'Ik strooide met chemicaliën en dacht: dit wil ik niet' DE MEESTE BOEREN willen best natuurvriendelijker werken maar zitten vast aan hoge leningen en supermarkten die eisen dat ze tegen bodemprijzen leveren. Deze boeren pakken het anders aan: duurzaam en milieuvriendelijk. 'En we willen er natuurlijk ook aan verdienen.' Het vee dat graast op de weiden van Winny en Arjen van Buuren is van oud-Hollandse rassen. Ze doen denken aan de dieren op 17de-eeuwse schilderijen, maar de Van Buurens hebben ze vooral omdat ze weinig ziek zijn, praktisch geen medicatie behoeven en vrijwel het hele jaar buiten kunnen staan. Arjen: 'Mijn opa was boer en zat vol verhalen over het omgaan met dieren en het verbouwen van groenten. Hij liet me inzien hoe mooi de natuur is. Toen ik stage liep op de landbouw school en chemische onkruidbestrijders over de gewassen moest spuiten, dacht ik: dit is niet het plaatje wat mijn opa me voorhield.' Dus specialiseerde Arjen zich in biologisch boeren, eerst in Ierland en sinds 2012 in Nederland. Drie jaar geleden zocht Natuur monumenten boeren die op Landgoed Velhorst in Lochem een koppeling konden maken tussen natuur en landbouw. 'Ons bedrijfsplan sprak ze het meest aan. Sindsdien pachten wij 85 hectare van hen.' Dit was het punt waarop ook Winny het boeren bestaan omarmde. 'Ik was dertig jaar consultant- coach bij KPN. Arjen was docent op de hogere landbouwschool. Hij kent het vak, voor mij was het echt een omslag. Ik leer nog elke dag bij.' Arjen en Winny willen aantonen dat ze kunnen boeren op een manier waarop er zowel boven als onder de grond meer leven is. Zo plaatsen ze langs de akkers stroken met kruiden en bloemen om insecten aan te trekken. 'We telen verschillende gewassen in smalle stroken naast elkaar. Ook dat trekt verschillende insecten aan. In plaats van gif heb je dan een natuurlijke bestrijding tegen luis en ander ongedierte, want die worden door de insecten opgegeten.' Als hun methoden zoveel beter zijn, waarom doen dan niet alle boeren het? Arjen: 'Ik ken zat boeren die dolgraag natuurvriendelijker willen werken, maar de meesten zitten vast in een systeem. Ze hebben hoge leningen bij de bank en zijn afeankelijk van grote afnemers, die verwachten dat boeren tegen bodem prijzen leveren. Dus alles moet goedkoop en snel. Wij willen laten zien dat je de natuur door boeren kunt verbeteren én er ook nog aan kunt verdienen.' Dat doen ze onder andere door samen te werken met de universiteit in Wageningen en innovatieve bedrijven. Zo maken ze sinds kort gebruik van robots, die op zonne-energie werken en razendsnel kunnen planten en zaaien. Natuurlijk zijn er ook momenten waarop Arjen zich afvraagt waar hij aan begonnen is. 'Veel mensen hebben hun mond vol van groen, duurzaam en natuur. En dan zie je ze op zaterdag in de supermarkt een winkelkar volgooien en niet de moeite nemen om bij mij te kopen, of bij een andere boer met streek gebonden producten.' Toch is het vooral dankbaar werk. Winny: 'De maandagochtenden vond ik altijd afgrijselijk. Dan moest ik voor KPN weer in de auto naar Den Haag of Rotterdam. Afgelopen maandag ochtend vroeg, het was een beetje mistig, liep ik mijn voordeur uit, het land op, om in mijn eentje aardbeien te plukken. Boven de akker randen zag ik vlinders, ik hoorde de vogels boven me. En ik dacht: dit is het.' MEZZA 21 Op het gemengd bedrijf van WINNY (56) en ARJEN (53) in de Achterhoek lopen Brandrode runderen en Bonte Bentheimer- varkens, maar er is ook aandacht voor het leven onder de grond en voor insecten. Arjen: 'Mensen hebben hun mond vol van duurzaam, maar hun boodschappen doen ze toch in de supermarkt.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 117