant Willemijn van den Bos: ,,Je ziet het pu bliek niet, maar je wéét dat de men sen er zijn." Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven (Brouwse Or- gelzomer, 20.00 uur): Dinsdag 20 juli: Lieve van de Rostyne. Dinsdag 27 juli: Steven Knieriem. Dinsdag 3 augustus: Johan de Hoedt. Dinsdag 10 augustus: Matteo Imbruno. Dinsdag 17 au gustus: André Poortvliet. Dins dag 24 augustus: Jan Peter Teeuw Marien Stouten. Grote of Maria Magdalenakerk in Goes (Marktconcerten, 13.30 uur, gratis entree): Zater dag 17 juli: Marjanne Deij. Dins dag 20 juli: Arno van Wijk. Zater dag 24 juli: Hennie Vaatstra. Dinsdag 27 juli: Arno van Wijk. Zaterdag 31 juli: Arno van Wijk. Dinsdag 3 augustus: Arno van Wijk. Zaterdag 7 augustus: Arno van Wijk en Isa Berix (sopraan). Dinsdag 10 augustus: Arno van Wijk. Zaterdag 21 augustus: Arno van Wijk en Amerentia van der Kooij (altviool). Dinsdag 24 augustus: Arno van Wijk. Zater dag 28 augustus: Steven Knie riem. Dinsdag 31 augustus: Arno van Wijk en Charlotte Stoppe- Grote of Maria Magdalenakerk in Goes (20.00 uur, met en tree): Vrijdag 23 juli: Rien Don kersloot. Vrijdag 6 augustus: Sietze de Vries. Vrijdag 27 au gustus: Peter Ledaine. Sint-Willibrordusbasiliek, Hulst (Orgelcyclus Hulst, 20.00 uur): Zaterdag 17 juli: Wouter van der Wilt. Vrijdag 30 juli: Matteo Im- bruno. Donderdag 5 augustus: Johann Vexo Oostkerk, Middelburg (Zomer avondconcerten, 20.00 uur): Woensdag 21 juli: Gerard Boot. Woensdag 28 juli: André Poort vliet. Nieuwe Kerk, Middelburg (20.00 uur): Dinsdag 3 augus tus: Janno den Engelsman. Dinsdag 10 augustus: Sander van den Houten. Dinsdag 17 au gustus Gerrit Christiaan de Gier. Dinsdag 24 augustus: Mar- greeth de Jong en Lise de Munck (dwarsfluit) Bezoekers zitten op veilige afstand van elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32