Boekentip zomerhit Als een roman hoort te zi In de auto, in koor: Bella Ciao O <0 6 Ongestoord door haar woonplaats lopen is er niet meer bij voor de 53-jarige Jacqueline van den Hil uit Goes. Sinds ze Tweede Kamerlid is voor de VVD wordt ze regelmatig herkend op straat. Empire Falls Het is al weer een tijd geleden dat ik Em pire Falls las van Richard Russo. Maar het beeldend taalgebruik van Richard Russo is me altijd bijgebleven. stadje in Maine waar gewone mensen wonen en werken. De familie Whiting maakte er ooit de dienst uit, dankzij de fabrieken waar tex tiel, papier en kleding wordt gemaakt. C. B. is de volgende in lijn. Citaat uit het boek: 'Iedere man uit de familie Whiting ging gebukt onder dezelfde vloek: die van een vrouw die uit nijd trouw aan hem bleef. Zij is ook geen lieverdje. Na een operatie in het ziekenhuis concludeert het personeel dat het er unaniem voor ge kozen zou hebben 'om haar vlak voor de watervallen bij de ri vier neer te zetten en de rem van haar rol stoel te halen'. die al jarenlang in de Empire Grill werkt. Hij heeft zijn hoop gevestigd op betere tijden voor Empire Falls. Het verhaal concentreert zich rond de bezoekers van de grill en het per soneel van het eettentje. Empire Falls is vlot geschreven met prach tige dialogen. Empire Falls is een roman, zoals een roman hoort te zijn. Lees ook de andere boeken van Richard Russo, zoals het prachtige Brug der Zuchten en Mohawk. Ik ben fan. Als ik thuis mijn vrouw en kinderen de kamer uit wil jagen, moet ik een afleve ring van de Spaanse Netflix-kraker La Casa de Papel opzetten. Veel te eng, veel te span nend, vinden ze. Afschuwelijk. En stom ook nog, al die mensen in rode pakken met mas kers op. En toch, toch heb ik ze indi rect een héél klein beetje kunnen win nen voor deze serie. Met dank aan Ma- nus Pilas, die het Italiaanse strijdlied Bella Ciao voor deze serie een waanzinnige opzwieper gaf. het fascisme en nationaal-socialisme was Bella Ciao in de Tweede Wereldoorlog al populair. In huize De Frel is er bij dit liedje overigens geen enkele associatie met dat verleden. Sterker nog, we verstaan amper wat ze zingen. We geven er in de auto, in koor, altijd onze eigen draai aan. Daar moest ik erg aan wennen'', geeft ze toe. ,,Maar Goesenaren zijn heel gemoedelijk, dus het is nooit op een ver velende manier. Goes is een leuke stad, niet te massaal en het heeft toch alles wat een stad nodig heeft. Een prachtig historisch centrum, ge zellige winkelstraten, een mooie markt, heel veel horeca, een theater, een bioscoop en een mooi sportcen trum.'' Hoewel ze voor haar werk een groot deel van de week doorbrengt in Den Haag en daar soms ook wel eens een weekendje blijft hangen, is er geen haar op haar hoofd die eraan denkt om naar de Zuid-Hol landse hoofdstad te verhuizen. ,,Ik ben geboren en getogen in Goes. Ik ben het hier gewend en ik vind het belangrijk om als Kamerlid bin ding te houden met de provincie. Dat is beslist geen straf, ik vind Goes een fijne stad.'' 1. Slot Oostende Singelstraat 5 Ze neemt graag de tijd om haar favo riete plekken van Goes te laten zien en als startlocatie kiest ze voor Slot Oostende. ,,Hier kom ik best wel vaak. Ik ken Anita, de eigenaresse, al 49 jaar. We hebben nog samen op de kleuterschool gezeten. Ook toen ik nog locatiemanager was in Ter Valcke, ging ik hier regelmatig eten. Als ik hier zit, kom ik vaak een be kende tegen die even aanschuift. Heel gezellig. Ik zit het liefst op het terras, hoewel ik de tuinzaal en de torenkamer ook erg leuk vind. Maar dit is natuurlijk de mooiste zaal", zegt ze, terwijl ze aan haar koffie nipt in de Ridderzaal en bewonde rend om zich heen kijkt. Haar ogen dwalen over de kroonluchter van hertengeweien in het midden van de zaal en de enorme schilderijen van Reynier de Muynck aan de oude muren. ,,Hier zie je echt de historie van Goes. Heel mooi." 2. RK Heilige Mariakerk Singelstraat 9 Naast Slot Oostende ligt de rooms- katholieke Heilige Mariakerk. ,,Vroe- ger ging ik hier naar de kinderkerst mis. Dat was om zeven uur 's mor gens. Iedereen sliep nog en ik ging met mijn oma mee. Mijn oma was katholiek, dus ik kwam hier vaak met haar en dan brandden we een kaarsje voor mensen die waren overleden, maar ook als we iets kwijt waren. Ik weet nog goed dat mijn broer zijn knuffeltje was kwijtgeraakt in de sneeuw, dus oma stak een kaarsje aan en zei: 'Heilige Antonius, beste vrind, ik hoop dat je zijn knuffeltje vindt.' Toen de sneeuw was gesmolten, vond mijn broer zijn knuffeltje terug en daarop zei oma; 'Zie je dat het ge holpen heeft?''' Jacqueline glimlacht bij deze herinnering. ,,Ik ben zelf niet katholiek, maar ik vind het mooi om een kaarsje voor iemand te branden bij een belangrijke gebeurtenis of als iemand geopereerd moet worden.'' Ze kijkt naar de kleurrijke muur schilderingen in het neogotische ge bouw, terwijl het licht door de ge brandschilderde ramen op haar ge zicht valt. ,,Je kunt voor iemand bid den of een kaarsje aansteken, het maakt niet uit wat je doet, het gaat erom dat je aan die ander denkt.'' 3. Zaterdagmarkt Grote Markt Vanuit de stille kerk lopen we door de Korte Kerkstraat naar de zaterdag- markt. ,,Het lukt me nu niet meer om elke week naar de markt te gaan, maar ik kom hier echt graag. Ik koop hier mijn kaas en ik neem ook altijd een vers sapje mee bij de groente- kraam. Heerlijk.'' Ze laat zich verlei den door het zoetgeurende fruit in de kratten en neemt ook kersen en frambozen mee. ,,Kijk, kan ik morgen weer ontbijten'', zegt ze nadat ze y z f" pnf I 'w-j: "T. ".SR W--"rf zaterdag 17 juli 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft Ab van der Sluis elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Chef regioredac tie Raymond de Frel kiest een zomerhit uit. Waar gaat het boek over? Empire Falls is een De echte hoofdper soon is Miles Roby, Onder de partizanen die zich verzetten tegen 'Het fijne aan Goes is dat alles op loopafstand is' GO Rachel van Westen Goes E ■0 a a O Tweede Kamerlid Jacqueline van der Hil doet inkopen op de zaterdagmarkt. Van den Hil laat het boek Confettiregen van Splinter Chabot zien in boekhandel De Koperen Tuin. ,,Dit boek is nu heel toe passelijk, want Roze Zaterdag is toch maar mooi naar Goes ge haald. Ik ben zo trots." FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30