Veel van zijn vrije tijd gaat op aan goede doelen. Alleen als het op verzamelen aankomt wordt JOHANNES WEERSTAND (48), controller uit Urk, behoorlijk materialistisch. HET ZIT IN DE FAMILIE. Zijn vader, nu 77, verzamelde altijd alles wat met de geschiedenis, de kerken en de vissersschepen van Urk te maken had. Hij wilde élke Urker kotter gefotografeerd hebben, daar is Johannes mee grootgebracht. Van kinds af aan verzamelde hij postzegels, munten en boeken over Feyenoord - nog steeds trouwens, net als alle titels uit de Arendsoog- en Pim Pandoer-series. Zijn vrouw zegt dan ook: 'Bij jullie moet het meteen een verzameling zijn.' Johannes is vernoemd naar z'n grootvader die tot 1976 op het voor malige eiland een kruidenierswinkel van VéGé uitbaatte - de in 1938 opgerichte VErkoopGEmeenschap. Zelf heeft hij geen actieve herinne ring aan die winkel, maar een jaar of 25 terug begon Johannes voor zichtig spullen van die vrijwillige filiaalbedrijven te vergaren: een emaillen bordje, een lichtbak, een blikje - dat is wat uit de hand gelopen. Zijn opa breidde de zaak uit en begon ook wol en fournituren, tabak en sigaren en bijbels te verkopen. Dit alles verzamelt Johannes ook, net als fourniturenkasten. Maar dan wil hij wel het originele garen erin hebben, dus worden de juiste klosjes en pijpjes gezocht, want het moet tot in de finesses kloppen. En als het klopt, geeft dat een euforisch gevoel. In de jaren 60, 70 had je in Urk veel van die kleine kruideniers winkeltjes, gerund door vrouwen van visserlui die op zee waren omgekomen. Hij ziet deze hobby als een link met z'n geschiedenis, z'n aftomst. Zijn vrouw heeft er niks mee, die gedoogt het en vindt het leuk dat hij het leuk vindt. Onder tussen staat het hele huis vol. Een eigen kruideniersmuseum in plaats van deze zolder, het zal een stiekem gekoesterde wens blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 101