Ook Zanddijk ontkomt niet aan kostenstijging ZEELAND 3 mm I Vv' Die is vrij makkelijk te meten. Dat zegt wel iets over de verspreiding maar voor de veilig heid heb je er weinig aan, want voor lucht gelden nog geen nor men. Eind vorig kozen Provinciale Staten voor verbreding van de dijk, in combinatie met een nieuwe aan sluiting naar bedrijventerrein Ol- zendepolder en vernieuwing van de rotonde Nishoek. Het geschatte kostenplaatje kwam uit op 58 mil joen euro, met een ruime marge van 40 procent. De coalitiepartijen dwongen via een motie af dat die marge op het moment dat het defi nitieve besluit valt teruggebracht moest zijn tot 15 procent. Duidelijke afspraken Van der Maas verwacht dat dit voor de eerste twee fases gaat lukken. Wel moeten de komende weken dan stappen worden gezet in de on derhandelingen met waterschap Scheldestromen en de gemeente Reimerswaal. ,,We willen niet al leen horen dat ze goede bedoelin gen hebben, maar ook duidelijke af spraken maken", zegt de gedepu teerde. Reimerswaal staat aan de lat voor een bijdrage van enkele mil joenen, het waterschap zal moeten meebetalen aan nieuwe fietsroutes. We willen niet alleen horen dat ze goede bedoelingen hebben Ook is het de bedoeling dat deze twee overheden elk een deel van de Molendijk overnemen van de pro vincie. Wanneer het plan in november aan de Staten wordt gepresenteerd zal de marge voor het middenge- deelte (verbreding van de dijk en aanleg van viaduct over het spoor) nog niet onder de 15 procent liggen, verwacht Van der Maas. Hij ver wacht dan bijvoorbeeld nog geen definitieve duidelijkheid over de bijdrage van het Rijk aan het via duct. De Zanddijk komt daarvoor in aanmerking, maar de subsidiepot is leeg. Hoogspanningslijn De gedeputeerde vindt het belang rijker dat eind dit jaar wel alle ri sico's van het middenstuk in beeld zijn. Als voorbeeld haalde hij de kruising met de hoogspanningslijn aan. Door de bouw van het viaduct komt de weg hoger te liggen. Ver hoging van een elektriciteitsmast zou een enorme kostenpost zijn, maar zoals het er nu naar uitziet kan de provincie door aanpassing van het wegprofiel net binnen de veiligheidsnormen blijven. Tegen het gekozen tracé bestaat veel weerstand in de directe omge ving. Desondanks zegt Van der Maas goede gesprekken te hebben met omwonenden van de dijk. De projectleider sprak wel de verwach ting uit dat bepaalde percelen moe ten worden onteigend. Door een zorgvuldige voorbereiding hoopt hij met de meeste omwonenden eruit te komen. ,,Het zal geen ge dragen, maar hopelijk wel een geac cepteerde oplossing worden." Na het besluit in december, kan in 2023 de schop in de grond voor de eerste fase. De hele Zanddijk moet eind 2027 vernieuwd zijn. zaterdag 17 juli 2021 antwoord op PFAS-vragen? het oosten van de Westerschelde en op het Kanaal Gent-Terneuzen zelf niet doen. Ook het RIVM geeft aan dat het kan. Via de huid neemt het lichaam waarschijnlijk nauwe lijks PFAS op, dus zolang een zwemmer geen enorme slokken binnenkrijgt, is er weinig aan de hand. 3 Op welke vis en schelpdie ren wordt commercieel ge vist in de Westerschelde? Tot voor kort was er één visser ac tief op de Westerschelde en het Kanaal Gent-Terneuzen, zegt Jaap Geleijnse van de Nederlandse Bond van Beroepsvissers. Schelpdieren worden er niet ge oogst, er valt wel wat zeebaars en tong te vangen. De kans dat de consument een vis uit het PFAS- water op zijn bord krijgt is klein. ,,Er zit daar gewoon niet zoveel vis." 4 Kun je voedsel uit de Wes terschelde veilig eten? Jarenlang elke dag je hengel uitgooien in het oostelijk deel van de Westerschelde en je eigen vangst opeten, raadt Jonker af. Af en toe een visje is geen probleem, want dat is niks vergeleken met wat je binnenkrijgt via bijvoorbeeld pizza uit een bezorgdoos, vier kopjes koffie per dag in bekertjes uit een automaat, bakpapier, schoenenspray en cosmetica. Over de opname van PFAS in zee groenten is niet veel bekend, maar dat is een kwestie van zeekraal af snijden en analyseren. De provin cie heeft de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit gevraagd om in haar onderzoek naar PFAS na drukkelijker naar Zeeland te kijken. 5 Heeft de concentratie PFAS invloed op natuurwaarden of beschermde dieren? Ja. „Hoeveel precies kan door een literatuurstudie worden vastge steld", geeft Jacob de Boer aan. ,,Dat is een paar dagen werk." Een kleine vis wordt opgegeten door een grote vis die weer een prooi is voor bijvoorbeeld een bruinvis. Bewijs dat de PFAS zich bij zo'n toppredator opstapelt, ligt voor de hand, aldus Michiel Jon ker. 6 Heeft de concentratie PFAS invloed op baggeren en grondwerkzaamheden langs de kust? Waarschijnlijk niet. Je mag bagger gewoon verplaatsen binnen het zelfde watersysteem (de Wester schelde). 7 Kan de ontpoldering van de Hedwigepolder nog door gaan? Die vraag is lastig. Dan moet je weten hoe schoon of vies de grond daar nu is en hoe vies het water dat er straks overheen stroomt en of het in het slib blijft zitten. Aan de hand van modellen kan een instituut als Deltares daar binnen enkele maanden waarschijnlijk wel een uitspraak over doen. Mogelijk liggen er ook nog studies uit het verleden. Als het klopt dat ooit is bepaald dat ontpoldering de Hedwige niet mag vervuilen, dan kunnen juris ten elkaar met de uitkomsten van de onderzoeken in de haren vlie gen. 8 Welke bronnen van vervui ling zijn er en worden deze gestopt? Rijkswaterstaat doet er onderzoek naar. PFAS komt uit fabrieken, mo gelijk 3M in Zwijndrecht of Che- mours in Mechelen, maar ook uit rioolwaterzuiveringsinstallaties. ,,Dus ook van onszelf", zegt Jon ker. ,,Het komt eigenlijk overal van daan. Of ze gestopt worden? Nee, het gaat door en door en door. Een Europees verbod op PFAS, zoals Nederland nu wil, belandt ook in een politiek moeras." 9 Kunnen we de vervuiling op ruimen? Misschien op termijn in drink water, geven De Boer en Jonker aan, maar verder niet. Een bodem zou je nog kunnen afgraven, maar waar laat je de verontreinigde grond? j Hoe zit het met PFAS in 1de lucht? Mensen gaan zeekraal snijden in het land van Saefinghe. Over de opname van PFAS in zeegroenten is niet veel be kend. FOTOCAM-iLESbHELSTRAETE - Provinciale Staten moeten niet gek opkijken als de aanpak van de Zanddijk in Yerseke duurder uitvalt. Oorzaak? De explosief gestegen kosten voor bouwma terialen en arbeid. Gedepu teerde Harry van der Maas (SGP, verkeer) verwacht op basis van eerste berekeningen geen an dere grote tegenvallers. ,,Het ziet er naar uit dat we het bij het juiste eind hadden." Joeri Wisse Yerseke - Harry van der Maas, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27