'Alleen kenners zien wat er op de skutsjes gebeurt. Wij komen om te feesten' e MENSEN DIE OUWENELEN, feesttenten, muziek uit krakende speakers, bier en patat. In Friesland draait alles vanaf 24 juli om skütsjesilen. Journalist en podcastmaker Nynke de Jong kan niet wachten tot de wedstrijden beginnen. 'Het is kermis, maar dan met sport erbij.' 'Voor mij is het skütsjesilen ingebed in wat Omrop Fryslan mooi noemt: de simmer fan Fryslan. Er zijn dan zoveel evenementen met sporten waar Friezen in uitblin ken dat je de hele zomer wel iets kan volgen of zien: zeilen tijdens de Sneekweek, kaatsen, concours hippique in Buitenpost. Ik herinner me dat mijn moeder tijdens de zomer altijd haar radiootje had aanstaan op Omrop Fryslan. En dat ik daar de stemmen steeds hoorde schakelen tussen al die sporten: 'Op het Pikmeer wordt nu gezeild! Krrkrr, snel door naar Franeker, daar wordt gekaatst, in Sneek is net een wedstrijd afgelopen!' En als tiener, werd ik elke ochtend een beetje schorder wakker tijdens de Sneekweek. Ik werkte toen achter de kassa van de kampwinkel in Sneek en daarna ging ik met vrienden op stap; de hele stad was overgenomen door feest, met het Starteiland als centrum, daar werd gezeild en was altijd wat te doen. Je kon de hele zomer ieder weekend in een andere feesttent staan, vrienden treffen, de liefde van je leven tegenkomen. De slogan van de Sneekweek luidt niet voor niets: overdag om de eer, 's avonds om de sfeer. Ik ging altijd voor de avond. De sfeer bij skütsjesilen is denk ik te vergelijken met hoe het op andere plekken in Nederland op de kermis of met carnaval is, maar dan met sport erbij. Er is altijd een feesttent, krakende speakers waar muziek uit - j ervaren, zoek dan op waar er gevaren wordt en ga komt, bier, frites, overal staan mensen te ouwenelen. Ik zeg ook altijd: als je Friesland echt ten volste wil CD O O O X co I co LU I 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 126